Ισπανία-Ρωσία 4-1

Με χατ-τρικ του Νταβίντ Βίγια και ένα γκολ του Τσεσκ Φάμπρεγας η Ισπανία έκανε επίδειξη των δυνατοτήτων της κόντρα στη Ρωσία (4-1) και άνοιξε με γκολ και θέαμα την αυλαία του Δ’ ομίλου του Euro 2008, στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική μας.

Οι Ισπανοί μπήκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο πλουραλισμός στη μεσαία γραμμή των Ρώσων επέτρεψε και σε αυτούς να κάνουν παιχνίδι. Στα πρώτα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβληθεί, ωστόσο οι τακτικές ήταν φανερές: από την μία οι "φούριας ρόχας" ήθελαν να δημιουργήσουν, από την άλλη ο Γκους Χίντινκ είχε στο μυαλό του να αμυνθεί και να αντεπιτεθεί.

Κάποια σουτ εκατέρωθεν λειτούργησαν ως ζέσταμα για το πολύ όμορφο παιχνίδι μεταξύ του 20ού και του 35ού λεπτού του αγώνα, όπου οι δύο ομάδες ξεδίπλωσαν τις δυνατότητές τους. Πρώτα, στο 20’ ο Φερνάντο Τόρες που έδωσε έτοιμο γκολ στον Νταβίντ Βίγια και ο επιθετικός της Βαλένθια δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Τρία λεπτά αργότερα, μετά από ομαδική προσπάθεια, ο Κονσταντίν Ζιριάνοφ είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ η μπάλα συνέχισε να πηγαίνει πάνω κάτω, με τους Ισπανούς να έχουν ακόμα δύο καλά σουτ.

Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε, με την ομάδα του Λουίς Αραγονές να δίνει χώρο στους Ρώσους, που με μοναδικό προωθημένο τον Ρόμαν Παβλιουτσένκο δεν είχαν ιδιαίτερη τύχη. Οι Ισπανοί το εκμεταλλεύτηκαν στο 44’, όταν σε μια αντεπίθεση ο Αντρές Ινιέστα έβγαλε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Βίγια, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2-0.

Η βροχή συνέχισε να πέφτει αδιάκοπα και στη διάρκεια του δευτέρου μέρους και οι Ρώσοι εξακολουθούσαν να ψάχνουν διαδρόμους μέσα στην ισπανική (άψογα στημένα) άμυνα. Η είσοδος του Βλάντιμιρ Μπίστροφ είχε αυτόν ακριβώς τον στόχο, ωστόσο ο Αραγονές δεν έμεινε με... σταυρωμένα χέρια, ρίχνοντας στον αγώνα τον Τσεσκ Φάμπρεγκας στη θέση του Τόρες. Με τρεις καθαρούς "κόφτες" στο κέντρο (μαζί με Τσάβι και Μάρκος Σένα), το κλείσιμο των χώρων ήταν εύκολη υπόθεση για τους Ισπανούς κι έτσι στον αγώνα πέρασε και ο Ντμίτρι Τορμπίνσκι για πιο δημιουργικό κέντρο για την Ρωσία.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα από την παρτίδα... σκάκι των δύο προπονητών. Η Ισπανία όποτε επιθυμούσε άφηνε μέτρα στους αντιπάλους της και όποτε ήθελε συμμάζευε την κατάσταση, δημιουργώντας κινδύνους για τρίτο γκολ. Οι Βίγια και Νταβίντ Σίλβα έκαναν ό,τι ήθελαν έξω από την περιοχή της Ρωσία και η είσοδος του Σάντι Καθόρλα βοήθησε ακόμα περισσότερο κυρίως στο επιθετικό κομμάτι.

Ο Χίντινκ έπαιξε το τελευταίο του "χαρτί" με την είσοδο του Ρόμαν Αντάμοφ, αλλά το "άστρο" του Βίγια συνέχισε να λάμπει. Σε μία νέα αντεπίθεση των Ισπανών στο 75', πήρε τη μπάλα μπροστά από τον Ρόμαν Σιρόκοφ, τον ξεπέρασε και προ του Ακινφέεφ σημείωσε το τρίτο προσωπικό τέρμα του. Στα τελευταία οι Ρώσοι πίεσαν για ένα γκολ που θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες του ομίλου στη συνέχεια και το πέτυχαν στο 86' με κεφαλιά του Παβλιουτσένκο, ωστόσο οι Ισπανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα.

Σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, η οποία άρχισε με τον Βίγια και συνεχίστηκε με σουτ του Τσάβι, ο Φάμπρεγκας πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε με κεφαλιά (από θέση οφσάιντ) διαμορφώνοντας το θριαμβευτικό 4-1 για τους "φούριας ρόχας".

Γήπεδο: Τιβόλι Νόι (Ινσμπρουκ, Αυστρία)
Διαιτητής: Κόνραντ Πλάουτζ (Αυστρία)
Βοηθοί: Εγκον Μπερόιτερ (Αυστρία), Μάρκους Μάιρ (Αυστρία)