Λαύριο - Καβάλα 99-63

Το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε το τρομερό δεύτερο ημίχρονο και "κατατρόπωσε" με 99-63 την αδύναμη Καβάλα, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην Basket League. Σε "μπελάδες" οι φιλοξενούμενοι που παραμένουν με μόλις μία νίκη.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

To Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία πίσω από τα 6.75μ και πήρε διαφορά 8 πόντων (10-2) στα μισά της πρώτης περιόδου. Όμως, η είσοδος του Χρήστου Ταπούτου λειτούργησε ευεργετικά για την Καβάλα. Ο έμπειρος φόργουορντ με 6 πόντους και πολύ καλή αμυντική παρουσία, έδωσε τη δυνατότητα στην ομάδα του να ισοφαρίσει σε 17-17 με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Οι συνεχόμενες αλλαγές του Στιβ Γιατζόγλου μπέρδεψαν τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα οι Καβαλιώτες να προηγηθούν με 24-29 στο 14'00", με σουτ δύο πόντων του Γουίλιαμς. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη αντέδρασαν και τρέχοντας ένα σερί 7-0, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-38.

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καθοριστική για την εξέλιξη του παιχνιδιού, αφού μ' ένα τρομερό σερί 13-0, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με διαφορά 21(!) πόντων. Με οδηγό την εξαιρετική άμυνα, το Λαύριο τελείωσε την τρίτη περίοδο στο 68-47. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι έτρεξαν νέο εντυπωσιακό σερί 14-0 (85-53) στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου και έστειλαν τη διαφορά σε... δυσθεώρητα ύψη (+32). Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά η ομάδα του Σερέλη δεν χαμήλωσε τις... μηχανές, διατήρησε σε υψηλά στάνταρ την απόδοσή της και τελικά επικράτησε με 99-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-38, 68-47, 99-63

Λαύριο: Χάμιλτον 9 (4 ρ), Γιανγκ 14 (6 ρ, 9 ασ), Κρούμπαλι 16 (5 ρ), Κέσελ 15, Σακελλαρίου 5, Περράκης 3, Γιαννακόπουλος 5, Κακλαμανάκης 4, Καπώνης 3, Μπάρλος 9, Μπέμπης, Μπολντς 16 (5 ρ, 3 ασ).

Καβάλα: Λέιζερ 7 (3 ρ, 3 ασ), Γουίλιαμς 11, Φαν ντερ Μαρς 4, Μακί 6, Ταπούτος 6, Σταμπούλης, Κοστόφ 12, Καλαϊτζίδης 4, Λίβας, Δεμερτζής, Γιαννακίδης 3, Κρόμαχ 10.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Μπράντον Γιανγκ πραγματοποίησε μία τρομερή εμφάνιση με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα, κερδίζοντας, δικαιότατα τον τίτλο του MVP.

Το φύλλο αγώνα

Η Καβάλα κατάφερε να κοντράρει μόνο για ένα ημίχρονο το Λαύριο, καθώς στο δεύτερο μέρος υπήρξε μία αγωνιστική καθίζηση. Οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι για μία ακόμη αγωνιστική της έδρας τους, αλλά και τους εξαιρετικούς Αμερικανούς που διαθέτουν στο ρόστερ τους, ξέφυγαν στο σκορ στα μέσα του τρίτου μέρους κι από εκείνο το σημείο κι ύστερα δεν κοίταξαν πίσω.