Κοντά στον τίτλο ο ΠΑΟ, εν μέσω επεισοδίων

Στο αγωνιστικό κομμάτι του ντέρμπι στο ΣΕΦ τα πάντα κύλησαν ήρεμα με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί του Ολυμπιακού με 79-68 και να αγγίζει τον τίτλο του πρωταθλητή. Μετά το τέλος, όμως, ανέλαβαν δράση οι ανεγκέφαλοι μετατρέποντας το γήπεδο σε πεδίο μάχης. Αγριο ξύλο ανάμεσα σε οπαδούς του Ολυμπιακού και δυνάμεις των ΜΑΤ και εκτεταμένες ζημιές.

Έχουμε σχεδόν πρωταθλητή. Τον γνωστό Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε στο ΣΕΦ παίζοντας ένα πολύ προσεκτικό και ώριμο παιχνίδι απέναντι στον ενθουσιασμένο και απογοητευμένο, μέσα σε λίγα λεπτά, Ολυμπιακό. Το τελικό σκορ, 68-79, καταδεικνύει τη διαφορά των δύο αντιπάλων σε όλη την χρονιά και ιδιαίτερα στην περιφέρεια, όπου και κρίθηκε ο αγώνας. Όταν κουράστηκε ο Έντνι όλα τελείωσαν για τους γηπεδούχους, ενώ από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός με την πληρότητα υλικού στα γκαρντ πήρε αυτό που γράφει η τιμή τους. Καλύτεροι και περισσότεροι παίκτες απέναντι στον πολύ μόνο Έντνι.

Παράλληλα η άμυνα ζώνης το Ομπράντοβιτς έβγαλε από τον αγώνα τον Ζίζιτς, ο τραυματίας Μπάρλος ήταν απώλεια, κι έμεινε ο Σχορτσιανίτης να παίζει για τέσσερις. Φευ οι πέντε νικούν τους δύο, όσος κόσμος και αν υπάρχει στο γήπεδο. Η κακή εντύπωση για την ομάδα του Καζλάουσκας, έγινε χειρότερη για την εξέδρα. Μέχρι και αυτό τον αγώνα οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έδωσαν ρεσιτάλ με την παρουσία, αλλά στον δεύτερο τελικό χάλασαν την εικόνα τους με την συνεχή ρίψη αντικειμένων στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου αλλά και τα μπουκάλια του τέλους προς τους νικητές.

Η αρχή δεν είναι πάντα το ήμισυ του παντός, διότι ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση ελάχιστα αγχωμένος προηγήθηκε παίζοντας καλό μπάσκετ αξιοποιώντας την άμυνά του και την πίεση που προφανώς αισθανόταν ο Ολυμπιακός. Το 2-8 έδινε έναν αέρα που ποτέ, στο πρώτο ημίχρονο, δεν αξιοποίησαν οι πρωταθλητές διότι έστω και ανορθόδοξα οι γηπεδούχοι με το πάθος του Παπαμακάριου γύρισαν το παιχνίδι και ισοφάρισαν σε 8-8 στο 4.50''.

Αυτό χρειαζόταν ο κόσμος για να... μπει στην αναμέτρηση και να δώσει την ώθηση που έλειπε από την ομάδα τους. Ο Έντνι έτρεξε την ομάδα του όσο καλύτερα μπορούσε και με επιμέρους σκορ, 13-4 ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 15-12. Η ζώνη του Καζλάουσκας εναλλασσόταν σε μαν του μαν μπερδεύοντας κάπως το ομαδικό παιχνίδι των φιλοξενουμένων υποχρεώνοντάς τους να κινηθούν πιο ατομικά με τον Λάκοβιτς να παίρνει τις περισσότερες επιθέσεις.

Ο Σχορτσιανίτης με τον Έντνι έστειλαν την διαφορά στην μεγαλύτερη τιμή της (23-19) μέχρι να εμφανιστεί ο από μηχανής Χατζηβρέττας που πήρε πάνω του την κατάσταση τελειώνοντας το πρώτο 10λεπτο με ένα εντυπωσιακό τρίποντο συν το φάουλ γράφοντας το 23-25. Ο ίδιος με τέσσερις πόντους κράτησε την ομάδα του μέχρι το 30-29. Από εκεί και πέρα οι "πράσινοι" αντιμετώπισαν σοβαρότατο πρόβλημα στο σκοράρισμα μένοντας για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι.

