Βέροια - ΑΕΚ 0-1

Η ΑΕΚ επικράτησε της Βέροιας 1-0 για το εξ εναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής, διπλασίασε τις νίκες της και βρίσκεται μαζί με την Ξάνθη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το νικητήριο γκολ ενός κακού όσον αφορά στο θέαμα αγώνα, το πέτυχε ο Ισμαέλ Μπλάνκο (έφτασε τα τρία). Δείτε όλα τα στοιχεία του αγώνα

Η ΑΕΚ επικράτησε της Βέροιας 1-0 εκτός έδρας, διπλασίασε τις νίκες της και βρίσκεται μαζί με την Ξάνθη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το ματς το οποίο έκλεισε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής δεν είχε το παραμικρό να παρουσιάσει ως θέαμα, τις δύο ομάδες χώρισε το τέρμα του Ισμαέλ Μπλάνκο, τρίτο δικό του αλλά και της ομάδας του στο πρωτάθλημα. Δείτε όλα τα στοιχεία του αγώνα

Ο κόσμος έδωσε δυναμικό παρόν στα γήπεδα κατά τη δεύτερη αγωνιστική αλλά αν όλα τα ματς είχαν τη μορφή του Βέροια – ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, κάτι τέτοιο δεν θα γινόταν τον αιώνα τον άπαντα. Κακό ποδόσφαιρο, φάουλ στο φάουλ, απέμεναν οι κινήσεις του Μανού για να γράψουμε κάτι. Ο βραχύσωμος ακραίος ήταν το απόλυτο αφεντικό στις μάχες με τον Νίκο Τσιμπλίδη, το απέδειξε δύο φορές αλλά η τελική του προσπάθεια δεν ήταν καλή.

Το άλλο στοιχείο άξιο αναφοράς, ήταν το γκολ με το οποίο η Ένωση άνοιξε το σκορ.

Μία στημένη φάση, ήτοι η πρώτη ουσιαστική επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, ήταν αρκετή για να φέρει το 0-1 στο 34ο λεπτό. Ο Δέλλας εκτέλεσε το φάουλ από τον χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Ζερλάλδο έπιασε την κεφαλιά – πάσα και ο Μπλάνκο, ο οποίος είχε κινηθεί έξυπνα προς το δεύτερο δοκάρι, ανενόχλητος, άνοιξε το σκορ. Πανηγύρισε βγάζοντας από την κάλτσα και φορώντας τη μάσκα του Ζορό, ως άλλος Φακούντο Σάβα.

Το 0-1 αποτέλεσε μία παρένθεση του κακού θεάματος αλλά έδωσε ένα ανεκτίμητο προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους. Το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε με ημιτελείς προσπάθειες εκατέρωθεν και άπαντες περίμεναν τη μορφή που θα έχει το δεύτερο μισό του αγώνα, με τη Βέροια να καλείται να ψάξει το γκολ μετ’ επιτάσεως.

Επί της ουσίας όμως δεν άλλαξε κάτι. Η τριάδα του κεντρικού άξονα της ΑΕΚ ήταν ιδιαιτέρως απασχολημένη, με συνέπεια να μην υπάρχει παραγωγή παιχνιδιού. Υπήρχαν μεγαλύτερες προσδοκίες, ιδιαίτερα από τον Ριβάλντο. Από την άλλη, οι παίκτες του Καλαϊτζίδη δεν μπορούσαν να βγουν μπροστά αλόγιστα απέναντι σε έναν αντίπαλο που αρέσκεται να παίζει στον χώρο.

Το ματς μπήκε στο τελευταίο τέταρτο. Οι γηπεδούχοι καλούνταν να ψάξουν για την ισοφάριση με τον Μουζαουί στην επίθεση, ενώ ο Φερέρ απέσυρε τον Μαντούκα για να περάσει τον Παναγιώτη Κονέ.

Τίποτα όμως δεν άλλαξε και μετά από ένα κάκιστο ματς, η ΑΕΚ πανηγύρισε το πολύτιμο τρίποντο που τη φέρνει στο ρετιρέ.