Ανετα η Ιταλία, νέες αποδοκιμασίες για Γαλλία (vids)

Τι κι αν ο Μαρτσέλο Λίπι είχε επιλέξει μία Ιταλία... 2 για να αντιμετωπίσει τη Βόρεια Ιρλανδία στο φιλικό παιχνίδι της Πίζας; Οι αναπληρωματικοί έβγαλαν ασπροπρόσωπο τον ομοσπονδιακό τεχνικό της "σκουάντρα ατζούρα" και έστειλαν μήνυμα εν όψει Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2010 με τη νίκη τους με 3-0.

Ο Τζιουζέπε Ρόσι ξαναβρήκε την επαφή του με τα δίχτυα που είχε χάσει με τη φανέλα της Βιγιαρεάλ και άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό της συνάντησης, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν καλή εμφάνιση και να απειλούν περισσότερο. Στο δεύτερο μέρος, παρά τις αλλαγές, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και ο Πασκουάλε Φότζια, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έκανε το 2-0 με ατομική προσπάθεια. Το τρίτο γκολ της Ιταλίας προήλθε από τον Σέρτζιο Πελισιέρ στο 73ο λεπτό, με το οποίο έκλεισε και το σκορ.

Μετά την ήττα στο "Ζοφρουά Γκισάρ" από τη Νιγηρία και τις αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους, η Γαλλία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά το φιλικό 1-0 επί της Τουρκίας, στην τελευταία υποχρέωσή της πριν τις θερινές διακοπές. Οι "τρικολόρ" επικράτησε των ημιφιναλίστ του Euro 2008 υπό καταρρακτώδη βροχή χάρη στο πέναλτι του Καρίμ Μπενζεμά στο 39’, στο οποίο υπέπεσε ο Ιμπραχίμ Ουζουλμέζ ώστε να αποτρέψει βέβαιο γκολ για την ομάδα του (αποβλήθηκε). Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ στα περίπου 50 λεπτά που αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο δεν κατάφερε πολλά πράγματα, αλλά ούτε και οι Γάλλοι, οι οποίοι είχαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά εξουδετερώθηκαν από τον Βολκάν Ντεμιρέλ. Αξίζει να σημειωθεί ότι για ακόμα μία φορά υπήρξαν αποδοκιμασίες, αυτήν τη φορά ξεκάθαρα προς το πρόσωπο του ομοσπονδιακού τεχνικού της Γαλλίας, Ραϊμόν Ντομενέκ.

Σπουδαία νίκη εκτός έδρας επί της Γεωργίας πήρε η Μολδαβία με 2-1, μπροστά σε 4.000 κόσμο. Η ομάδα του Ιγκόρ Ντομπροβόλσκι, αν και δεν είχε την κυριαρχία στο ματς, κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ στα πρώτα λεπτά κάθε ημιχρόνου με τους Βεάκεσλαβ Σοφρόνι στο ντεμπούτο του στην ομάδα (7’) και Αλεξάντρου Σουβόροφ (55’) και από τη στιγμή που η άμυνα άντεξε στις ευκαιρίες των παικτών του Εκτορ Ραούλ Κούπερ, ήρθε και η νίκη. Στα τελευταία λεπτά ο Ζουράμπ Κισανισβίλι μείωσε σε 2-1, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

Η σύνθεση της Μολδαβίας: Στ. Ναμάσκο, Σαβίνοφ, Γκολοβατένκο, Επουρεάνου, Αρμάς, Κεμποτάρου, Σοφρόνι (73’ Ιοκούλ), Μπουγκάιοφ (81’ Οφσεάνικοφ), Σουβόροφ (71’ Σ. Ναμάσκο), Μπουλάτ (80’ Τίγκριλις), Ονικα