Αμύντας-Ίκαρος 73-74

Μακάρι όλη την χρονιά να βλέπαμε τέτοιους αγώνες. Ο Ίκαρος νίκησε στον Υμηττό τον Αμύντα με 74-73 σε μία αναμέτρηση που ακόμα και αν πήγαινε παράταση δεν θα ενοχλούσε κανέναν.

Ο Αμύντας πήρε το θερμό χειροκρότημα διότι ήταν καλύτερος ως ομάδα από τον αντίπαλό του, οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν δύο εντυπωσιακούς Αμερικανούς και μεγάλο μερίδιο τύχης για να φτάσουν στην τελική νίκη χάρη σε σουτ του Κάρολ 18'' πριν το τέλος.

Από την άλλη πλευρά, όσο υπήρχε στο παρκέ ο...ξένος των γηπεδούχων ο Αμύντας φαινόταν ότι θα φτάσει σχετικά εύκολα στη νίκη. Ο Παπαργυρόπουλος, ο ξένος που λέγαμε, ήταν ασταμάτητος εκμεταλλευόμενος τα πλάνα του Κώστα Σορώτου και η διαφορά ύψους του στο τρία ή ταχύτητας στο τέσσερα έφεραν από νωρίς τον σύλλογο του Υμηττού μπροστά στο σκορ. Με 9-4 ξεκίνησε το πρώτο τρίλεπτο, 13-8 πριν ο Λυκογιάννης ρίξει στην μάχη τον Φαλέκα για να συμμαζέψει το παιχνίδι και η πρώτη περίοδος έκλεισε 21-22 χάρις σε συνεχόμενα καρφώματα από τον Τόμσον.

Ο εκπληκτικός Αμύντας με συνεχόμενα τρίποντα από τον Μούκα, κατάφερε στο 17 να προηγηθεί 39-28 αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 39-37 χάρις στο μοναδικό καλό διάστημα του Τζέικομπσον. Η άμυνα των γηπεδούχων λειτούργησε στην εντέλεια, ο Παπαργυρόπουλος συνέχισε ένα μοναδικό ρεσιτάλ μέχρι το 37', όταν φορτώθηκε με πέντε φάουλ. Το σκορ ήταν 68-61. Από εκεί και πέρα σαν να κατέβηκε ο γενικός για τους γηπεδούχους που υπέπεσαν σε κάθε πιθανό και απίθανο λάθος.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάποια στιγμή θα πρέπει να δούμε τον Κώστα Σορώτο στην Α1. Σε ιντριγκάρει το γεγονός ότι παράγει τόσο όμορφο αλλά και ουσιαστικό μπάσκετ με παίκτες της Α2 και διερωτάσαι τί θα βλέπαμε αν είχε στα χέρια του Αμερικανούς και γενικά παιδιά πιο ψηλού επιπέδου. Σίγουρα θα αξιοποιούσε κάθε Έλληνα παίκτη, όπως έκανε και θα κάνει φέτος ο Λυκογιάννης στον Ίκαρο.
Το χειρότερο έλαβε χώρα 55'' πριν το τέλος όταν ο Βιδάλης γλίστρησε χωρίς να έχει καμία πίεση ενώ βρισκόταν λίγο πριν το κέντρο. Ο Κάρολ πήρε την μπάλα και πάσαρε στον Τόμσον για το καλάθι και φάουλ που έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Ίκαρο (70-72) από το 10'. Ο Βιδάλης απάντησε με τρίποντο 35'' πριν το τέλος, ο Κάρολ σκόραρε με σουτ από τα πέντε μέτρα πάνω σε άμυνα ενώ έμεναν 18'' για το φινάλε. Με το σκορ στο 73-74 ο Αμύντας σχεδίασε την τέλεια επίθεση. Ντράιβ από τον Ζούπα κι ελεύθερο τρίποντο για τον Βιδάλη η μπάλα αναπήδησε στο στεφάνι και όλα τελείωσαν.

Στα αξιοσημείωτα το γεγονός ότι ο Ίκαρος δοκίμασε ελάχιστα σουτ από τη... νέα γραμμή του τριπόντουδείχνοντας, όπως και άλλες ομάδες, πως θα χρειαστεί ένα διάστημα προσαρμογής στα νέα δεδομένα. Αντίθετα ο Αμύντας δεν φάνηκε να ενοχλείται και πήρε πολλές επιθέσεις από τα 6μ75.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 39-37, 61-51, 73-74