Παναθηναϊκός - Σιλφόλντε 2-0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 της Σιλφόλντε στο δεύτερο φιλικό επί ολλανδικού εδάφος, έχοντας καλύτερη εικόνα σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην Άαχεν. Ντεμπούτο για Ιμπάρμπο και Χουλτ που έδειξαν θετικά δείγματα γραφής. Δοκάρι ο Αμπέντ στο 64ο λεπτό.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Μετά το 2-2 κόντρα στην Αλεμάνια Άαχεν, ο Παναθηναϊκός τέθηκε αντιμέτωπος με τη Σιλφόλντε, ομάδα β' τοπικού Ολλανδίας. Οι παίκτες του Αντρέα Στραματσόνι είχαν την ευκαιρία να... ξεμουδιάσουν, αφού η δυναμικότητα του αντιπάλου τους ήταν ιδιαίτερα χαμηλή. Παρ' όλα αυτά, στα πρώτα λεπτά οι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά στον αγώνα και βρέθηκαν μία ανάσα από το 1-0, όμως ο Λουκ Στιλ με εξαιρετική επέμβαση κράτησε ανέπαφη την εστία του σε σουτ του Φαντόρεν.

Η ευκαιρία της Σιλφόλντε "αφύπνισε" τους πράσινους, οι οποίοι ανέβασαν απόδοση κι έφθασαν στο γκολ στο 10ο λεπτό με όμορφο σουτ του Λούκας Βιγιαφάνιες, ύστερα από εξαιρετική μπαλιά του Σεμπάστιαν Λέτο. Το γρήγορο γκολ ανέβασε ψυχολογικά τους παίκτες του "τριφυλλίου", με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Οι Ιμπάρμπο, Βλαχοδήμος, Βιγιαφάνιες και Λέτο είχαν καλή συνεργασία μεσοεπιθετικά, με τους δύο πρώτους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 20' και το 23'. Παράλληλα, ο Λέτο απείλησε σε τρεις περιπτώσεις με το κεφάλι, χωρίς όμως να βρει εστία.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε τα ηνία του παιχνιδιού και στο δεύτερο μέρος, αλλά οι ευκαιρίες έρχονταν με μικρότερη συχνότητα. Μετά το 60' οι "πράσινοι" ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν μία τεράστια ευκαιρία με τον Μεχντί Αμπέντ στο 64ο λεπτό, όμως το πλασέ στην κίνηση του Αλγερινού κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, στο 80' ο Λέτο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Νίκος Μαρινάκης σε ανατροπή μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Στιλ (85' Ξενόπουλος), Μέστο (77' Χατζηγιοβάννης), Μολέντο (57' Ευαγγέλου), Ιβάνοφ (87' Μαυρομάτης), Χουλτ (77' Χουχούμης), Ζέκα (82' Μπουζούκης), Λουντ (65' Μαρινάκης), Βιγιαφάνιες (46' Αμπέντ), Ιμπάρμπο (77' Στάικος), Βλαχοδήμος (87' Μίγκος), Λέτο (82' Αγγελόπουλος).

Το live της αναμέτρησης

18:40
Καλησπέρα σας
18:40
Το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας δίνει σε λίγη ώρα (19:00) ο Παναθηναϊκός ο οποίος αντιμετωπίζει την Σιλφόλντε.
18:42
Το φιλικό είναι μία ευκαιρία για ξεμούδιασμα των ποδοσφαιριστών και όχι για ασφαλή συμπεράσματα.
18:42
Όπως και να 'χει, όμως, είναι ευκαιρία για τους φίλους της ομάδας να δουν τον Παναθηναϊκό που ετοιμάζει ο Στραματσόνι για τη νέα σεζόν.
18:43
Η τηλεοπτική μετάδοση γίνεται από το Novasports1.
18:43
Ιδού οι επιλογές του Ιταλού προπονητή για την αρχική ενδεκάδα:Στιλ, Μέστο, Μολέντο, Ιβάνοφ, Χουλτ, Ζέκα, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Ιμπάρμπο, Βλαχοδήμος και Λέτο.
18:43
Ο Αντρέα Στραματσόνι δεν μπορεί να υπολογίζει στους Κοτσόλη, Μπουμάλ και Κουτρουμπή.
18:44
Με βάση το γεγονός ότι χτες ο Στραματσόνι δούλεψε στη διάταξη 4-2-3-1, ο Στιλ θα είναι στην εστία, οι Μέστο, Μολέντο, Ιβάνοφ και Χουλτ θα αποτελέσουν την τετράδα της άμυνας, οι Ζέκα και Λουντ το δίδυμο των αμυντικών χαφ, ο Βιγιαφάνιες είναι ο επιτελικός μέσος, οι Ιμπάρμπο και Βλαχοδήμος οι δύο εξτρέμ και ο Λέτο στην κορυφή της επίθεσης.
18:44
Η Σιλφόλντε αγωνίζεται στις ερασιτεχνικές κατηγορίες, ενώ είναι μία ομάδα με πλούσια ιστορία, αφού έχει ιδρυθεί το 1915.
18:45
Αναπληρωματικοί για τον Παναθηναϊκό είναι οι Ξενόπουλος, Μαυρομμάτης, Χουχούμης, Αμπέντ, Μαρινάκης, Αγγελόπουλος, Χατζηγιοβάννης, Μίνγκος, Στάικος, Ευαγγέλου, Μπουζούκης.
18:57
Αυτό είναι το δεύτερο για τον Παναθηναϊκό κατά την παραμονή του στην Ολλανδία, αφού έχει προηγηθεί το ισόπαλο 2-2 με την Αλεμάνια Άαχεν την Παρασκευή.
18:58
Ο Παναθηναϊκός θα αγωνιστεί με την περσινή, τρίτη εμφάνιση. Τη μπλε.
18:58
Σε λίγο καιρό θα παρουσιαστούν επίσημα οι εμφανίσεις για τη νέα σεζόν.
19:00
Οι καθιερωμένες χειραψίες λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης.
19:01

