Ντιναμό Ζάγκρεμπ-ΠΑΟΚ 0-1 (video)

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης σκόραρε στο 60ο λεπτό (0-1) και ο ΠΑΟΚ τερμάτισε δεύτερος στον 4ο όμιλο και πανηγύρισε στο εχθρικό Ζάγκρεμπ την παλικαρίσια πρόκριση στους "32" του Europa League (video).

Η εικόνα του αγώνα:

Αφού πέρασε το ψυχολογικό φράγμα των πρώτων 15 λεπτών, ο ΠΑΟΚ βγήκε ζωντανός από την πίεση της Ντιναμό (η οποία όμως δεν της έδωσε κάποια φάση) και προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του. Ο Χάβος δεν παρέκκλινε των αναμενόμενων και παρέταξε μια ενδεκάδα με τον Φωτάκη αντί του Ιβιτς, τον Σαλπιγγίδη δεξιά και τον Αθανασιάδη φουνταριστό. Στα χαρτιά αυτό το σχήμα έδειχνε ικανό να κάνει τη ζημιά στους Κροάτες, στην πράξη όμως ο Δικέφαλος δεν πάτησε ούτε μία φορά την αντίπαλη περιοχή στα πρώτα 45 λεπτά!

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι μετά το 19ο λεπτό και την πρώτη αξιόλογη φάση τους, έχασαν σωρεία ευκαιριών και θα μπορούσαν να είχαν πάρει το προβάδισμα. Σημαντικότερες όλων αυτή του 29' όταν ο Τονέλ απέτυχε να σκοράρει απέναντι από το τέρμα και του 42' όταν ο Σαμίρ έστειλε, με εκτέλεση φάουλ, τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χαλκιά.

Αν μπορούμε να κρατήσουμε κάτι από το πρώτο -δύσκολο για τον ΠΑΟΚ- ημίχρονο είναι η τύχη που είχε η ελληνική ομάδα στις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν στη Ντιναμό και η ατολμία που έδειξαν οι παίκτες, οι οποίοι κατέβηκαν με το μυαλό στην ισοπαλία.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε πιο ορθολογικός και βρήκε τους κενούς χώρους για να απειλήσει. Οχι μόνο απείλησε, αλλά στην πρώτη του φάση, στο 60ο λεπτό, ο Σαλπιγγίδης βγήκε απέναντι από τον γκολκίπερ της Ντιναμό και πλάσαρε εύστοχα σκοτώνοντας ουσιαστικά κάθε ελπίδα των Κροατών.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΤΟ olapaok.gr ΑΠΟ ΤΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΡΙΑΜΒΟ ΤΟΥ ΠΑΟΚ. ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ VIDEOS!
Τα πράγματα πλέον ήταν εύκολα για την ελληνική ομάδα, η οποία είδε περισσότερους χώρους για να βγει μπροστά αφού η Ντιναμό είχε ανοίξει για να πετύχει γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης μήπως και φτάσει στην ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε καθαρό μυαλό, κάτι που του έλειψε στο πρώτο μέρος, και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στο να κρατήσει το υπέρ του 0-1. Μάλιστα, είχε την ευκαιρία με τον Αθανασιάδη, ο οποίος απέτυχε να κάνει το 0-2 και να διώξει κάθε άγχος από την ομάδά του.

Το κλειδί του αγώνα:

Σημαντικό ρόλο έπαιξε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να το βγάλει αλώβητος. Ο δικέφαλος ήταν κακός και έδωσε το δικαίωμα στη Ντιναμό να χάσει μεγάλες ευκαιρίες. Ευτυχώς το 0-0 έμεινε και στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά το γκολ του Σαλπιγγίδη, τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.

Ο αδύναμος κρίκος:

Ο Ρουκάβινα μπήκε ως αλλαγή για να βοηθήσει στη Ντιναμό, αλλά εξαφανίστηκε. Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού δεν έγινε αισθητός στην αντίπαλη άμυνα.

MVP:

Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης το έψαχνε αυτό το γκολ καιρό. Ηθελε ένα μεγάλο γκολ και το σημείωσε. Χάρη σε αυτό ο ΠΑΟΚ είναι στους 32 του Europa League.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

19ο λεπτό: Η πρώτη αξιόλογη φάση για τη Ντιναμό με τον Μπαντέλι, ο οποίος σούταρε από καλή θέση και ο Χαλκιάς με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε.

26ο λεπτό: Δεύτερη ευκαιρία για τη Ντιναμό. Ο Τόμετσακ πλάσαρε άουτ στην άστοχη έξοδο του Χαλκιά.

29ο λεπτό: Ο Τονέλ πλάσαρε φάτσα με το τέρμα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά Κοντρέρας και Χαλκιάς έσωσαν προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.

35ο λεπτό: Δύσκολο σουτ του Τόμετσακ μετά από κόρνερ, η μπάλα άουτ.

42ο λεπτό: Ο Σαμίρ με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Χαλκιά και άουτ!

60ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ με τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος έπαιξε το 1-2 με τον Αθανασιάδη και απέναντι από τον Κελάβα πλάσαρε εύστοχα.

71ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στην αντεπίθεση με τον Αθανασιάδη, ο οποίος από κοντά πλάσαρε άουτ!

Ντιναμό Ζάγκρεμπ: Κελάβα, Kαλέγιο (59' Ρουκάβινα), Αντέμι (67' Σλέπιτσκα), Ετό (75' Κράμαριτς), Σαμίρ, Τόμετσακ, Μπαντέλι, Μπαρμπάριτς, Μπετσιράι, Κουφρέ, Τονέλ

ΠΑΟΚ: Χαλκιάς, Μπουσαϊντί, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ, Πάμπλο Γκαρσία, Βιτόλο, Φωτάκης (89' Μπαλάφας), Βιεϊρίνια, Σαλπιγγίδης (68' Ελ Ζαρ), Αθανασιάδης (82' Φιλομένο)

Κίτρινες κάρτες: Μπαντέλι, Μπετσιράι- Πάμπλο Γκαρσία, Μπουσαϊντί