Ρεάλ Μαδρίτης-Τότεναμ 4-0 (videos)

Χάρμα ιδέσθαι η Ρεάλ Μαδρίτης, διέλυσε την Τότεναμ των δέκα παικτών στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και επί της ουσίας εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Champions League, καθώς η ρεβάνς στο Λονδίνο απέκτησε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα.

Εικόνα του αγώνα

Ο δρόμος για τη Ρεάλ ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα. Για την Τότεναμ πάλι με αγκάθια. Πριν από τη σέντρα λαβώθηκε ο Λένον, στο 4' ο Αντεμπαγιόρ έκανε το 1-0 και στο 15' ο Κράουτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Τρεις στιγμές που έδωσαν εξ αρχής ξεκάθαρο αβαντάζ στην ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Οι Λονδρέζοι δεν εγκατέλειψαν τόσο εύκολα τη μάχη. Ο Ρέντναπ άλλαξε θέση στον Μπέιλ (από δεξιά τον έφερε αριστερά) και κέρδισε σε ταχύτητα, την ίδια ώρα που οι υπόλοιποι παίκτες του προσπαθούσαν να σταθούν στα πόδια τους αποβάλλοντας το άγχος ενός προημιτελικού. Το έργο τους ήταν όμως δύσκολο, παρά την ευκαιρία του Ουαλού άσου.

Οι "μερένχες" διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις να φτάσουν σε δεύτερο γκολ. Όχι στο πέναλτι που δεν έδωσε ο Φριχ στο 44' αλλά στο 57' σε φάση - καρμπόν με τον Αντεμπαγιόρ να εκτελεί τον Γκόμες εκ νέου με το κεφάλι. Η Τότεναμ δεν είχε πια την ενέργεια να αντισταθεί στην ορμή των Μαδριλένων.

Η είσοδος του Ντεφό (στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου) δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του Ρέντναπ, την ίδια ώρα που η Ρεάλ εξαπέλυε διαδοχικές επιθέσεις πότε από τα πλάγια πότε από τον άξονα. Το αποτέλεσμα ήταν ο Αντεμπαγιόρ να αγγίξει το χατ τρικ, ο Ντι Μαρία να σκοράρει το τρίτο γκολ της "βασίλισσας" και ο Ρονάλντο, που έψαχνε διαρκώς το σουτ, να προσθέσει το... κερασάκι στην τούρτα.

Κλειδί του αγώνα

Η αποβολή του Κράουτς ανέτρεψε κάθε σχέδιο του Χάρι Ρέντναπ. Ήρθε μόλις στο 15' και σε ένα γήπεδο που... έγερνε η Τότεναμ λογικό ήταν να καταρρεύσει.

Πολλούς διακριθέντες είχε η Ρεάλ. Όμως ο Εμανουέλ Αντεμπαγιόρ ήταν εκείνος που άνοιξε το δρόμο για την ευρεία νίκη, πετυχαίνοντας δύο γκολ με ισάριθμες κεφαλιές. Ο επιθετικός από το Τόγκο δεν έχει ξεχάσει την τέχνη του σκοραρίσματος.

Ο Κράουτς μπορεί να άφησε την Τότεναμ με δέκαπαίκτεςστο γήπεδο, όμως ο Ράφαελ φαν ντερ Φααρτ, στην επιστροφή του στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", ήτανάφαντοςγια 45 λεπτά και δεν προσέφερε το παραμικρό όσο έμεινε στον αγωνιστικό χώρο.

4ο λεπτό: Ο Αντεμπαγιόρ στρώνει στον Κεντίρα, του οποίου το σουτ από το ύψος της περιοχής κοντράρει και περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Γκόμες. Δείτε τη φάση εδώ.

4ο λεπτό: Γκολ! Μετά το κόρνερ του Οζίλ, ο Αντεμπαγιόρ πιάνει την κεφαλιά και τη στέλνει στα δίχτυα της Τότεναμ. Δείτε το γκολ εδώ.

15ο λεπτό: Ο Κράουτς αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μαρτσέλο. Δείτε την πρώτη και τη δεύτερη κάρτα του Κράουτς εδώ και εδώ.

29ο λεπτό: Ο Μπέιλ βρίσκει τον φαν ντερ Φάαρτ στην περιοχή, αλλά ο Καρβάλιο τον προλαβαίνει την τελευταία στιγμή.

30ο λεπτό: Ο Μπέιλ δέχεται την μπαλιά, αφήνει πίσω τον Ράμος, όμως το σουτ του καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κασίγιας. Δείτε τη φάση εδώ.

32ο λεπτό: Σέντρα του Μαρσέλο, πρώτη κεφαλιά του Ράμος, προσπαθεί για τη δεύτερη ο Αντεμπαγιόρ, αλλά δεν βρίσκει την μπάλα για να την στείλει στην ανυπεράσπιστη εστία του εξουδετερωμένου Γκόμες. Δείτε τη φάση εδώ.

42ο λεπτό: Στο σουτ του Ντι Μαρία ο Ντόουσον "αποκρούει" με τα χέρια εντός περιοχής. Ο Φριχ δεν καταλογίζει την παράβαση. εδώ.

49ο λεπτό: Σουτ με το αριστερό του Ρονάλντο, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκόμες. εδώ.

53ο λεπτό: Σουτ του Ασού-Εκότο απειλεί τον Κασίγιας. Δείτε τη φάση εδώ.

57ο λεπτό: Γκολ! Μετά τη σέντρα του Μαρτσέλο, ο αμαρκάριστος Αντεμπαγιόρ στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Γκόμες. Δείτε το γκολ εδώ.

66ο λεπτό: Νέα κεφαλιά - φαρμάκι του Αντεμπαγιόρ, αυτή τη φορά ο Γκόμες διώχνει σε κόρνερ. Δείτε τη φάση εδώ.

72ο λεπτό: Γκολ! Ωραία κίνηση του Ντι Μαρία, ο οποίος με απίστευτο σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Γκόμες. Δείτε το γκολ εδώ.

87ο λεπτό: Γκολ! Ο Ρονάλντο, με τη βοήθεια του... Γκόμες, χρίζεται σκόρερ κι διευρύνει τη νίκη της Ρεάλ. Δείτε το γκολ εδώ.

Διαιτητής: Φέλιξ Μπριχ (Γερμανία)