1'

Έναρξη του αγώνα.
19:03

3'

Σουτ του Τέμπελς, η μπάλα άουτ.
19:04
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Βιγιαφάνιες.
19:05
Δεν υπολογίζονται για το σημερινό ματς οι Νάνο, Κλωναρίδης, Κοτσόλης, Κουτρουμπής και Μπουμάλ.
19:07

6'

Εξαιρετική επέμβαση του Στιλ σε σουτ του Φαντόρεν! Στη συνέχεια ο Άγγλος γκολκίπερ αρνήθηκε το γκολ σε τετ α τετ με τον Τέλοχ.
19:08

7'

Eυκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Μέστο έκανε τη σέντρα, ο Λέτο πήρε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας της Σιλφόλντε μπλόκαρε την μπάλα.
19:11

10'

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Βιγιαφάνιες μ' ένα όμορφο σουτ, ύστερα από σέντρα του Λέτο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!
19:14

13'

Ωραία συνεργασία των Ιμπάρμπο, Βλαχοδήμου και Λουντ, αλλά ο πλασέ του Φινλανδού κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ της Σιλφόλντε.
19:17
Ωραία κυκλοφορία της μπάλας απ' τους "πράσινους". Ιδιαίτερα δραστήριος ο Ιμπάρμπο.
19:23

20'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Βλαχοδήμος έκανε το γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον Ιμπάρμπο, ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά, αλλά ο Ολλανδός γκολκίπερ με εξαιρετική επέμβαση αρνήθηκε το γκολ!
19:24

23'

Νέα τρομερή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Βλαχοδήμος βρέθηκε απέναντι στον Ολλανδό τερματοφύλακα, έκανε το πλασέ, αλλά ο άσος της Σιλφόλντε έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ!
19:27
Η χαμηλή δυναμικότητα της Σιλφόλντε δίνει την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να δημιουργεί ευκαιρίες όποτε το... επιθυμεί.
19:30

29'

Ο Λέτο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ύστερα από γύρισμα του Ιμπάρμπο, αλλά ο βοήθος υπέδειξε τον Αργεντινό σε θέση οφσάιντ.
19:33

32'

Σέντρα του Ζέκα, κεφαλιά του Λέτο, η μπάλα άουτ.
19:34
ekigoal : Καλησπερα!! SOS πως λεγεται το μερος που παιζει η ΠΑΝΑΘΑ γιατι καποιο φιλοι μου ψαχνουν ακομα το μερος?
19:35
H προετοιμασία του Παναθηναϊκού πραγματοποιείται στο Τέχελεν.
19:35
mpam : ο βιγιαφανες παιχτουρα
19:38
Ο Παναθηναϊκός κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει κενούς χώρους προς την αντίπαλη εστία.
19:41

41'

Νέα καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Λέτο πήρε την κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Βλαχοδήμου, η μπάλα πέρασε άουτ.
19:46

45'

Κίτρινη κάρτα στον Λέτο.
19:47

45 +1'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0 της Σιλφόλντε.
19:47
ekigoal : ευχαριστω απλα ψαχνω πιο συγκεκριμενη διευθυνση .....
19:49
Η αναμέτρηση διεξάγεται στο Σβόλγκεν.
20:04

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
20:04

46'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αμπέντ στη θέση του Βιγιαφάνιες.
20:05
dim83 : sporting swolgen tienray στην Molenstraat 22
20:05
Ο Αργεντινός προφανώς επιλέχθηκε να προφυλαχθεί επειδή είχε ένα χτύπημα κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους.
20:08

50'

Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Βλαχοδήμος σέντραρε από δεξιά, ο Μολέντο έπιασε το σουτ στην κίνηδη, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.
20:13
Ο Παναθηναϊκός διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα, έχει την κατοχή και προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από τα αριστερά με Ιμπάρμπο-Χουλτ.
20:15

