Τα αποτελέσματα των αντιπάλων του ΠΑΟΚ

Τα αποτελέσματα των αντιπάλων του ΠΑΟΚ στα εγχώρια πρωταθλήματα.

Βιγιαρεάλ-Σανταντέρ 2-0

Στη δεύτερη θέση της Πριμερά Ντιβιζιόν ανέβηκε η Βιγιαρεάλ μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Σανταντέρ αλλά και την απώλεια της Μπαρτσελόνα. Το “κίτρινο υποβρύχιο” καθάρισε τον αγώνα στα πρώτα 13 λεπτά και στη συνέχεια κάθισε στις δάφνες της επερχόμενης νίκης. Το σκορ άνοιξε ο Νιλμάρ στο 8' ενώ ο Ρόσι στο 13' διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του Χουάν Κάρλος Γκαρίδο.

H σύνθεση της Βιγιαρεάλ: Ντ.Λόπεθ, Α. Λόπεθ, Μαρτσένα, Μουσάτσιο, Καπντεβίλα, Σένα, Βαλέρο, Καθόρλα (66' Μοντέρο), Νιλμάρ (85' Ρούμπεν), Ρόσι (77΄ Ματίγια).

Κλαμπ Μπριζ-Γάνδη 3-2

Η Μπριζ προσπαθεί να καλύψει το χαμένο έδαφος στο βέλγικο πρωτάθλημα και με τη νίκη της επί της Γάνδης έκανε μία καλή αρχή. Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορμητικά στο παιχνίδι και πέτυχαν τρία γκολ στα πρώτα 28 λεπτά του αγώνα. Το σκορ άνοιξε ο Κουεμάχα στο 14', ο Γκέραερτς έκανε το 2-0 στο 26' ενώ στο 28' ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0 με τέρμα του Βάργκας. Στη συνέχεια η Γάνδη αντεπιτέθηκε, πέτυχε δύο γκολ αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Η σύνθεση της Μπριζ: Κούσεμανς, Καμοτζάτο, Ντονκ, Χόφκενς, Ντιράρ, Γκέραερτς, Ντίαζ, Οτίτζα, Πέρισιτς (66' Νταλμάτ), Βάργκας (75' Σίμεϊς), Κουεμάχα.

Nτιναμό Ζάγκρεμπ-Ιστρα 1961 4-0

Πολύ χαμηλό εμπόδιο αποδείχθηκε για την Ντιναμό Ζάγκρεμπ η Ιστρα. Η πρωτοπόρος του κροατικού πρωταθλήματος φιλοδώρησε την αντίπαλό της με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα για να κάνει οικονομία δυνάμεων ενόψει της συνέχειας. Δύο φορές βρήκε δίχτυα ο Σαμίρ ενώ από ένα γκολ πέτυχαν οι Σιλβέστρ και Μπεχιράι.

Η σύνθεση της Ντιναμό: Κελάβα, Ιμπάνεθ, Σαμίρ, Τόμεσακ (66' Μοράλες), Βρσάλικο, Τσάγκο (72' Αντέμι), Μπατέλι (77' Κράμαριτς), Σιλβέστ, Μπεχιράι, Μπίσκαν, Κουφρέ