Στα πλέι οφ τα Χανιά με γκολ στο 94'

Το γκολ του Γιάννη Λουκίνα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων γράφτηκε στην ιστορία, αφού τα Χανιά επικράτησαν 1-0 του Αστέρα Μαγούλας και για πρώτη φορά θα διεκδικήσουν -μέσω πλέι οφ- την άνοδο στη Super League. Ισόπαλες οι αναμετρήσεις σε Ψαχνά και Ταύρο.

Το ισόπαλο ματς του Ηρακλή Ψαχνών και της Καλλιθέας δεν λειτούργησε ευεργετικά για καμία από τις δύο ομάδες, αφού οι γηπεδούχοι δεν εξασφάλισαν θέση στα πλέι οφ και οι φιλοξενούμενοι έχασαν κάθε ελπίδα για πλασάρισμα στην τετράδα. Ο Γεράσιμος Χαϊκάλης, πρώην παίκτης του συλλόγου της Εύβοιας, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 22ο λεπτό, ενώ ο Στέλιος Κρητικός διαμόρφωσε το τελικό 1-1 με πλασέ στο 53'. Οι παίκτες του Θωμά Γράφα έχασαν καλές ευκαιρίες στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά το αποτέλεσμα παρέμεινε ως είχε.

Ο υποβιβασμένος Αστέρας Μαγούλας πρόβαλε σθεναρή αντίσταση, ωστόσο το γκολ του Γιάννη Λουκίνα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στα Χανιά τη νίκη με 1-0 και, παράλληλα, μία θέση στα πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 38' λόγω αποβολής του Ανδρέα Κορνελάτου και είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 42', αλλά ο Κώστας Πάγκαλος έχασε πέναλτι. Πριν από το ιστορικό γκολ του Λουκίνα, η ομάδα της Κρήτης έχασε καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Οι οπαδοί του Φωστήρα και του Παναιγιάλειου έδωσαν δυναμικό "παρών" στο γήπεδο του Ταύρου, ωστόσο το τελικό 0-0 δεν τους άφησε ικανοποιημένους. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν κλασική ευκαιρία στο 20ό λεπτό με τον Αργυρόπουλο, ενώ οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 34ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και οι ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες μειώθηκαν αισθητά.

Υπό το βλέμμα 2.000 θεατών, Αχαρναϊκός και Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ. Οι αντίπαλοι μπήκαν φορτσάτοι, από το ημίωρο κι έπειτα οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και απείλησαν σε 2-3 περιπτώσεις, ενώ στο δεύτερο μέρος οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μειώθηκαν αισθητά. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν τις σημαντικότερες (στο 77' και το 88'), ωστόσο γκολ δεν μπήκε.

Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Παναχαϊκή για να κάμψει την αντίσταση του Βύζαντα Μεγάρων, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς προπονητή! Στο 24ο λεπτό ο Στράτος Χιντζίδης σημείωσε το παρθενικό του γκολ με την ομάδα της Πάτρας, στο 26ο ο Βαγγέλης Κοντογουλίδης σκόραρε με σουτ από το ύψος του πέναλτι και στο 39ο ο Νικολάς Βιγιαφάνε διαμόρφωσε το τελικό 3-0 με προβολή. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τελευταίο δεκάλεπτο χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Με νίκη έκλεισε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στο εφετινό πρωτάθλημα ο Φωκικός (είχαν προηγηθεί οι ήττες από Παναιγιάλειο και Αχαρναϊκό). Ο σύλλογος της Άμφισσας επικράτησε 2-1 της Γλυφάδας χάρη στα γκολ των Δήμου Τζέκου και Ομάρ Άλβαρες. Πρόσωπο της αναμέτρησης ήταν, αναμφίβολα, ο Βασίλης Ταμπάκης, ο οποίος πριν από τη σέντρα τιμήθηκε από τη διοίκηση της πρώην ομάδας του και στο 76' μείωσε (χειροκροτήθηκε από τους 500 φίλους των γηπεδούχων).

Την πρώτη της νίκη μετά από έξι διαδοχικές ήττες πανηγύρισε η Επισκοπή, η οποία επικράτησε 1-0 του Πανηλειακού. Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς ο Αλέξανδρος Μπρατσιάνι εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Δημήτρη Κοτσώνη και άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό, εν συνεχεία όμως το θέαμα ήταν ιδιαίτερα φτωχό. Ο σύλλογος του Πύργου άγγιξε την ισοφάριση στο 83ο λεπτό, όταν το σουτ του Άρη Γαλανόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ.