Λάτσιο – Ιντερ 0-2

Η Ιντερ αντιμετώπισε προβλήματα από τη Λάτσιο στο πρώτο ημίχρονο, τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες αλλά επικράτησε 2-0 στο Ολίμπικο και σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία του αγώνα στο Μιλάνο εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας...

Η Ιντερ αντιμετώπισε προβλήματα από τη Λάτσιο στο πρώτο ημίχρονο, τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες αλλά επικράτησε 2-0 στο "Ολίμπικο" και σε συνδυασμό με τη λευκή ισοπαλία του αγώνα στο Μιλάνο εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό του Κυπέλλου Ιταλίας, για τέταρτη συναπτή σεζόν.

Το ματς άρχισε με τη Λάτσιο να βρίσκεται στη μεγαλύτερη διάρκεια στο προσκήνιο και μόλις στο 2’ να έχει δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεντέσμα. Η τριάδα των Πάντεφ, Μπιάνκι και Ρόκι προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα απέναντι στην Ιντερ των πολλών αναπληρωματικών και ο Ρόκι τα κατάφερε στο 16’. Έκλεψε την μπάλα από τον Μπολτζόνι (ανήμερα των 19ων γενεθλίων του) αλλά έστειλε την μπάλα πόντους έξω από την εστία του Τόλντο.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι πρωταθλητές ήταν εκείνοι που έμελε να φτάσουν στο κρίσιμο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 52ο λεπτό, ο Βίκτορ Πελέ έπιασε το σουτ μετά από σέντρα του Νταβίντ Σουάτσο από τα δεξιά. Η μπάλα κατέληξε στην οροφή των δικτύων του Μπαλότα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 67’, ο Πάντεφ και πάλι απείλησε τον Τόλντο αλλά ο πολύπειρος πορτιέρο έδιωξε με το ένα χέρι. Στην επόμενη φάση ο Νταμπό έπιασε το σουτ με τη μία αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε λίγο άουτ. Λίγα λεπτά νωρίτερα, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι είχε χειροκροτήσει ειρωνικά μία απόφαση του διαιτητή, με συνέπεια να δει τον υπόλοιπο αγώνα από την εξέδρα.

Όλα έδειχναν πως η Ιντερ θα φτάσει άνετα στην πρόκριση, καθώς ο ενθουσιασμός των πρωτευουσιάνων είχε ξεθωριάσει. Ο Μάρκο Ματεράτσι όμως περιέπλεξε τα πράγματα στο 83’. Δεκαέξι λεπτά αφού είχε περάσει στο παιχνίδι έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Πάντεφ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του ρέφερι Μασιμιλιάνο Σακάλι.

Ο βετεράνος πορτιέρο της Λάτσιο όμως, Μπαλότα, έκανε σοβαρό λάθος πέντε λεπτά πριν το φινάλε σε προσπάθεια του Πελέ, ο Κρουζ το εκμεταλλεύτηκε, διαμόρφωσε το τελικό 0-2 και έβαλε τη σφραγίδα της πρόκρισης των "νερατζούρι".

Η Ιντερ θα περιμένει μέχρι το βράδυ της Τετάρτης για να μάθει αν θα αντιμετωπίσει την Κατάνια ή τη Ρόμα που είναι και το φαβορί.

Λάτσιο: Μπαλότα, Σιλβέστρι (87’ Τάρε), Σιβίλια, Κριμπάρι, Τζάουρι (67’ Κολάροφ), Νταμπό (80’ Μουταρέλι), Λεντέσμα, Μπεράμι, Πάντεφ, Μπιάνκι, Ρόκι.
Ιντερ: Τόλντο, Μπουρντίσο (68’ Ματεράτσι), Ρίβας, Κίβου (77’ Μάικον), Μάξουελ, Ζανέτι, Μπολτζόνι (59’ Κρουζ), Πελέ, Σέζαρ, Χιμένεθ, Σουάτσο.