Ηρακλής-ΟΦΗ 1-0

Το θετικό σερί είχε συνέχεια για τον Ηρακλή.

Το θετικό σερί είχε συνέχεια για τον Ηρακλή. Ακόμη κι αν χρειάστηκε το χρονόμετρο να δείξει το 90ο λεπτό. Μπαίνοντας στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Γκαρσία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα και ο "Γηραιός" πανηγύρισε τη νίκη (1-0), αυξάνοντας τη βαθμολογική συγκομιδή του και ξεμπλέκοντας οριστικά με τις περιπέτειες του υποβιβασμού. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Το 0-0 που ως τότε διατηρούνταν δεν ήταν ένα αποτέλεσμα που δεν βόλευε τα σχέδια των δύο ομάδων. Παρότι οι δύο τεχνικοί επέλεξαν το 4-4-2 με δύο αμυντικά χαφ, αμφότερες επιχείρησαν πρώτα και κύρια να ελέγξουν το ρυθμό στη μεσαία γραμμή και να απειληθούν όσο το δυνατόν λιγότερο. Ο Αργεντινός πάντως είχε την ευκαιρία και δεν την άφησε να... πετάξει. Δέχθηκε την μπάλα από τον κορυφαίο του γηπέδου Παπαστεργιανό και όντας σε θέση βολής δεν λάθεψε. Οι Θεσσαλονικείς είχαν, βέβαια, τη δυνατότητα να ανοίξουν νωρίτερα το σκορ, ωστόσο η προσπάθεια του Παπαστεργιανού στο 76ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο ΟΦΗ, από την άλλη,παρότι ανέλαβε την πρωτοβουλία στο δεύτερο ημίχρονο δεν απείλησε ιδιαίτερα. Τα σουτ που εξαπέλυσε ο Σίμιτς βρήκαν σε ετοιμότητα τον Πάρντο, ο οποίος σταθερός -όπως πάντα- έδιωξε μακριάτον κίνδυνο, ενώ η (δικαιολογημένη) αποβολή του Ταραλίδη στο 30ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα (πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Άαρον), τον έφερε από νωρίς με αριθμητικό μειονέκτημα. Ο Παράσχος ανακάτεψε την τράπουλα, αλλά ο... άσος (βλ. Γκαρσία)βρισκόταν στο μανίκι του Πεντράθα, ο οποίος μολονότι προς το τέλος έκανε πιο αμυντικογενή το σύστημα του Ηρακλή πήρε την παρτίδα.

Διαιτητής: Σταυρίδης
Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Γκάγκας