Παναιτωλικός - Καλλονή 1-0

Ο Παναιτωλικός επικράτησε της "μαχητικής" Καλλονής με 1-0 και πλέον κάνει όνειρα πεντάδας. Καταχειροκροτήθηκε ο Λούκας Βιγιαφάνιες στο τελευταίο του ματς στο Αγρίνιο, πριν μετακομίσει στον Παναθηναϊκό.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Με τον Λούκας Βιγιαφάνιες να βρίσκεται στην ενδεκάδα για τελευταία φορά - αφού έχει συμφωνήσει με τον Παναθηναϊκό- ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει μια πολύτιμη νίκη κόντρα στην Καλλονή. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους από την αρχή και απείλησαν για πρώτη φορά μόλις στο 6ο λεπτό με μια κεφαλιά του Ουάρντα που πέρασε δίπλα από τα δοκάρια.

Ο Βιγιαφάνιες ήταν ιδιαίτερα κινητικός και από αυτόν ξεκίνησε η φάση του 1-0 στο 17'. Ο Αργεντινός άσος έκλεψε τη μπάλα μετά από κόρνερ της Καλλονής και βρήκε υπέροχα τον Ουάρντα. Ο Αιγύπτιος με την ταχύτητά του ξεμαρκαρίστηκε και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κάπελ, ο οποίος τελείωσε ιδανικά τη φάση και έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 40' λίγο έλειψε να έρθει και το 2-0 από τον Ουάρντα, όμως κατάφερε να αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Στην επανάληψη η Καλλονή εμφανίστηκε βελτιωμένη. Έκανε κάποια σουτ κυρίως με τους Μανούσο και Ελλακόπουλο, όμως ο Κυριακίδης όποτε χρειάστηκε φώναξε "παρών". Αναμφίβολα η καλύτερη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Αλεξίεβιτς που είχε περάσει ως αλλαγή, στο 79ο λεπτό κατάφερε να αστοχήσει από το ύψος της μικρής περιοχής!

Τρία λεπτά αργότερα, ο Λούκας Βιγιαφάνιες άφησε τη θέση του στον Βασιλούδη και όλοι οι θεατές στις εξέδρες του γηπέδου του Αγρινίου τον καταχειροκρότησαν και τον ευχαρίστησαν για την προσφορά του στο σύλλογο. Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έπεσε και ο Παναιτωλικός κράτησε το υπέρ του 1-0, το οποίο του δίνει ελπίδες για μια θέση στην πεντάδα.

Ο Ουαρντά και ο Βιγιαφάνιες ήταν οι δύο καλύτεροι παίκτες του Παναιτωλικού και μοιράζονται τον τίτλο του MVP.

Πολύ κακός ο Κάρλσον στην επίθεση της Καλλονής. Ήρθε για να βοηθήσει στο γκολ, όμως κατάφερε να αστοχήσει στο 44' από θέση βολής και δικαίως έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Παναιτωλικό που πλέον κάνει ακόμη και όνειρα πεντάδας. Η ομάδα του Μαντζουράκη ήταν αρκετά καλή, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και θα μπορούσε να το είχε "καθαρίσει" νωρίτερα. Βιγιαφάνιες και Ουάρντα την ανεβάζουν επίπεδο, όμως πλέον μένει να δούμε πώς θα καλυφθεί το κενό που αφήνει ο Αργεντινός μετακομίζοντας στον Παναθηναϊκό. Από την άλλη η Καλλονή αν και το πάλεψε, δεν κατάφερε να φύγει με αποτέλεσμα από το Αγρίνιο. Το έργο του Καραγεωργίου δυσκολεύει όλο και περισσότερο, όσο περνούν οι αγωνιστικές.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κέβιν, Κούσας, Ρουσκουγέδα (67' Αλεξίεβιτς), Βιγιαφάνιες (82' Βασιλούδης), Κάπελ, Μάκος, Μαρκόβσκι (90' Χαντάκιας), Πάουλο, Μύγας, Ουαρντά

Καλλονή:Δαύκος, Γκόλιας, Σπυρόπουλος (80' Μπραούλιο), Μανούσος, Αναστασιάδης, Ελλακόπουλος, Φαβάλι (63' Γουερέ), Τσαμπούρης, Μίκιτς, Βαλιός, Κάρλσον (46' Γεωργίου)

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

TO LIVE

14:46
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι!
14:49
Μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την αναμέτρηση μεταξύ του Παναιτωλικού και της Καλλονής στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League.
14:58
Ο Παναιτωλικός ξεκινάει με τους: Κυριακίδη, Κέβιν, Κούσα, Ρουσκουγέδα, Βιγιαφάνιες, Κάπελ, Μάκος, Μαρκόβσκι, Πάουλο, Μύγας, Ουαρντά

Ενώ η Καλλονή με τους: Δαύκου, Γκόλια, Σπυρόπουλο, Μανούσο, Αναστασιάδη, Ελλακόπουλο, Φαβάλι, Τσαμπούρη, Μίκιτς, Βαλιός, Κάρλσον
14:59
Στον πάγκο για τον Παναιτωλικό: Περέιρα, Κουτρομάνος, Κορσιένς, Αλεξίγιεβιτς, Ρουμπουλάκου, Χαντάκιας, Βασιλούδης