57'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολέντο εκτός, ο Ευαγγέλου στη θέση του.
20:16
chris : O Wakaso pote tha erthei?
20:16
Η υπόθεση του Μουμπάρακ Γουακάσο δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα, παρά τις διαπραγματεύσεις που διεξάγονται εδώ και αρκετές ημέρες μεταξύ του ατζέντη του και των στελεχών της Ρουμπίν Καζάν.
20:20

61'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτο, η μπάλα άουτ.
20:20
george : Η Σιλφολντε απο ποια χωρα ειναι ?
20:21
ΔΗΜΗΤΡΗΣ : ΜΕ ΤΟΝ ΚΙΒΡΑΚΙΔΗ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ??????
20:22
Σήμερα υπέγραψε νέο συμβόλαιο με τον Ατρόμητο μέχρι το 2019. Δύσκολα θα προχωρήσει η περίπτωσή του.
20:22
labros : ο Λεδεσμα υπαρχει περιπτωση να ερθει?
20:22
Αύριο θα βρίσκεται στο Τέχελεν για να έχει συνομιλίες με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού.
20:23

64'

ΔΟΚΑΡΙ για τον Παναθηναϊκό με τον Αμπέντ!
20:26

65'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρινάκης στη θέση του Λουντ.
20:27

68'

Κεφαλιά του Μέστο, η μπάλα είναι άουτ.
20:28
Agelos_13 : Πώς τα βλέπετε τα νέα αποκτήματα του παο μέχρι στιγμής στον αγώνα;;
20:29
Ο Ιμπάρμπο έδειξε αρκετή διάθεση στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο έχει "χαθεί". Ο Χουλτ είναι σταθερός, αλλά μέχρι εκεί, ενώ ο Ιβάνοφ δεν έχει πιεστεί. Είναι νωρίς για συμπεράσματα, καθώς είναι πολύ λίγες οι προπονήσεις.
20:29
Mr13 : O Cisse tha klisi telika
20:29
Πολύ δύσκολα. Ο Στραματσόνι έχει ανάψει "κόκκινο" στην απόκτησή του.
20:31
Fivos : Ο Στραμα προχωραει σε συχνες αλλαγες του σχηματος γι αυτό δεν εχει σκοράρει ο παο περισσότερα γκολ;
20:32
Όχι, απλά υπάρχει μία "φλυαρία" στην τελική προσπάθεια. Λογικό, καθώς είναι βαριά τα πόδια απ' τις προπονήσεις. Πάντως, θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα γκολ ο Παναθηναϊκός.
20:32
Agelos_13 : Τι γίνεται με κονε και Λάζαρο; Υπάρχει περίπτωση να έρθει ένας από τους δύο στον παο;;
20:33
Ο Χριστοδουλόπουλος φαντάζει αυτή την στιγμή πιο εύκολη περίπτωση σε σχέση με τον Κονέ. Άλλωστε, ο άσος της Ουντινέζε δήλωσε πως δεν επιθυμεί να επιστρέψει στην Ελλάδα.
20:36

77'

Τρεις αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Ιμπάρμπο, Χουλτ, Μέστο εκτός, Χουχούμης, Στάικος, Χατζηγιοβάννης στη θέση τους.
20:36
pao13er : se poia katigoria pezei o silvolde
20:36
Β' Τοπικό Ολλανδίας.
20:36
Παναγιωτης 73 : ρε παιδια με ερασιτεχνες παιζει και δεν μπορουν να κανουν 2-3 γκολ;
20:37
ΔΗΜΗΤΡΗΣ : ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
20:37
Όποτε θες, έχεις το ελεύθερο.
20:38

79'

ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαρινάκης ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή.
20:39

80'

ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Λέτο ευστόχησε, διαμορφώντας το 2-0.
20:40

80'

Κίτρινη κάρτα στον Άτχοφ.
20:41

82'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Οι Αγγελόπουλος και Μπουζούκης στη θέση των Λέτο και Ζέκα.
20:42
Φλωρίδης-Τρέσσου Λευτέρης : Ο Τερματοφύλακας της Silvolde θέλει δίαιτα;
20:42
Έχει κάποια... παραπανίσια κιλά. Ό,τι και να λέμε, έχει τα στοιχεία για τερματοφύλακα Β' τοπικού. Ας το παραδεχθούμε.
20:43
Π Α Ο : Μέγα σφάλμα κατά την γνώμη μου η μη αξιοποίηση/δημιουργία κορμού Ελλήνων (ακαδημικοί και άλλοι) με 10αρι τον Λάμπρου και ξένοι μόνο οι απολύτως απαραίτητοι,νέοι,φιλόδοξοι και με ''καθαρά πόδια''
20:44

85'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Στιλ εκτός, ο Ξενόπουλος εντός.
20:46

87'

Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαυρομμάτης στη θέση του Ιβανόφ και ο Μίγκος στη θέση του Βλαχοδήμου.

20:46
Kostas13 : Re paidia... Filika einai.. Einai poly nwris na krinoume tin omada, o proponitis kserei kalytera apo emas. As krinoume meta ta playoff europa league. Ypomonh!!!
20:50

90'

Τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 2-0 της Σιλφόλντε, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.