Παγκόσμιο ρεκόρ ο Ταμπαξής

Με ένα νέο παγκόσμιο και οκτώ πανελλήνια ρεκόρ έπεσε η αυλαία της τρίτης και τελευταίας ημέρας (13/06) του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κολύμβησης Open που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Κολυμβητήριο και διοργανώνεται από την Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες (ΕΑΟΜ ΑμεΑ).

Το παγκόσμιο ρεκόρ σημειώθηκε στα 50 μ ύπτιο από τον 33χρονο Χρήστο Ταμπαξή που θεωρείται μια από τις μεγαλύτερες μορφές του Παραολυμπιακού Κινήματος στη χώρα μας. Έχει πάρει μέρος σε τέσσερις Παραολυμπιακούς Αγώνες (Ατλάντα, Σιδνευ, Αθήνα, Πεκίνο) και στην καριέρα του έχει κατακτήσει: τέσσερα μετάλλια σε Παραολυμπιακούς (2χρυσά και 2 ασημένια), έξη μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα (5 χρυσά και 1 χάλκινο) και έξη μετάλλια σε ευρωπαικά πρωταθλήματα (4χρυσά και δυο ασημένια).

Το Σάββατο (12/06) το πρόγραμμα έκλεισε με δέκα νέες εθνικές επιδόσεις, ενώ συνολικά το τριήμερο των αγώνων έχουν γίνει 25 καταρρίψεις πανελληνίων ρεκόρ. Στους αγώνες μετέχουν συνολικά περισσότεροι από 200 κολυμβητές – κολυμβήτριες από δέκα χώρες.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της ημέρας

100μ ύπτιο (Γ)

S6: 1. Μισέλ Φίσερ (ΗΠΑ) 1:50.68, Μαρία Τσάκωνα (ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ) 2:10.46

S7: 1. Ξανθή Κατσαντα (ΑΡΓΩ) 3:34.58

S9: 1. Καμίλ Κρουζ (Βραζιλία) 1:20.28, 2. Ευθυμία Γκουλή (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:36.11 (ΝΠΡ)

S10: 1. Μαγδαληνή Σηφάκη (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 2:37.08 (ΝΠΡ)

S11: 1. Τέηλορ Χέντρικ (ΗΠΑ) 1:46.11

S13: 1. Κολήν Γιάνγκ (ΗΠΑ) 1:29.68

S14: 1. Βασιλική Κίτσου (ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ) 1:54.88

100μ ύπτιο (Α)

S6: 1. Τζαβαντ Τζουνταχ (Ιρακ) 1:38.31, …3. Χρήστος Ναλμπαντης (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 2:05.72

S7: 1. Νίκος Τσάοτρας (ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1994) 1:22.96

S8: 1. Αντώνης Γέργος (ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ) 1:42.79

S9: 1. Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:27.90

S10: 1. Ντάλτον Χερεντήν (ΗΠΑ) 1:08.58, 2. Χριστόδουλος Γλάρος (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:21.78

S11: 1. Θάρον Ντρέηκ (ΗΠΑ) 1:28.01, 2. Γιώργος Πετράκης (ΑΡΙΩΝ) 2:59.94 (ΝΠΡ)

S12: 1. Σεβαστός Κουμτζής (ΑΣΤ ΗΦΑΙΣΤΟΣ) 1:44.74 (ΝΠΡ)

S13: 1. Χαράλαμπος Ταιγανίδης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 1: 02.54

S14: Θανάσης Γεωργιάδης (ΕΙΔΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ) 1:35.92

50μ ύπτιο (Γ)

S2: 1. Μαρία Καλπακίδου (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 1:25.50

S3: 1. Σιμιχα Ριζάογλου (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 1:12.00 (ΝΠΡ)

S4: 1. Εντένια Γκαρσία (Βραζιλία) 55.76,… 3. Σεβαστή Χάλαρη (ΝΙΚΗ) 1:40.45

S5: 1. Ανίτα Φατίς (Γαλλία) 51.82, 2. Νικολέτα Ζέρβα (ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΙ) 1:30.15

50μ ύπτιο (Α)

S1: 1. Χρήστος Ταμπαξής (ΠΑΣΚΑ) 1:20.01 (Ν.ΠΑΓΚ.Ρ)

S2: 1. Γιώργος Καπελλάκης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 1:09.62

S3: Λεωνίδας Ηλιάδης (ΦΙΛΙΠΠΟΣ) 1:16.14

S5: 1. Αντώνης Τσαπατάκης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 1:01.01

200μ μικτή ατομική (Γ)

S6: 1. Μισέλ Φίσερ (ΗΠΑ) 4:02.71

S8: 1. Μαναμι Νομουρα (Ιαπωνία) 3:07.61

S9: 1. Ευθυμία Γκουλή (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 3:2025

S11: 1. Τέηλορ Χέτρικ (ΗΠΑ) 4:05.57

S13: 1. Κολήν Γιάνγκ (ΗΠΑ) 3:08.42, 2. Αννα Φαφαλιου (ΟΜΗΡΟΣ) 3:43.97 (ΝΠΡ)

S14: 1. Μαρία Κουτάντου (ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ) 4:55.57

200μ μικτή ατομική (Α)

S5: 1.Ντανιέλ Ντίαζ (Βραζιλία) 2:54.24, 2. Αντώνης Τσαπατάκης (ΜΕΓΑΛΟΝΗΣΟΣ) 4:05.37

S6: 1. Μαικλ Χιουζ (ΗΠΑ) 3:44.90

S7: 1. Τζουμπέι Κιμούρα (Ιαπωνία) 2:54.73

S9: 1. Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (ΗΡΟΔΙΚΟΣ) 3:01.05 (ΝΠΡ)

S10: 1. Αντρέ Εστέβεζ (Βραζιλία) 2:20.30, …3. Στέφανος Ιωαννίδης (ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ) 3:28.60

S11: 1. Θαρόν Ντρέηκ (ΗΠΑ) 2:53.60

Ολυμπιακός

Ξορκίζοντας τον Κόντε

Ο Γιάννης Φιλέρης θυμάται το γκολ του Κόντε και πιστεύει ότι το φάντασμα του προ 20ετίας αποκλεισμού ξορκίστηκε οριστικά από το ευτυχισμένο Καραϊσκάκη στο 3-1 του Φορτούνη.