Κύπελλο: Πήρε ισοπαλία και προβάδισμα ο Ολυμπιακός

O Oλυμπιακός κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία από την Βουλιαγμένη στο κολυμβητήριο του Λαιμού (8-8) και έτσι έγινε φαβορί για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι όπως αναμενόταν ήταν ντέρμπι και η αγωνία των θεατών που γέμισαν το κολυμβητήριο του Λαιμού παρέμεινε αμείωτη μέχρι το τέλος.

O Oλυμπιακός δεν επέτρεψε στην Βουλιαγμένη να κάνει το παιχνίδι της και έτσι κατάφερε από την αρχή να ελέγχει το σκορ. Η πρώτη περίοδος έληξε με 2-2 ενώ στην δεύτερη ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με 4-5.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης με κορυφαίο τον Καλακώνα κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους και να κλείσουν την τρίτη περίοδο με δύο γκολ διαφορά υπέρ τους (6-8). Η Βουλιαγμένη στο τέταρτο εννιάλεπτο κατάφερε τουλάχιστον να μην χάσει. Οι μπέμπηδες εκμεταλλεύτηκαν τον παίκτη παραπάνω και κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν σε 8-8.

Για τις αποβολές των παικτών του Ολυμπιακού στο τέταρτο εννιάλεπτο διαμαρτυρήθηκε μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής των Πειραιωτών Ζλάταν Κάσας. Σε δηλώσεις του στο POLIS o κύριος Κάσας είπε ότι οι διαιτητές ήταν ακατάλληλοι για να διευθύνουν ένα τόσο σημαντικό ματς. Η ρεβάνς θα γίνει στις 18 Δεκεμβρίου στον Πειραιά.

BΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Αυγουστιανάκης 2, Μάζης 2, Γ. Αφρουδάκης, Χ. Αφρουδάκης, Αρόγιο, Σάντα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καλακώνας 3, Ψύχος 2, Πλατανίτης 2, Χάμπερτ

Tα Χανιά πήραν προβάδισμα πρόκρισης αφού επιβλήθηκαν στην Κρήτη του Ηρακλή με 17-11.

ΧΑΝΙΑ: Μυλωνάκης 5, Νικολαντωνάκης 3, Βιζυράκης 3, Κατσουλάκης 3, Βουλγαράκης 2, B. Βαμβουνάκης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Παπαγιαννάκης 3, Σάριτς 2, Λιλιόπουλος 2, Καρκαλιάνης 2, Βαχαρέλης, Βογιατζόγλου.

Σημαντικό προβάδισμα πήρε και η Χίος. Η νησιωτική ομάδα κέρδισε στην έδρα της τον ΠΑΟΚ με 7-4.

ΧΙΟΣ: Ελμισιάν 2, Κρέτου 2, Κανδιόγλου, Τέττερης, Ντούλος

ΠΑΟΚ: Παυλίδης 2, Κορίτσας, Αποστόλου

Τέλος, Η Γλυφάδα νίκησε εύκολα εκτός έδρας τον Νηρέα Χαλανδρίου με 11-8 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά.

ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ: Κωνσταντόπουλος 4, Κεσίσογλου, Κολύβας, Καραστέργιος, Κουρουπάκης

ΓΛΥΦΑΔΑ: Σαλπαδήμας 4, Γιάγκος 2, Κουντουδιός 2, Φαναριώτογλου, Παπαδόπουλος, Παυλίδης