Πανσερραϊκός-Ηρακλής 1-2

Χρειάστηκε να φτάσει στην 21η αγωνιστική για να πάρει ο Ηρακλής την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (2-1 τον Πανσερραϊκό) και συνάμα να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα ξεκολλώντας από τις τελευταίες θέσεις.

Η εικόνα του αγώνα:

Ουκ ολίγα αξιοσημείωτα περιλάμβανε το πρώτο μέρος της αναμέτρησης στις Σέρρες με κυριότερο αυτό της διακοπής στο 32 λεπτό και για περίπου 35 λεπτά λόγω προβλήματος στους προβολείς. Νωρίτερα, βέβαια, ο Ηρακλής είχε βρει το φως του από τον Μάχοπ, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη επιθετική δημιουργία των φιλοξενούμενων.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πανσερραϊκός είχε την ατυχία να χάσει σπουδαία ευκαιρία με τον Γεωργιάδη λίγο πριν το γκολ του Γηραιού, ενώ λίγο μετά την επανέναρξη του αγώνα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν ο Μάρα στο 41' διπλασίασε τα τέρματα του Ηρακλή με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε το σκορ με ωραίο τέρμα του Λεοζίνιο, αλλά ο Ηρακλής είχε αυτά που του έλειπαν από τα προηγούμενα ματς: καθαρό μυαλό και πίστη. Δεν ξέρουμε αν φταίει ο Παράσχος για αυτό, το θέμα είναι ότι οι "κυανόλευκοι" άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων, έκλεισαν τους διαδρόμους και πήραν μία σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη.

Το κλειδί του αγώνα:

Ο Ηρακλής σκόραρε από το πουθενά και αποσυντόνισε τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά του, δεν πανικοβλήθηκε στο 1-2 και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη.

Ο αδύναμος κρίκος:

Ο Γεωργιάδης έχασε την ευκαιρία που ίσως να άλλαζε το... σενάριο του αγώνα.

MVP:

Τάσος Κατσαμπής. Εγγύηση στα μετόσπισθεν.

TO LIVE TOY ΑΓΩΝΑ:

13ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό με τον Γεωργιάδη, ο οποίος πήγε να "κρεμάσει" τον Ελευθερόπουλο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

15ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Ηρακλής άνοιξε το σκορ. Ο Μάρα σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μάχοπ, ο οποίος σε κενή εστία πλάσαρε εύστοχα.

32o λεπτό: Το παιχνίδι διεκόπη καθώς υπάρχει πρόβλημα με τους προβολείς του γηπέδου και ο φωτισμός δεν είναι επαρκής. Ο διαιτητής Σταθόπουλος πηγαίνει στα αποδυτήρια μαζί με τους παίκτες και των δύο ομάδων, περιμένοντας να αποκατασταθεί το πρόβλημα.

Μετά από διακοπή περίπου 35 λεπτών η αναμέτρηση αρχίζει ξανά.

41ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Ηρακλής κερδίζει πέναλτι σε χέρι του Τριανταφύλλου. Ο Μάρα ανέλαβε την εκτέλεσή του και ευστόχησε κάνοντας το 0-2.

48ο λεπτό: Σέντρα του Αλβάρεζ από τα δεξιά, ο Μπέλιτς έπιασε σουτ πάνω στην κίνηση, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

55ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ωραίο σουτ στην κίνηση με το εξωτερικό φάλτσο από τον Λεοζίνιο και ο Πανσερραϊκός μείωσε 1-2.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γ.ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ
ΒΟΗΘΟΙ: Δ.ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ, Η.ΑΛΕΞΕΑΣ