Ολυμπιακός-Εργοτέλης 1-0

Στη χειρότερη φετινή του εμφάνιση εντός έδρας, ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του Εργοτέλη, λίγες μέρες πριν τον πρώτο αγώνα με τη Τσέλσι. Προβλημάτισαν με την απόδοσή τους οι "ερυθρόλευκοι" που χρειάστηκαν ένα γκολ του Τζόρτζεβιτς για να πάρουν τη νίκη. Εξαιρετικοί οι Κρητικοί, αλλά άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Αν το παιχνίδι με τον Εργοτέλη ήταν πρόβα τζενεράλε για το ματς με τη Τσέλσι την προσεχή Τρίτη, τότε τα πράγματα είναι ανησυχητικά. Η πρόβα στέφθηκε με αποτυχία, αφού ο Ολυμπιακός ουδέποτε μπήκε στο κλίμα της αναμέτρησης και σίγουρα δεν έκανε αυτό που ζήτησε ο Τάκης Λεμονής μετά τον Πανιώνιο: Να "καθαρίζουν" τα παιχνίδια γρήγορα κι εύκολα.

Οι Πειραιώτες παρατάχθηκαν ουσιαστικά με 4-5-1 αφού μοναδικός προωθημένος ήταν ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς, ωστόσο αυτό γινόταν 4-3-3 όταν ο Τζόρτζεβιτς και ο Γκαλέτι κατέβαιναν στην επίθεση. Σε αυτά προσθέστε και τις επιθετικές διαθέσεις που έδειξε στην αρχή του ματς ο Μπελούτσι.

Ολα αυτά, βέβαια, στα πρώτα λεπτά. Γιατί στη συνέχεια τα πρώτα αρνητικά δείγματα έκαναν την εμφάνισή τους στο "Γ.Καραϊσκάκης". Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά-σιγά να ξεθαρρεύουν, πήραν τον χώρο της μεσαίας γραμμής και με κορυφαίο τον Γραμμόζη, όχι μόνο πίεσαν, αλλά απείλησαν για το γκολ.

Στο 17ο λεπτό ο Γιαλούσης απέφυγε ωραία δύο παίκτες του Ολυμπιακού και σούταρε δυνατά, αναγκάζοντας τον Νικοπολίδη σε δύσκολη επέμβαση. Ενα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά του Μελισσά με νέο σουτ να αναγκάσει τον γκολκίπερ των γηπεδούχων σε δεύτερη σερί δύσκολη απόκρουση.

Στο 26ο λεπτό οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε θέση βολής, αφού ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι εις βάρος του Εργοτέλη το τάκλιν που έκανε ο Γραμμόζης στον Στολτίδη μέσα στην περιοχή. Το ριπλέι μάλλον δεν δικαιώνει τον διαιτητή Σταθόπουλο, αφού ο παίκτης των Κρητικών φαίνεται να βρίσκει την μπάλα.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Τζόρτζεβιτς, αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε. Ο "Τζόλε" όμως είχε μια δεύτερη ευκαιρία, αφού στο ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Δασκαλάκη, ανοίγοντας το σκορ.

Πολλοί πίστεψαν πως αυτό το τέρμα θα έδινε ώθηση στην ομάδα του Λεμονή, τα πράγματα όμως δεν εξελίχθηκαν ακριβώς έτσι. Ο Εργοτέλης δεν το έβαλε κάτω, βγήκε στην επίθεση και με περίσσιο θράσος έψαξε το γκολ.

Ιδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, ειδικά μετά το πρώτο 15λεπτο και μια φαινομενική άνοδος της απόδοσης του Ολυμπιακού. Ο Εργοτέλης γύρισε σωστά την μπάλα, βγήκε με αξιώσεις μπροστά και δημιούργησε κινδύνους στην αντίπαλη άμυνα, με τον Νικοπολίδη να αναδεικνύεται για μία ακόμη φορά "φύλακας-άγγελος" των πρωταθλητών Ελλάδας.

Ο διεθνής πορτιέρο κράτησε το μηδέν όσες φορές χρειάστηκε και ειδικά στα τελευταία λεπτά που οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν και τις τελευταίες ελπίδες τους για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Εναν βαθμό που άξιζαν βάσει απόδοσης, αλλά δεν κατάφεραν να αποκτήσουν, αφού στην τελική προσπάθεια παρουσίασαν το γνωστό πρόβλημα που τους χαρακτηρίζει φέτος.

Οσον αφορά στον Ολυμπιακό, τα πράγματα θα είναι σίγουρα διαφορετικά την Τρίτη κόντρα στους "μπλε", η σαββατιάτικη εικόνα όμως πρέπει να προβληματίσει τον Τάκη Λεμονή που άλλα περίμενε κι άλλα είδε.

Διαιτητής: Γ.Σταθόπουλος
Βοηθοί: Χ.Ακριβός, Γ.Πάνου