ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπεσίκτας 2-1 (vid)

Νικήτρια με σκορ 2-1 αναδείχθηκε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί της Μπεσίκτας, στο Λουζνίκι στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League, κατακτώντας έτσι τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση. Οι Τούρκοι από την άλλη γνώρισαν ακόμη μια ήττα μετά από αυτή της πρεμιέρας στην Κωνσταντινούπολη απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιντετ.

Εικόνα του αγώνα

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν από τα πρώτα λεπτά και ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς, αιφνιδιάζοντας τους Τούρκους.

Συγκεκριμένα, στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Τζαγκόεφ με δυνατό σουτ νίκησε τον Ρουστού από μακρινή απόσταση, ανοίγοντας το σκορ για την ΤΣΣΚΑ.

Οι Ρώσοι παίρνοντας το προβάδισμα, διατήρησαν και την κυριαρχία και δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως να διαφοροποιηθεί το σκορ με τους Ρώσους να δείχνουν διατεθειμένοι να φτάσουν πάση θυσία στο τρίποντο.

Καρέ-καρέ

7' Γκολ: Ο Τζαγκόεφ με δυνατό σουτ νικάει τον Ρουστού και ανοίγει το σκορ για την ΤΣΣΚΑ.

61' Γκολ: Ο Κράσιτς μπαίνει στην περιοχή της Μπεσίκτας και με δεξί σουτ κάνει το 2-0.

92' Γκολ:Ο Εκρέμ Νταγκ μειώνει για την Μπεσίκτας στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από μπαλιά του Κοϊμπάσι.

Το δεύτερο τέρμα της ΤΣΣΚΑ, επιτεύχθηκε με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν ο Μίλος Κράσιτς με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία της τούρκικης εστίας νίκησε για δεύτερη φορά τον Ρουστού.

Με αυτό το σκορ η ΤΣΣΚΑ, έδειξε να επαναπαύεται και προσπάθησε στη συνέχεια του αγώνα να μη διακινδυνεύσει την παραβίαση της εστίας της.

Το μόνο που κατάφεραν οι Τούρκοι, ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Εκρέμ Νταγκ.

Κλειδί

Το γρήγορο γκολ για τους γηπεδούχους ήταν καταλυτικής σημασίας. Δεν φορτώθηκαν με άγχος και κατάφεραν να φτάσουν έτσι στην πολύτιμη αυτή νίκη.

Ο Τζαγκόεφ εκτός από τέρμα που σημείωσε, ίδρωσε πολύ τη φανέλα “καταπίνοντας” 13 χιλιόμετρα στην αναμέτρηση, τα περισσότερα από κάθε άλλον στο γήπεδο.

Η Μπεσίκτας μετά το γρήγορο τέρμα που δέχτηκε προσπάθησε να αντιδράσει, φάνηκε όμως να πάσχει από επιθετικές λύσεις και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Διαιτητής: Μανουέλ Μεχούτο Γκονζάλεζ (Ισπανία)