Μπεσίκτας-Μαρσέιγ 2-1

Η μία γελάει και η άλλη κλαίει. Η Μπεσίκτας με γκολ στο 88ο λεπτό νίκησε στην Κωνσταντινούπολη τη Μαρσέιγ με 2-1 και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ!

Η μία γελάει και η άλλη κλαίει. Η Μπεσίκτας με γκολ στο 88ο λεπτό νίκησε στην Κωνσταντινούπολη τη Μαρσέιγ με 2-1 και μπήκε γερά στο κόλπο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ! Χρειάζεται όμως μόνο νίκη στο "Ντραγκάο" επί της Πόρτο, καθώςοποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα την αφήνει εκτός, ακόμη κι από το Κύπελλο UEFA. Καθόλου σίγουρη πλέον η γαλλική ομάδα που χρειάζεται το λιγότερο ένα βαθμό. Kάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Οι Μασσαλοί πίστεψαν πως θα φύγουν από την Κωνσταντινούπολη τουλάχιστον με τον βαθμό, ο οποίος θα τους έφερνε σε θέση ισχύος (θα τους έφτανε η ισοπαλία στο τελευταίο ματς). Ωστόσο ο Μπόμπο, μετά από συνεργασία με τον Ντελγκάδο, βρέθηκε σε θέση βολής και... εκτέλεσε τον Μανταντά χαρίζοντας στην Μπεσίκτας τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση (είχε προηγηθεί αυτή επί της Λίβερπουλ).

Ως το γκολ του Βραζιλιάνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Αμφότερες οι ομάδες έδειξαν διάθεση να επιτεθούν (δεν διαθέτουν άλλωστε αξιόπιστες άμυνες), γεγονός που αντικατοπτρίζεται από τα σουτ που δοκίμασαν, ακόμη κι αν τα περισσότερα εξ αυτών δεν ήταν εύστοχα. Στο 27' βέβαια ο Τέγιο πέτυχε... γωνία. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για την Μπεσίκτας.

Οι παίκτες του Έρικ Γκέρετς δεν πτοήθηκαν ιδιαίτερα από το αντίπαλο προβάδισμα. Βγήκαν μπροστά και κυνήγησαν την ισοφάριση δημιουργώντας ευκαιρίες. Χρειάστηκαν πάντως επίσης μια στημένη φάση για να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 65ο λεπτό, η μπάλα βγήκε άπό την περιοχή, ο Τάιβο περίμενε,πήρε... το ριμπάουντ και με σουτ έφερε το παιχνίδι στο 1-1. Ωστόσο το τέρμα του Νιγηριανού μπακ δεν αποδείχθηκε αρκετό για τους φιλοξενούμενους πουδέχθηκαν την ψυχρολουσία λίγο πριν από το τέλος...