Αυτό το... νεκρό διάστημα δεν κατάφεραν οι "ερυθρόλευκοι" να το εκμεταλλευτούν για να κτίσουν το προβάδισμα όπως έκαναν στην νίκη τους στο πρωτάθλημα. Το 35-31 στο 15.30 ήταν μάλλον ισχνό απέναντι σε έναν τόσο καλό επιθετικά αντίπαλο όπως και αποδείχτηκε με γρήγορο σερί 0-6. Παράλληλα η άμυνα ζώνης του πρέπει να ήταν κάτι αναπάντεχο για τους γηπεδούχους οι οποίοι τράκαραν πάνω στους αντιπάλους τους και η εικόνα άλλαξε άρδην με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος 35-37.

Στην τρίτη περίοδο φάνηκε η διαφορά των δύο αντιπάλων σε επίπεδο πείρας. Ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα αλλά μόλις για 2,27'' έμεινε χωρίς πόντο, όταν βγήκε ο Έντνι, ο Παναθηναϊκός ήταν μία πραγματική καταιγίδα και πριν προλάβει να κλείσει κάποιος το μάτι ο αγώνας γύρισε. Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι έπαιξαν το πιο γεμάτο τους μπάσκετ με σπουδαία άμυνα και τον Σχορτσιανίτη να είναι ασταμάτητος η διαφορά πήγε στο 51-46 και στο 53-48 στο 27.

Ο Έντνι αποσύρθηκε για να πάρει ανάσες όπως και ο φορτωμένος με φάουλ Σχορτσιανίτης. Αυτό ήταν. Ένα τρίποντο του Λάκοβιτς σε σχεδόν νεκρό χρόνο σαν να έσβησε τα φώτα στο ΣΕΦ και γύρισε τον αγώνα μία και καλή. Από το 27.30 μέχρι το 33 ένα σερί 0-15 έδειξε τον νικητή όχι μόνο επειδή το ταμπλό ανέγραφε 53-63 αλλά γιατί οι κόκκινοι δεν βρήκαν το κουράγιο να απαντήσουν.

Τα χέρια των παικτών του Ομπράντοβιτς λύθηκαν και ξεκίνησαν να παίζουν το γνωστό μπάσκετ τους με τις πολλές πάσες και τα ελεύθερα σουτ. Πάνω από όλα τιμώρησαν τον Ολυμπιακό για την ανυπαρξία του στην περιφέρεια αφού την ώρα που ο Ομπράντοβιτς έβαζε κι έβγαζε τρεις πολύ καλούς παίκτες στην περιφέρεια, ο Καζλάουσκας έπρεπε να τα περιμένει όλα από τον Έντνι πάνω στον οποίο έπεσε όλη η άμυνα του Παναθηναϊκού.

Στην επίθεση ο Ομπράντοβιτς έδωσε πάλι την μπαγκέτα στον Σπανούλη, ο οποίος με οκτώ γρήγορους πόντους συντήρησε την διαφορά με συνεχόμενα λέι απ στην άδεια ρακέτα του Ολυμπιακού και όλα τελείωσαν απλά κι ευτυχώς ήρεμα με τον Παναθηναϊκό θριαμβευτή και σχεδόν πρωταθλητή με το 2-0.

Για τους διαιτητές πρέπει να ακουστούν μόνο τα καλύτερα λόγια με μία παρατήρηση για την αντιμετώπιση του ογκώδους Σχορτσιανίτη. Ο νεαρός φορτώθηκε με τέσσερα φάουλ τα δύο ήταν ανύπαρκτα επιθετικά. Αυτό πάντως δεν οφείλεται σε πρόθεση να αδικηθεί ο Ολυμπιακός αλλά στο γεγονός ότι οι ρέφερι κάποιες φορές δεν γνωρίζουν πώς να αντιμετωπίσουν έναν τόσο μεγαλόσωμο παίκτη απέναντι σε ελαφρύτερους αθλητές.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 35-37, 53-58, 68-79

Ολυμπιακός: Έντνι 16 (2), Παπαμακάριος 10 (2), Λιούις 8 (1), Χατζής 4 (1), Σεϊμπούτις 8, Κόλιεβιτς 1, Βασιλόπουλος 3, Σχορτσιανίτης 18 (8/8δ.)

Παναθηναϊκός: Αλβέρτης 1, Σάκοτα 3 (1), Παπανικολάου 2, Λάκοβιτς 15 (2), Μπατίστ 9, Χατζηβρέττας 9 (1), Σπανούλης 15 (2), Τσαρτσαρής 7 (1), Διαμαντίδης 12, Τομάσεβιτς 6