Νίκησαν την Μπάγερν κι έδειξαν τον δρόμο οι μικροί του Ολυμπιακού

Πρεμιέρα στο Champions League Νέων, το Youth League, με νίκη για την ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 της Μπάγερν Μονάχου στις εγκαταστάσεις των Πειραιωτών στου Ρέντη κι έδειξε τον δρόμο στους άντρες ενόψει της αποψινής τους αναμέτρησης με τους Βαυαρούς. Σκόρερ ο Σάλιακας με πέναλτι στο 82'.

Η καλύτερη φάση στο πρώτο μέρος ήρθε στο 45ο λεπτό, όταν ο Μεγαρίτης έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα και να χτυπά στο οριζόντιοδοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, τόσο η Μπάγερν όσο και ο Ολυμπιακός δημιούργησαν φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, με τους ερυθρόλευκους, ωστόσο, να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Τελικά το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στο 82ο λεπτό από την άσπρη βούλα, όταν ο Ίσεργουντ ανέτρεψε τον Ανδρούτσο στην περιοχή και ο διαιτητής σωστά έδωσε την παράβαση.

Ο Σάλιακας από τα 11 βήματα δεν αστόχησε και οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0, όμως ο Χούντερμαρκτ απέκρουσε εντυπωσιακά σε κεφαλιά του Λάμπρου που είχε περάσει ως αλλαγή.

Το ματς ολοκληρώθηκε με την Μπάγερν να μένει με δέκα παίκτες, καθώς ο Πάντοβιτς είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

Ολυμπιακός (Βούζας): Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Ρέτσος, Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας (Λάμπρου 76'), Ανδρούτσος (Μακροστέργιος 86'), Λάτσι, Κουγιός (Κιρτζιαλίδης 56').

Μπάγερν (Σέιντζ):Χούντερμαρκτ, Ίσεργουντ, Ντικ, Σιαβά, Γκούνζελ, Φαμπ, Λέιβ (Στρέιν 46'), Γκαουντίνο, Μπένκο (Μιτσέλι 65'), Μαρτίνοβιτς (Στίτζλ 46'), Πάντοβιτς.

11:49
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγο αρχίζει το ματς των Νέων του Ολυμπιακού με τους αντίστοιχους της Μπάγερν Μονάχου.
11:50
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Ολυμπιακός (Βούζας):  Γαβαλάς, Σάλιακας, Νικολάου, Ρέτσος, Τόλι, Μεγαρίτης, Μανθάτης, Πλέγας, Ανδρούτσος, Λάτσι, Κουγιός.

Μπάγερν (Σέιντζ): Χούντερμαρκτ, Ισγουντ, Ντικ, Σιαβά, Γκούνζελ, Φαμπ, Λέιβ, Γκαουντίνο, Μπένκο, Μαρτίνοβιτς, Πάντοβιτς.
11:50
Αξίζει να σημειώσουμε πως την περσινή περίοδο οι ερυθρόλευκοι έφτασαν μέχρι τους "16" της διοργάνωσης, αλλά αποκλείστηκαν από την Σαχτάρ στα πέναλτι.
11:58
Τα αποτελέσματα της Τρίτης (15/9) για το πρωτάθλημα "Youth League"

