Δεν χάνει ΠΟΤΕ όταν προηγείται στο "Καραϊσκάκης" η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας 2-1 του Ολυμπιακού και διατήρησε μία πολύ μεγάλη παράδοση που έχει στο "Καραϊσκάκης".

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ICON

Ο Αραούχο άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο "Καραϊσκάκης" στο 6ο λεπτό, ο Πατίτο Ροντρίγκες της έδωσε για δεύτερη φορά προβάδισμα στο 64' και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 2-1 υπέρ της Ένωσης στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου που της δίνει τεράστιο πλεονέκτημα για βρεθεί εκείνη στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Με το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα η ΑΕΚ συνέχισε μία εντυπωσιακή παράδοση που την συνοδεύει στο Φάληρο καθώς δεν έχει χάσει ποτέ στην ιστορία στο "Καραϊσκάκης" από τον Ολυμπιακό, 90λεπτο αγώνα είτε για Κύπελλο είτε για το πρωτάθλημα.

Όσον αφορά στην τελευταία φορά που η ΑΕΚ έχασε από τον Ολυμπιακό σε παιχνίδι που προηγήθηκε, αυτή ήταν στις 2 Οκτωβρίου 2005 στο Ολυμπιακό Στάδιο (ήταν γηπεδούχος), όπου άνοιξε το σκορ αλλά ηττήθηκε με σκορ 3-1.