Ολυμπιακός-Ηρακλής 1-1 (video)

Ενα γκολ του 17χρονου Βέλλιου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στον Ηρακλή τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο γήπεδο Καραϊσκάκη απέναντι στον Ολυμπιακό που φωνάζει για την απόφαση του διαιτητή να ακυρώσει ως οφσάιντ γκολ του Μήτρογλου κι ενώ το σκορ ήταν στο 1-0. Ο Μαρέσκα είχε βάλει μπροστά στο σκορ τους "ερυθρόλευκους" στο 40'.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Αν έλεγαν πριν κάποιους μήνες στους Νικλητσιώτη και Φετφατζίδη ότι θα παίξουν βασικοί σε αγώνα πρωταθλήματος, μάλλον θα τσιμπούσε ο ένας τον άλλον. Όχι πως τα παιδιά δεν το αξίζουν, αλλά όταν είσαι πιτσιρικάς αλλιώς έχεις τα πράγματα στο μυαλό σου. Οι απουσίες, λοιπόν, που αντιμετώπισε για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ζίκο, έφεραν τους δύο νεαρούς στους πρώτους 11 κόντρα στον Ηρακλή, ο οποίος προερχόταν από τη νίκη κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και ερχόταν με απειλητικές διαθέσεις στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Βέβαια, σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους δεν το έδειξε αυτό. Μπορεί οι παίκτες του Κωφίδη να έδειχναν ορεξάτοι να δημιουργήσουν παιχνίδι και να ψάξουν το γκολ, στην πράξη όμως δεν τους βγήκε και αν εξαιρέσουμε ένα σουτ του Γιάντση, από κει και πέρα το χάος.

Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να προηγηθεί στο σκορ και δικαιώθηκε στο 40ο λεπτό από τον Μαρέσα, ο οποίος με αριστερό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κοβαλέφσκι, γράφοντας το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και μπορεί φαινομενικά να έδινε χώρο στον Γηραιό, ωστόσο δεν αισθάνθηκε τον κίνδυνο από μία ομάδα που αναζητούσε τη λύση στον γρίφο που της παρουσιάστηκε στον αγωνιστικό χώρο.
Φάσεις και Γκολ:

3ο λεπτό: Ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Γιάντσης έκανε το σουτ στην αριστερή κλειστή γωνία του Νικοπολίδη, ο οποίος έπεσε σωστά και μπλόκαρε.
6ο λεπτό: Κεφαλιά του Ζεβλάκοφ μετά από κόρνερ του Φετφατζίδη, οι αμυντικοί του Ηρακλή όμως διώχνουν προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή.
17ο λεπτό: Ο Μήτρογλου προσπαθεί να πλασάρει τον Κοβαλέφσκι, με τη μπάλα να φεύγει όμως παράλληλα προς την εστία, και το σουτ του Μπράβο στη συνέχεια να εξουδετερώνεται.
40o λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό! Σουτ με το αριστερό από τον Μαρέσκα, ο Κοβαλέφσκι δεν μπορεί να αντιδράσει και ο Ιταλός κάνει το 1-0!
58o λεπτό: Σέντρα του Νικλητσιώτη από τα δεξιά, το σουτ πάνω στην κίνηση από τον Φετφατζίδη, πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει ο Κοβαλέφσκι.
81ο λεπτό: Κακώς ακυρώνεται γκολ του Μήτρογλου ως οφσάιντ. Ο παίκτης καλυπτόταν από αμυντικό του Ηρακλή.
85ο λεπτό: Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Ντουντού η μπάλα στο δοκάρι!
87o λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή να ισοφαρίσει. Ο Γιαννούλης βγαίνει τετ α τετ με τον Νικοπολίδη από θέση αριστερά, ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού όμως διώχνει.
88ο λεπτό: Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή! Πολύ δυνατό σουτ του Ηλιάδη έξω από την περιοχή, ο Νικοπολίδης αποκρούει σε κόρνερ.
92ο λεπτό: Γκολ για τον Ηρακλή! Ο Βέλλιος με σουτ ισοφαρίζει σε 1-1!

Το εύθραυστο 1-0 παρέμενε όπως και το ενδιαφέρον σε ένα παιχνίδι όπου ο Ολυμπιακός αν ήταν πιο προσεκτικός στις ευκαιρίες που δημιούργησε, πιο τυχερός στη φάση του δοκαριού του Ντουντού και αν μετρούσε το γκολ του Μήτρογλου στο 81’ (κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ), τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Αυτό γιατί οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την απόδοσή τους στα τελευταία λεπτά και αποφάσισαν -έστω και καθυστερημένα- να διεκδικήσουν τις πιθανότητές τους στο ματς.

Γιαννούλης και Ηλιάδης απείλησαν λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου αλλά οι γηπεδούχοι φαίνεται πως δεν πίστεψαν ότι μπορεί να χαθεί το παιχνίδι. Ετσι, στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 92’ ο νεαρός Βέλλιος βρέθηκε σε θέση βολής κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νικοπολίδη, χαρίζοντας βαθμό στον Γηραιό στην έδρα του Ολυμπιακού για πρώτη φορά μετά την περίοδο 1994-95.

Παρά τις απουσίες, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο απέναντι σε έναν άτολμο και φλύαρο Ηρακλή. Αν ήταν πιο προσεκτικός θα είχε καθαρίσει το ματς και δεν θα έμπαινε σε μπελάδες. Ο Γηραιός από τη στιγμή που είχε ελπίδες πάλεψε στα τελευταία λεπτά και δικαώθηκε.

MVP:

Ο πιτσιρικάς (γεννηθείς 08-01-1992) Βέλλιος μπήκε στο ματς στο 81’ και έντεκα λεπτά αργότερα δικαίωσε τον Σάββα Κωφίδη για την επιλογή του, σημειώνοντας το χρυσό γκολ του Ηρακλή.