Στον πάγκο για την Καλλονή: Χογκ, Γεωργίου, Ούκα, Γιούκαρης, Ξύδας, Οόκο, Νομπρέγκα
15:02
Σέντρα στο ματς!
15:03
Αυτό είναι και το τελευταίο ματς του Λούκας Βιγιαφάνιες με τη φανέλα του Παναιτωλικού, καθώς ο παίκτης έχει συμφωνήσει με τον Παναθηναϊκό.
15:05
5' Σουτ του Μανούσου εκτός περιοχής, η μπάλα άουτ!
15:05
6' Κόρνερ για τον Παναιτωλικό.
15:06
6' Κεφαλιά του Ουάρντα, η μπάλα άουτ.
15:14
Καλύτερος ο Παναιτωλικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ιδιαίτερα κινητικός ο Βιγιαφάνιες.
15:15
14' Αμύνεται καλά προς το παρόν η Καλλονή, αλλά ο ρόλος της είναι παθητικός μέχρι στιγμής.
15:16
16' Κόρνερ για την Καλλονή.
15:16
Διώχνει εύκολα η άμυνα του Παναιτωλικού
15:16
17' ΓΚΟΛ! Ο Παναιτωλικός ανοίγει το σκορ στην αντεπίθεση!
15:20
Υποδειγματική η αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ο Βιγιαφάνιες αρχικά πήρε τη μπάλα και πάσαρε στον Ουάρντα. Αυτός πέρασε έναν αντίπαλό του και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Κάπελ που πλάσαρε τον Δαύκου.
15:28
18' Κίτρινη κάρτα στον Μίκιτς.
15:28
25' "Χαμένη" μοιάζει η Καλλονή. Δεν έχει καταφέρει να αντιδράσει
15:28
27' Κίτρινη κάρτα στον Αναστασιάδη.
15:30
30' Δυνατό σουτ του Ελλακόπουλου, όμως ο Κυριακίδης είναι σε ετοιμότητα. Πρώτη ευκαιρία της Καλλονής στο ματς.
15:33
33' Κόρνερ για τον Παναιτωλικό.
15:34
Κακή εκτέλεση, απομακρύνεται η μπάλα
15:35
35' Κεφαλιά του Μαρκόβσκι, η μπάλα άουτ! Σε σύγχυση η άμυνα της Καλλονής!
15:40
40' Κοντινό πλασέ του Ουάρντα, η μπάλα όμως φεύγει πάνω από τα δοκάρια της Καλλονής! Μια "ανάσα" από το 2-0 οι γηπεδούχοι.
15:41
41' Κίτρινη κάρτα στον Ελλακόπουλο.
15:44
44' Σε θέση βολής ο Κάρλσον, όμως το τελείωμά του είναι τραγικό!
15:47
Ημίχρονο στην αναμέτρηση!
15:47
Ο Παναιτωλικός πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 1-0.
16:04
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
16:06
46' Mε μια αλλαγή η Καλλονή στο δεύτερο μέρος. Γεωργίου αντί Κάρλσον.
16:06
50' Κίτρινη κάρτα στον Τσαμπούρη.
16:08
51' Σουτ του Μανούσου, αποκρούει ο Κυριακίδης.
16:09
52' Σουτ του Κάπελ και αποκρούει ο τερματοφύλακας της Καλλονής
16:15
58' Έχει τον πλήρη έλεγχο ο Παναιτωλικός.
16:19
62' Κίτρινη κάρτα στον Βαλιό.
16:20
63' Αλλαγή για την Καλλονή. Εκτός ο Φαβάλι, μέσα ο Γουερέ.
16:22
65' Εξαιρετικό σουτ του Μανούσου και τρομερή απόκρουση του Κυριακίδη.
16:24
67' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Εκτός ο Ρουσκουγέδα, μέσα ο Αλεξίεβιτς.
16:25
68' Σουτ του Ελλακόπουλου, η μπάλα άουτ!
16:26
70' Νέο σουτ του Ελλακόπουλου όμως και πάλι άστοχο.
16:29
Έχει βελτιωθεί κάπως η Καλλονή που ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης.
16:32
75' Ωραίο σουτ στην κίνηση από τον Ουάρντα, όμως μπλοκάρει ο Δαύκος.
16:37
79' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Αλεξίεβιτς να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.
16:38
80' Τρίτη αλλαγή για την Καλλονή. Εκτός ο Σπυρόπουλος, μέσα ο Μπραούλιο. Όλα για όλα πλέον οι φιλοξενούμενοι.
16:39
82' Βγαίνει ο Βιγιαφάνιες για τον Παναιτωλικό και το γήπεδο τον καταχειροκροτεί! Είναι το τελευταίο ματς του Αργεντινού στο Αγρίνιο! Στη θέση του περνάει ο Βασιλούδης.
16:43
86' Kεφαλιά του Κούσα, στην αγκαλιά του Δαύκου η μπάλα.
16:46
88' Κίτρινη κάρτα στον Βασιλούδη.
16:48
90' Σουτ του Μανούσου, αποκρούει ο Κυριακίδης!
16:48
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
16:50
90+2' Τρομερή ενέργεια του Βασιλούδη, όμως ο Δαύκος αποκρούει!
16:51
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης! Ο Παναιτωλικός παίρνει μια πολύτιμη νίκη με 1-0!