Πόρτο-Μπεσίκτας 2-0

Η Πόρτο καθόριζε τη μοίρα της και αποφεύγοντας το μεγάλο λάθος πανηγύρισε ως πρώτη από τον 1ο Όμιλο την πρόκρισή της στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Πόρτο καθόριζε τη μοίρα της και αποφεύγοντας το μεγάλο λάθος πανηγύρισε ως πρώτη από τον 1ο Όμιλο την πρόκρισή της στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ. Ανώτεροι ποιοτικά από την Μπεσίκτας οι "δράκοι" έκαναν το καθήκον τους και νικώντας με 2-0 στο "Ντραγκάο" εξασφάλισαν θέση στην ελίτ της κορυφαίας διοργάνωσης. Kάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Οι δευτεραθλητές Τουρκίας ταξίδεψαν στην Πορτογαλία γνωρίζοντας πως η νίκη τους στέλνει αυτόματα στην επόμενη φάση, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα στη Μασσαλία. Δεν ήταν κατώτεροι της Πόρτο αλλά προδόθηκαν, όπως στα προηγούμενα δύοεκτός έδρας ματς, από την άμυνά τους.

Στο πρώτο γκολ στο 44ο λεπτό, η αποκλειστική ευθύνη βαραίνει τον Ρουστού Ρετσμπέρ. Ο Τούρκος τερματοφύλακας σταμάτησε αναίτια (δεν υπήρξε σφύριγμα) διαμαρτυρόμενος για οφ-σάιντ και ο Λούτσο Γκονζάλες δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη σπρώχνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Η δουλειά του Αργεντινού ήταν πολύ εύκολη.

Οι φιλοξενούμενοι, μετά από την ανάπαυλα, επιχείρησαν να επιτεθούν, απείλησαν με τον Οζκάν στο 46', αλλά όταν αναθάρρησαν δέχθηκαν νέα ψυχρολουσία που τους έκαμψε ψυχολογικά. Στο 62' ο Λισάντρο Λόπες έβγαλε μόνο τον Κουαρέσμα, οι αντίπαλοι αμυντικοί σάστισαν, και ο διεθνής Πορτογάλος τέλειωσε ιδανικά τη φάση σκοράροντας το 2-0.

Μέχρι κι ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Ερτουγρούλ Σανγκλάμ συμβιβάστηκε με τη μοίρα του, καθώς έκανε τηδεύτερη αλλαγή του (η πρώτη στο ημίχρονο) μόλις στο 84ο λεπτό. Όταν δηλαδή δεν υπήρχε χρόνος καιτα πάντα είχαν πια κριθεί οριστικά.