12:02
1' Σέντρα στο παιχνίδι μας!
12:04
Πιέζει στα πρώτα λεπτά η Μπάγερν.
12:05
Θυμίζουμε πως το βαρύ πυροβολικό της περσινής ομάδας (Νίκος Βέργος) συνεχίζει την καριέρα του στην Ισπανία και την Έλτσε με τη μορφή δανεισμού.
12:06
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά με τους Γερμανούς να ελέγχουν τη μεσαία γραμμή.
12:08
6' Πρώτο κόρνερ στο ματς για τον Ολυμπιακό.
12:10
Καλύτερος ο Ολυμπιακός σε αυτά τα πρώτα λεπτά, έχει αρχίσει και παίρνει τον ελέγχο του αγώνα.
12:10
Την ίδια ώρα οι "μεγάλοι" της Μπάγερν ετοιμάζονται για το βραδινό παιχνίδι
12:12
9' Οφσάιντ ο Λάτσι που έβγαινε ωραία στην κόντρα.
12:12
10' Ο Πλέγας θα δοκιμάσει το σουτ, η μπάλα θα περάσει άουτ.
12:13
11' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Το δεύτερο στο παιχνίδι.
12:14
Οι δυο ομάδες σε παράταξη
12:16
14' Καλή φάση με τον Κουγιό, ο Χούντερμαρκτ θα κρατήσει το μηδέν για την Μπάγερν!
12:19
Σκληρό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τα δυνατά μαρκαρίσματα να μην λείπουν.
12:20
18' Πρώτη καλή στιγμή για την Μπάγερν με τον Μαρτίνοβιτς. Η μπάλα για λίγο άουτ.
12:21
Συμπληρώσαμε 20 λεπτά αγώνα και το παιχνίδι είναι μοιρασμένο.
12:22
21' Καλό φάουλ για τον Ολυμπιακό με τον Σάλιακα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
12:25
22' Κι άλλη χαμένη ευκαιρία με τον Σάλιακα. Πιέζει ο Ολυμπιακός.
12:26
3-1 οι τελικές υπέρ των ερυθρόλευκων στο παιχνίδι μας.
12:28
Λίγες οι φάσεις στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό βέβαια να πατάει καλύτερα.
12:30
Έχει πέσει ο ρυθμός εδώ και 3-4 λεπτά.
12:31
Συνεχίζεται το σκληρό παιχνίδι, καθώς έχουν πέσει αρκετές "ψιλές".
12:35
33' Κίτρινη κάρτα για τον Ολυμπιακό και τον Πλέγα. Η πρώτη στο παιχνίδι.
12:36
34' Ζήλεψαν οι παίκτες της Μπάγερν και είπαν να πάρουν κι αυτοί μία κίτρινη.
12:37
Ο Φαμπ την πήρε. Είπαμε και πριν, το ματς είναι αρκετά σκληρό.
12:41
38' Σέντρα του Μανθάτη από τα αριστερά, ο Ανδρούτσος θα πάρει την κεφαλιά ο τερματοφύλακας της Μπάγερν θα κρατήσει το μηδέν!
12:44
41' Κίτρινη κάρτα για την Μπάγερν. Την πήρε ο Πάντοβιτς.
12:48
Παίκτης της Μπάγερν τραβά ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού εκτός φάσης (στο βάθος)
12:49
45' Δοκάρι για τον Ολυμπιακό και ημίχρονο!
12:50
Ο Μεγαρίτης έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους.
13:05
Το ματς είδε και ο Στέφανος Καπίνο, ενώ στο γήπεδο βρίσκεται ο Γιάννης Γκούμας (προπονητής της U19).
13:06
Καλύτερος ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος θα μπορούσε να είχε προηγηθεί στο σκορ.
13:07
48' Φάση με το καλημέρα για τον Στρέιν που πέρασε ως αλλαγή.
13:11
Δεν έχουν βρει ρυθμό στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι δυο ομάδες.
13:14
Νέο δυνατό μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή.
13:15
57' Κιρτζιαλίδης στη θέση του Κουργιού για τον Ολυμπιακό.
13:19
Χωρίς τη μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος.
13:19
4-2 οι τελικές προσπάθειες υπέρ του Ολυμπιακού.
13:20
61' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν να ανοίξει το σκορ! Ο Γαβαλάς θα σώσει το γκολ μετά από ενέργεια του Γκαουντίνο.
13:21
Τυχερός ο Ολυμπιακός σε αυτή τη φάση. Έχει ανεβάσει την απόδοση της η Μπάγερν, με τις αλλαγές να βοηθούν αρκετά.
13:22
Την ίδια ώρα η μασκότ της Μπάγερν κόβει βόλτες στην Αθήνα
13:24
65' Μιτσέλι μέσα, Μπένκο έξω για την Μπάγερν.
13:25
67' Κόρνερ για την Μπάγερν που πιέζει.
13:25
Ο Στρέιν θα χάσει καλή ευκαιρία μετά την εκτέλεση του κόρνερ.
13:26
68' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό τώρα.
13:27
69' Κίτρινη κάρτα στον Ντικ.
13:28
69' Ο Μαργαρίτης δυνατό σουτ, ο Χούντερμαρκτ σε κόρνερ!
13:32
74' Καλή στιγμή με τον Γκούνζελ, όμως η μπάλα θα φύγει έξω.
13:34
Χωρίς σκορ ακόμα το παιχνίδι μας.
13:35
76' Πλέγας έξω, Λάμπρου μέσα.
13:38
Ένταση νωρίτερα μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων
13:39
80' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό το κέρδισε ο Ανδρούτσος!
13:39
Και κίτρινη κάρτα στον Σιαβά.
13:40
82' Γκοοοοοολ!!! 1-0 ο Ολυμπιακός με το εύστοχη χτύπημα πέναλτι του Σάλιακα!
13:41
Είναι χρυσή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ξεκινήσει με το δεξί στη διοργάνωση.
13:42
83' Κεφαλιά του Λάμπρου ο Χούντερμαρκτ θα διώξει σε κόρνερ!
13:43
Το γκολ του Ολυμπιακού
13:45
Δυο λεπτά ακόμα και ο Ολυμπιακός ακουμπά τη νίκη!
13:47
89' Καλή στιγμή για την Μπάγερν, ο Μιτσέλι δεν θα σκοράρει!
13:48
90' Με δέκα η Μπάγερν ο Πάντοβιτς θα δει δεύτερη κίτρινη.
13:50
92' Και νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κιρτζιαλίδη! Ο Χούντερμαρκτ θα σώσει!