Η Ιταλία πήρε το ντέρμπι με τους Κροάτες και... απέφυγε την Ελλάδα

Μετά από μάχη μέχρι τέλους, η Ιταλία νίκησε 67-60 την Κροατία στο ντέρμπι του ομίλου τους και με το "δύο στα δύο" κατέκτησε την πρωτιά. Μπελινέλι και Χάκετ οι κορυφαίοι για το σύνολο του Μεσίνα. Με Κροατία ή Τυνησία η Ελλάδα, αν νικήσει το Μεξικό - με τους "ατζούρι" αν χάσει.

Η Ιταλία επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί στον όμιλο της και νικώντας 67-60 την Κροατία προκρίθηκε χωρίς απώλειες στη β' φάση του Προολυμπιακού Τουρνουά στο Τορίνο.

Οι "ατζούρι" δεν είχαν εύκολο έργο από τη στιγμή που δεν διέθεταν ευστοχία απ' έξω. Οι Κροάτες έκλεισαν τη ρακέτα για να μην σκοράρει ο Μπαρνιάνι και ευνοημένοι από το γεγονός πως οι σουτέρ του Μεσίνα σημάδευαν σίδερο πήγαν το ματς σε χαμηλό σκορ (15-15, 29-32).

Ο Μπογκντάνοβιτς έκανε μεγάλο ματς στο πρώτο μισό και με 19 δικούς του το σύνολο του Πέτροβιτς ήταν στο +2 (35-33) μετά από 20 λεπτά.

Ο Χάκετ είχε κάνει σπουδαία δουλειά για την Ιταλία (9 πόντοι, 6 ριμπάουντ), αλλά χρειαζόταν βοήθειες. Ο Ντατόμε δεν ήταν καλός, ούτε ο Γκαλινάρι. Η άνοδος ωστόσο του Μπελινέλι άρχισε ν' απελευθερώνει τους γηπεδούχους, οι οποίοι ξέφυγαν 51-43 στο 28'30'' και 56-47.

Επειδή παρόλα αυτά δεν είχαν... μέτρο στο παιχνίδι τους εύκολα γκρέμισαν ό,τι είχαν χτίσει, με αποτέλεσμα όλα να κριθούν μετά το 63-58 του 37'40''. Ο Μπογκντάνοβιτς, που είχε κουραστεί, έχασε το κρίσιμο σουτ για το -3 και μετά το τάιμ άουτ του Μεσίνα ο Γκαλινάρι σημείωσε το 65-58, όταν και έπεσαν επί της ουσίας οι τίτλοι τέλους.

Το αποτέλεσμα αυτό έδειξε τον αντίπαλο της Εθνικής στο πρώτο χιαστί, θα είναι λογικά οι Κροάτες.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-35, 54-47 67-60

Ιταλία: Μπελινέλι 19(2/6τρ), Αραντόρι, Τσεντίλε 3(0/3τρ), Μπαρνιάνι 8(8ρ), Γκαλινάρι 12(8ρ), Μέλι 7, Κούζιν, Ντατόμε 6(1), Χάκετ 12(1τρ, 8ρ, 2κλ), Τόνουτ

Κροατία: Μπάμπιτς 3(1), Κρούσλιν, Σίμον 5(1), Χεζόνια 7(1τρ, 5ρ), Σάριτς 11(3/11δ, 1/3τρ, 10ρ, 3ασ, 4λ), Ούκιτς 2(6ρ, 3ασ), Πλάνινιτς 6, Μπίλαν, Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 26(2/9τρ, 6ρ)

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ

21:49
Καλησπέρα σας. Για το προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο, στον άλλο όμιλο που βρίσκεται η Εθνική μας ομάδα, η Ιταλία αντιμετωπίζει την Κροατία, στο σημαντικότερο παιχνίδι της αγωνιστικής.
21:49

