Κλείνει την "ψαλίδα" ο Απόλλων

Ο Απόλλων Σμύρνης αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον πρωτοπόρο Εργοτέλη και μείωσε στους 3 βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά, επικρατώντας 2-1 στη Ριζούπολη για την 25η αγωνιστική της Football League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με 2 γκολ μέσα σε 7 λεπτά πήραν σημαντικό προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο. Μετά από ένα αναγνωριστικό 20λεπτο, ο Γιάννης Κατσίκης εκτέλεσε εύστοχα ένα φάουλ από δεξιά και άνοιξε το σκορ. Λίγο αργότερα, μία εξαιρετική ομαδική προσπάθεια έφερε τον Μιχάλη Μανιά σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και ο 23χρονος επιθετικός έγραψε το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο ο Σίνισα Γκόγκιτς έκανε ορισμένες παρεμβάσεις από τον πάγκο, ρίχνοντας στο ματς τον Βαλάντη Κοζορώνης και στο 49ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο σκορ μετά από ριμπάουντ του Καλίλ Λαμπίν. Οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές στο 2ο μέρος, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά ο Γιώργος Γουμάγιας δεν μάζεψε ξανά την μπάλα από την εστία του και το 2-1 διατηρήθηκε μέχρι τέλους.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Διαμαντής, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Τσεμπερίδης (87' Τσεμπερίδης), Κατσίκης (65' Μπάρκογλου, 78' λ.τ Ντιαλό), Φαρινόλα, Μανιάς, Ρόβας, Καμαρά

Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Σαρρής, Ρομάνο, Μπουχαλάκης (72' Χρυσοφάκης), Γιοβάνοβιτς, Γκαντιάγκα, Πίτσος, Βερπακόφσκις (67' Ζαχόρα), Τζανακάκης, Λαμπίν, Γεωργίου (46' Κοζορώνης)

Καλλονή - Θρασύβουλος 3-0

(26' Αναστασιάδης, 48' Μαρσέλο, 65' Μανούσος)

Καβάλα - Παναχαϊκή 2-1

(12' Κοτίτσας, 64' Εντιαγέ / 92' Σαλαμαστράκης)

18:46
Θα παρακολουθήσετε την αναμέτρηση του Απόλλωνα Σμύρνης με τον Εργοτέλη η οποία κλείνει την αυλαία της 25ης αγωνιστικής της Football League
18:46
Οι συνθέσεις του αγώνα:

Απόλλων Σμύρνης:
Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Διαμάντης, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Τσεμπερίδης, Καμαρά, Ρόβας, Φαρινόλα, Κατσίκης, Μανιάς.

Εργοτέλης:
Αθανασίου, Σαρρής, Πίτσος, Γεωργίου, Γιοβάνοβιτς, Τζανακάκης, Μπουχαλάκης, Γκαντιάγκα, Ρομάνο, Λαμπίν, Βερπακόφσκις.
18:47
Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χατζής (Δυτ. Αττικής) με βoηθούς τους Πολυχρονιάδη (Ανατ. Αττικής), Τσιαλογιάννη (Ανατ. Αττικής).

19:13
18': Κεφαλιά από τον Μανιά για τον Απόλλωνα η μπάλα έφυγε άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση
19:16
20':ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσίκη. Απόλλων Σμύρνης-Εργοτέλης 1-0
19:23
27': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Απόλλωνας διπλασίασε τα τέρματά του με γκολ του Μανιά μέσα από την περιοχή. Απόλλων Σμύρνης-Εργοτέλης 2-0
19:24
Προβάδισμα για τη νίκη από την αρχή για την ομάδα της Ριζούπολης, η οποία εάν τελικά επικρατήσει θα ανέβει μόνη της στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Πρωτοπόρος είναι πάντα ο Εργοτέλης
19:36
40': Κίτρινη κάρτα στον Τζανακάκη του Εργοτέλη
19:42
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Απόλλων Σμύρνης-Εργοτέλης 2-0
19:59
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Ριζούπολη
20:00
Ο Εργοτέλης έκανε και την πρώτη του αλλαγή, με τον Κοζορώνης να παίρνει την θέση του Γεωργίου
20:04
49': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Εργοτέλης μείωσε το σκορ με το ξεκίνημα με προβολή του Λαμπίν από κοντά. Απόλλων Σμύρνης-Εργοτέλης 2-1
20:13
57': Κίτρινη κάρτα στον Δεληζήση
20:24
65': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Μπάρκογλου στην θέση του Κατσίκη
20:25
67: Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ζαχόρα στην θέση του Βερπακόφσκις
20:28
72': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Χρυσοφάκης στην θέση του Μπουχαλάκη
20:33
78': Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ντιαλό στην θέση του Μπάρκογλου
20:41
Πιέζει ο Εργοτέλης στα τελευταία λεπτά για να φτάσει στην ισοφάριση
20:42
87': Τελευταία αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Ο Λεοντίου στην θέση του Τσεμπερίδη