Aτρόμητος-Λεβαδειακός 3-0 (vid)

Την πρώτη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ατρόμητος. Με δύο γκολ του Ηλία Αναστασάκου και ένα του Ζντράβκο Πόποβιτς, η ομάδα του Γιώργου Δώνη επικράτησε με 3-0 του Λεβαδειακού στο Περιστέρι και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Εικόνα αγώνα

Από το πρώτο σχεδόν λεπτό της αναμέτρησης φάνηκε ότι η ομάδα που είχε το άγχος ήταν ο Ατρόμητος. Παρατεταγμένοι με 4-4-2 οι Περιστεριώτες είχαν σαφώς μεγάλη πίεση και παρά το γεγονός ότι είχαν πολλή ώρα την μπάλα στα πόδια τους δεν μπόρεσαν να πιέσουν ασφυκτικά. Φάσεις βέβαια έκαναν (με πιο χαρακτηριστική το δοκάρι του Νάστου στο 12'), ωστόσο μόλις μετ ά το 35' μπόρεσαν να ανεβάσουν στροφές και να στριμώξουν τον αντίπαλο.

Στον αντίποδα, ο Λεβαδειακός δεν κλείστηκε πολύ και προσπαθούσε να προωθήσει γρήγορα την μπάλα μπροστά όταν αποκτούσε την κατοχή. Η ομάδα του Κίκε Ερνάντεθ έβγαλε 2-3 καλές αντεπιθέσεις οι οποίες όμως δεν είχαν το κατάλληλο τελείωμα από τους τελικούς αποδέκτες.

Φάσεις και γκολ

Στο 12' διπλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Πλασέ του Νεμπεγλέρα από το ύψος του πέναλτι, αποκρούεται από σώματα, νέο σουτ του Νάστου, η μπάλα μετά από κόντρα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 43' ωραία προσπάθεια και σουτ του Κάμπα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Μπλάζιτς.

Στο 45' τετ-α-τετ Κουτσόπουλου-Μπλάζιτς, νικητής ο δεύτερος.

Στο 49' γκολ για τον Ατρόμητο! Κάθετη πάσα του Φαβάλι, ο Αναστασάκος περνάει τον Μπλάζιτς και σκοράρει.

Στο 52' πάσα του Τάτου, σουτ του Νεμπεγλέρα στην κίνηση, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 67' γκολ για τον Ατρόμητο! Ο Αναστασάκος φεύγει από κανονική θέση, περνάει εκ νέου τον Μπλάζιτς και σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 73' βολίδα του Μπράνκο, βγάζει με τα δάχτυλα ο Μιχαηλίδης.

Στο 78' ο Μιχαηλίδης νικά τον Πάουλο Κόστα σε τετ-α-τετ, γύρισμα του Σερζίνιο, αποκρούει ο Σαρμιέντο.

Στο 87' γκολ για τον Ατρόμητο! Σέντρα του Νεμπεγλέρα, κεφαλιά του Πόποβιτς, 3-0.

Τη διαφορά εν τέλει στο παιχνίδι την έκαναν δύο εξαιρετικές κάθετες μπαλιές. Το στοιχείο που έλειψε από τον Ατρόμητο κατά το πρώτο μέρος βοήθησε τον Αναστασάκο να σκοράρει δύο φορές στο 49' και στο 67' και να απλοποιήσει πολύ τα πράγματα για την ομάδα του πριν αυτή προλάβει να αγχωθεί και άλλο.

Στο μεσοδιάστημα των δύο γκολ, ο Ερνάντεθ έκανε φουλ επιθετικό το σχήμα του ρίχνοντας στη μάχη τον Βασιλείου, η ομάδα του είχε ένα πεντάλεπτο επιθετικής δραστηριότητας αλλά μετά το δεύτερο γκολ όλα τελείωσαν.Εστω και αν οι Βοιωτοί βγήκαν μαζικά μπροστά και δημιούργησαν ευκαιρίες,. ο Ατρόμητος ήταν η ομάδα που σκόραρε ξανά.

ΜVP

Δύο φορές πήρε καλά την μπάλα στα πόδια του ο Ηλίας Αναστάκος και σκόραρε άλλες τόσες. Παίζοντας έξυπνα στο όριο του οφ-σάιντ, ο Ελληνας φορ ευστόχησε στα δύο τετ-α-τετ και άνοιξε το προσωπικό του λογαριασμό με τον Ατρόμητο.

Κλειδί αγώνα

Ανοίγοντας το σκορ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Ατρόμητος κατάφερε να διώξει το άγχος και να παίξει πιο ελεύθερα στη συνέχεια. Αν ο Λεβαδειακός διατηρούσε για περισσότερη ώρα το μηδέν στην άμυνα, τα δεδομένα του αγώνα θα άλλαζαν υπέρ των Βοιωτών.