3η αγ.: Στο τρίο κορυφής και η Μάντσεστερ Σίτι

Τρία στα τρία για τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νίκησε με μεγάλη άνεση τη Γουέστ Χαμ στο "Ετιχάντ".

Στέρλινγκ-Μάντσεστερ Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν επιτρέπει σε Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι να ξεφύγουν στον βαθμολογικό πίνακα και με νίκη 3-1 επί της Γουέστ Χαμ στο "Ετιχάντ", τις έπιασε ξανά στην πρώτη θέση, έχοντας το απόλυτο των νικών σε τρεις αγωνιστικές στην Premier League. Οι "πολίτες" έπιασαν από τον... λαιμό τους παίκτες του Σλάβεν Μπίλιτς και μέσα σε 18 λεπτά είχαν πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο 7' άνοιξε το σκορ και στο 18' ο Φερναντίνιο ολοκλήρωσε μία επίθεση βγαλμένη από την... Μπαρτσελόνα του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Μάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Χαμ

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, έχασαν πολλές ευκαιρίες και δεν άφησαν περιθώριο απειλής του Γουίλι Καμπαγέρο, στο τελευταίο παιχνίδι του ως βασικός μετά από την άφιξη στον σύλλογο του Κλάουντιο Μπράβο. Στο 2ο ημίχρονο, πάντως, στη μοναδική οργανωμένη επίθεση των Λονδρέζων, ο Αργεντινός τερματοφύλακας έκανε λάθος έξοδο και ο Μάικλ Αντόνιο μείωσε με κεφαλιά. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Σίτι είχε το πόδι στο γκάζι, ωστόσο δεν σκόραρε λόγω κακών τελικών επιλογών. Μέχρι το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Στέρλινγκ σημείωσε ακόμα ένα γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μάντσεστερ Σίτι (2-3-4-1): Καμπαγέρο, Στόουνς (59' Κολάροβ), Οταμέντι, Σαμπαλέτα, Φερναντίνιο, Κλισί, Στέρλινγκ, Ντε Μπρούινε, Σίλβα, Νολίτο (75' Νασρί), Αγκουέρο (88' Φερνάντο)

Γουέστ Χαμ (3-5-2): Αντριάν, Κόλινς, Ρέιντ (78' Καλέρι), Ογκμπόνα, Αντόνιο, Τερέ (46' Μπιράμ), Νομπλ, Κουγιατέ, Μαζουακού, Φλέτσερ, Βαλένσια (60' Λανσίνι)

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας "λευκή" ισοπαλία της Μίντλεσμπρο με τη Γουέστ Μπρομ.