9η αγωνιστική: Ελληνικός "τυφώνας" στη Βιτόρια

Oι Δήμος Ντικούδης και Βαγγέλης Σκλάβος ήταν ασταμάτητοι και βοήθησαν την Παμέσα Βαλένθια να περάσει από την έδρα της Ταουγκρές με 91-81 και να εκθρονίσει του Βάσκους από την κορυφή. Συνεχίζει την προέλαση της η Γκραν Κανάρια, με τους νησιώτες να παίρνουν το διπλό στην έδρα της Ρεάλ μετά από 45' αγώνα.

Δήμος Ντικούδης και Βαγγέλης Σκλάβος ήταν ασταμάτητοι και βοήθησαν την Παμέσα Βαλένθια να περάσει από την έδρα της Ταουγκρές με 91-81 και να εκθρονίσει του Βάσκους από την κορυφή. Συνεχίζει την προέλαση της η Γκραν Κανάρια, με τους νησιώτες να παίρνουν το διπλό στην έδρα της Ρεάλ μετά από 45' αγώνα. Aνετη νίκη για "Μπάρτσα" με 15 πόντους του Κακιούζη

Στον αγώνα του "Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα" οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και προηγήθηκαν με 46-30, δείχνοντας ότι δύσκολα θα χάσουν την νίκη. Ωστόσο, οι "νυχτερίδες" ήταν καταιγιστικές στην επανάληψη και πετυχαίνοντας...61 πόντους έφθασαν στο εντυπωσιακό διπλό. Ο Δήμος Ντικούδης πρόσφερε 19 πόντους (8/9 2π.) σε 30', ενώ ο Βαγγέλης Σκλάβος 14 σε σε 22', έχοντας μάλιστα 4/5 3π.

Μίνι ντερπι έγινε στην Μαδρίτη, το οποίο κατέληξε επική μάχη. Η εντυπωσιακή Γκραν Κανάρια πήρε το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας των "μερένγκες" με 78-74, μετά από 45'. Οι παίκτες του Μάλκοβιτς ξέφυγαν ακόμα και με 11 (44-33), αλλά οι νησιώτες επέστρεψαν στον αγώνα και λίγο έλειψε να τον πάρουν, αλλά ο Μπούλοκ έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση με καλάθι στο τέλος. Τελικά όμως η Αούνα επικράτησε με 78-74 και έφθασε τις 6 νίκες σε εννιά παιχνίδια.

Ο τρίτος Ελληνας του πρωταθλήματος, ο Ρεντζιάς, δεν μπόρεσε να σκοράρει σε πέντε λεπτά συμμετοχής, με την ομάδα του να φεύγει με βαριά ήττα από το Αλικάντε (93-75). Στην τριάδα που ακολουθεί την Τζιρόνα βρίσκεται και η Μάλαγα, μετά το εντυπωσιακό 91-66 επί της Φουενλαμπράδα. Το βράδυ του Σαββάτου Μενόρκα και Μανρέσα γέλασαν τελευταίες κόντρα σε Γρανάδα και Μπρέογκαν αντίστοιχα.

Το απόγευμα της Κυριακής η Μπαρτσελόνα έπιασε και πάλι κορυφή στο πρωτάθλημα. Οι Καταλανοί πέρασαν ένα ήσυχο απόγευμα κόντρα στην Κάχα Σαν Φερνάντο. Το τελικό 83-62 ήρθε άνετα, με τον Μιχάλη Κακιούζη να προσφέρει 15 πόντους.