21:55
Ο εθνικός ύμνος της Κροατίας ακούστηκε στο γήπεδο. Τώρα η ώρα για εκείνον της Ιταλίας. Κατάμεστες οι εξέδρες του γηπέδου.
21:57
Πεντάδα Ιταλίας: Μπελινέλι, Μπαρνιάνι, Γκαλινάρι, Ντατόμε και Χάκετ.
21:58
Πεντάδα Κροατίας: Σιμόν, Σάριτς, Ούκιτς, Πλάνινιτς, Μπογκντάνοβιτς.
21:58
Οι Ιταλοί θα αγωνιστούν με τις λευκές εμφανίσεις και με τις κόκκινες οι Κροάτες.
21:59
Ο Αλεξάνταρ Πέτροβιτς είναι ο κόουτς της Κροατίας, ενώ ο Ετόρε Μεσίνα είναι ο προπονητής της Ιταλίας.
22:01
Τζάμπολ στην αναμέτρηση. Πρώτη κατοχή για τους Κροάτες.
22:02
2' (2-0) Βολές από τον Γκαλινάρι.
22:04
Οι Ιταλοί πιέζουν στην άμυνα και κάνουν αρκετά φάουλ. Άστοχοι οι Κροάτες.
22:04
2' (4-0) Εύστοχος από μέση απόσταση ο Μπαρνιάνι.
22:04
3' (4-2) Μείωσε ο Μπογκντάνοβιτς με ντράιβ.
22:05
3' (7-2) Τρίποντο και φάουλ κέρδισε ο Μπελινέλι.
22:06
8' (8-2) Έβαλε και την βολή ο Μπελινέλι.
22:08
4' (8-4) Νέο ντράιβ από τον Μπογκντάνοβιτς.
22:08
4' (10-4) Εύστοχος ο Γκαλινάρι.
22:10
5' (10-8) Τρίποντο από τον Σιμόν.
22:12
6' (13-8) Γκολ-φάουλ το οποίο και αξιοποίησε ο Τζεντίλε.
22:12
6' (13-10) Βολές από τον Μπογκντάνοβιτς. Έχει σημειώσει 7 πόντους.
22:14
6' (15-12) Γκολ-φάουλ από τον εντυπωσιακό Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος έφτασε τους 9 πόντους στο ματς. Είναι ο ηγέτης της Κροατίας. Έχασε όμως την βολή.
22:15
7' (15-15) Τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς! Έφτασε τους 12 πόντους στο ματς. Είναι τρομερός.
22:15
8' (17-15) Έσωσε την φάση ο Γκαλινάρι.
22:16
8' (17-17) Έφερε το σκορ στα ίσα ο Χεζόνια.
22:18
9' (18-19) Μπροστά στο σκορ οι Κροάτες με τον Σάριτς.
22:19
9' (20-21) Εύστοχος και πάλι ο Σάριτς.
22:21
10' (21-23) Εντυπωσιακός ο Σάριτς, έχει σημειώσει συνεχόμενα δύσκολα σουτ.
22:21
Τέλος πρώτης περιόδου, Ιταλία - Κροατία 21-23. Ανταγωνιστικό το παιχνίδι.
22:29
14' (23-25) Yπέροχη κίνηση από τον Μπογκντάνοβιτς.
22:33
15' (27-25) Ο Χάκετ βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι.
22:34
16' (29-25) Τρίποντο από τον Μπαρνιάνι.
22:34
16' (29-27) Μείωσε ο Πλάνινιτς.
22:35
17' (29-29) Ο Μπογκντάνοβιτς έφτασε τους 16 πόντους στο ματς.
22:36
17' (29-32) Τρίποντο από τον Μπάμπιτς. Οι Κροάτες παίζουν μπάσκετ με αυτοπεποίθηση.
22:38
19' (33-32) Ο Χάκετ στον αιφνιδιασμό έδωσε το προβάδισμα στην χώρα του.
22:39
19' (33-35) Τρίποντο από τον Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος είναι "καυτός", μετρώντας 19 πόντους.
22:41
'Εχει δημιουργηθεί ένα πρόβλημα στον στατιστικό πίνακα, καθώς αναγράφει "35-35", γεγονός το οποίο έχει εκνευρίσει το τεχνικό-τιμ της Κροατίας. Το σωστό είναι 33-35. Ο κόουτς Πέτροβιτς ζητά εξηγήσεις από τους διαιτητές. Δεν έχει ακόμη διορθωθεί το σκορ.
22:45
Στην στατιστική έχει χρεωθεί ένα καλάθι του Μέλι, το οποίο δεν υπάρχει.
22:46
Προσπαθούν οι άνθρωποι της στατιστικής να βγάλουν άκρη. Ακόμη "γράφουν" το σκορ 35-35, αλλά το σωστό είναι 33-35.
22:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, το σκορ είναι 33-35.
22:48
Πρώτος σκόρερ του ημιχρόνου ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 19 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 2/5 τρίποντα.
22:49
Οι Ιταλοί έχουν μοιράσει μόλις 3 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είναι άστοχοι και από την περιφέρεια, μετρώντας 1/7 τρίποντα.
22:50
Από τους Ιταλούς πρώτος σκόρερ είναι ο Μπελινέλι με 9 πόντους.
22:55
Οι διαιτητές ενημέρωσαν πως θα διορθωθεί το λάθος στην στατιστική. Η στατιστική αναφέρει πως το σκορ είναι 35-35. Το σωστό όμως είναι 33-35. Έχει χρεωθεί λανθασμένα ένα δίποντο του Μέλι.
23:02
Διορθώθηκε το λάθος, το σκορ είναι 33-35.
23:04
21' (35-37) Ο τρομερός Μπογκντάνοβιτς έφτασε τους 21 πόντους στο ματς. Ασταμάτητος.
23:07
23' (35-39) Ο Μπογκντάνοβιτς στους 23 πόντους.
23:09
24' (39-39) Εύστοχος ο Μπαρνιάνι.
23:12
25' (42-41) Τρίποντο από τον Μπελινέλι, μπροστά η Ιταλία.
23:14
26' (42-43) Μπάσιμο από τον Σιμόν.
23:16
27' (44-43) Βολές από τον Μπελινέλι.
23:17
Τεχνική ποινή στον κόουτς Πέτροβιτς, στον πάγκο της Κροατίας.
23:18
28' (47-43) Εύστοχος ο Μέλι.
23:18
Ένταση μεταξύ Μπελινέλι και Σιμόν.
23:20
Άστοχες από την περιφέρεια και οι δύο ομάδες. Υπάρχει νευρικότητα στις κινήσεις των παικτών και στις δύο ομάδες.
23:21
Η Ιταλία μετρά επί μέρους σκορ 15-8 στην 3η περίοδο.
23:21
Οι Κροάτες έχουν "κολλήσει" στο σκορ στην 3η περίοδο.
23:22
29' (51-43) Μεγάλο τρίποντο από τον Χάκετ, ο οποίος και έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα για τους Ιταλούς στην αναμέτρηση.
23:23
29' (51-46) Τρίποντο... ανάσα από τον Σάριτς.
23:27
30' (54-47) Κάρφωμα από τον Μέλι.
23:28
Άστοχο τρίποντο από τον Σάριτς.
23:29
Τέλος 3ης περιόδου, Ιταλία - Κροατία 54-47.
23:29
Οι Ιταλοί έκαναν την διαφορά στην 3η περίοδο, μετρώντας σκορ 21-12.
23:31
31' (56-47) Εύστοχος ο Ντατόμε.
23:34
32' (56-51) Μείωσε ο Πλάνινιτς.
23:35
33' (56-53) Συγκλονιστικός Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος κάρφωσε ύστερα από ένα εντυπωσιακό ντράιβ. Ο φόργουορντ των Νετς μετρά 26 πόντους στο ματς.
23:37
33' (59-53) Τρίποντο από τον Μπελινέλι.
23:38
34' (59-55) Τέλειωσε την φάση στον αιφνιδιασμό ο Πλάνινιτς.
23:44
37' (63-58) Ο Χεζόνια απάντησε στο τρίποντο του Ντατόμε.
23:44
Απομένουν 2'55'' πριν το τέλος.
23:46
Κακή επίθεση από τους Κροάτες, η μπάλα στα χέρια των Ιταλών.
23:46
Απομένουν 2 γεμάτα λεπτά.
23:49
Άστοχος ο Σάριτς. Μένει 1'16'' πριν το τέλος.
23:50
40' (65-58) Ο Γκαλινάρι έβαλε ένα σημαντικό καλάθι.
23:50
Απομένουν 42'' πριν το τέλος και οι Ιταλοί "καθάρισαν" το ματς.
23:51
40' (67-58) Γκολ-φάουλ από τον Γκαλινάρι.
23:54
Τέλος αγώνα, Ιταλία - Κροατία 67-60. Η Ιταλία έκανε το 2-0 στον όμιλο της και πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο της. Πρώτος σκόρερ ο Μπελινέλι με 19 πόντους. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Μπογκντάνοβιτς με 26 πόντους.