ΑΕΚ - Κηφισιά 76-73

Η ΑΕΚ τα βρήκε "σκούρα" κόντρα στην μαχητική Κηφισιά, αλλά χάρη σ' ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, κατά το οποίο έτρεξε σερί 21-0(!), πήρε τη νίκη με 76-73, ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και πάει στη Θεσσαλονίκη την επόμενη εβδομάδα για το ματς της χρονιάς με τον Άρη.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έτσι κρίθηκε

Στηριζόμενες στην άμυνα, αλλά και στη μεγάλη... αστοχία τους, οι δύο ομάδες έμειναν χαμηλά στο σκορ στις αρχές της αναμέτρησης, με την Κηφισιά, παρόλα αυτά, να βρίσκεται από νωρίς σε θέση οδηγού. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, με τους Στίγκερς, Χογκ και Ελ Αμίν σε εξαιρετική ημέρα, έτρεξε ένα σερί 8-0 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 21-12. Οι φιλοξενούμενοι έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο στο 12', αλλά η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και μείωσε σε 31-27 (17') με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μαλίκ Χέρστον. Ένα τρίποντο του Γιάννη Καλαμπόκη "ροκάνισε" τη διαφορά στους 2 (36-38), με την Κηφισιά να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο 39-36.

Η "Ένωση" μπήκε αποφασισμένη στο δεύτερο ημίχρονο να αναλάβει τα ηνία του αγώνα και τα κατάφερε, τρέχοντας ένα εντυπωσιακό σερί 21-0(!). Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων, αλλά και την ευστοχία πίσω από τα 6.75μ (3/3 3π) και ξέφυγαν με 57-41 και 60-45, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 63-46 για τον "Δικέφαλο". Παρότι το τελευταίο δεκάλεπτο φαινόταν πως θα εξελιχθεί σε μία "τυπική διαδικασία", η Κηφισιά δεν τα παράτησε, μείωσε τη διαφορά μέχρι και στους 2 πόντους (74-72, 75-73). Τελικά η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, με τους Κασελάκη και Σταμάτη να αστοχούν σε σουτ τριών πόντων στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 36-39, 63-46, 76-73.

ΑΕΚ: Γκριν, Παπαντωνίου 3, Σάκοτα 10, Χέρστον 11, Μιλόσεβιτς 6, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 10, Μπράουν 8, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 13, Μωραΐτης, Μαυροειδής 9 (4/4 2π).

Κηφισιά: Μάρσαλ, Στίγκερς 5, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5, Πόποβιτς 13, Κασελαλης 4 (5 ρ), Χογκ 19 (10 ρ), Σταμάτης 9 (3/3 2π), Ελ Αμίν 11, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 7.

Ο άνθρωπος του αγώνα

Ο Γιάννης Καλαμπόκης σημείωσε καθοριστικούς πόντους σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και βοήθησε τα μέγιστα ώστε η ΑΕΚ να πάρει τη νίκη κόντρα στην Κηφισιά. Ο έμπειρος γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Το φύλλο αγώνα

Η ΑΕΚ φλέρταρε με την... αυτοκτονία στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη, αλλά τελικά η εμπειρία των Χέρστον, Καλαμπόκη και Μαυροειδή αποδείχθηκε καταλυτική. Η "Ένωση", παρότι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, εκμεταλλεύτηκε το τρομερό τρίτο δεκάλεπτο και απέκτησε μία ξεκάθαρη διαφορά, την οποία όμως... σπατάλησε, χωρίς τελικά να το "πληρώσει". Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι ήταν γι' ακόμη μία αναμέτρηση εξαιρετικοί και θα μπορούσαν να πάρουν το ροζ φύλλο, αν δεν είχαν τόσο κακή παρουσία στην τρίτη περίοδο.

Το στατιστικό του αγώνα

To live της αναμέτρησης

16:43
Καλησπέρα σας.
16:44
Από εδώ θα ενημερώνεστε για την εξέλιξη της αναμέτρησης της ΑΕΚ με την Κηφισιά.
16:45
Η ΑΕΚ θέλει τη νίκη για να ανέβει ξανά στην 3η θέση της βαθμολογίας και να πάει στη Θεσσαλονίκη για το μεγάλο ματς με τον Άρη.
16:45
Θυμίζουμε ότι το Σάββατο ο Άρης νίκησε την Καβάλα και είναι αυτός, προσωρινά, τρίτος στη βαθμολογία.
16:49
Ο Δημήτρης Μαυροειδής αντιμετωπίζει την ομάδα, στην οποία αγωνίστηκε την περασμένη και ξεκίνησε τη φετινή σεζόν.
16:50
Ο Ζντοβτς δεν έχει στη διάθεσή του τον τραυματία Κατσίβελη.
16:54
Άρχισε η παρουσίαση των δύο ομάδων.
16:55
Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ.
16:55
Λίγος κόσμος στις εξέδρες.
17:01
Μπράουν, Κάρτερ, Χέρστον, Μαυροκεφαλίδης, Μαυροειδής η αρχική πεντάδα της ΑΕΚ.
17:01
Στίγκερς, Ελ Αμίν, Χογκ, Κασελάκης, Γλυνιαδάκης οι "πέντε" για την Κηφισιά.
17:06
Φάουλ του Γλυνιάδακη στον Χέρστον και βολές για τον Αμερικανό.
17:08
Ιδιαίτερα άστοχες οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.
17:08
Αιφνιδιασμός και εξαιρετικό κάρφωμα από τον Κάρτερ που κάνει το 4-1 (3'15").
17:09
Απαντάει ο Γλυνιαδάκης (4-3).
17:11
Τα λάθη και οι άμυνες πρωταγωνιστούν σ' αυτό το πρώτο 5λεπτο.
17:11
Ωραία κίνηση και καλάθι από τον Γλυνιαδάκη (4-5).
17:11
Ο Έλληνας άσος έχει σημειώσει και τους 5 πόντους της Κηφισιάς.
17:12
Τηλεοπτικό τάιμ άουτ.
17:14
Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από τον Μαυροκεφαλίδη για το 6-5 της ΑΕΚ (5'56").
17:15
Σερί 4-0 από την Κηφισιά που προηγείται με 9-6 της ΑΕΚ, 03:15 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.
17:16
Δεύτερο φάουλ από τον Χέρστον.
17:17
Άστοχες οι δύο ομάδες πίσω από τα 6.75μ. 0/4 έκαστος.
17:18
Με καλάθι του Μιλόσεβιτς η ΑΕΚ μειώνει σε 13-12 (8'00").
17:20
Δίποντο από τον Πόποβιτς και 17-12 η Κηφισιά. Τάιμ άουτ από τον Ζντοβτς.
17:22
Ο Ελ Αμίν έπαιξε το ένας εναντίον ενός με τον Καλαμπόκη και πέτυχε το καλάθι, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (12-19), 54 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.
17:23
Με τζαμπ σουτ του Κασελάκη ολοκληρώνεται η πρώτη περίοδος. Η Κηφισιά προηγείται με 21-12.
17:24
Οι φιλοξενούμενοι έχουν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους.
17:25
Με επιθετικό φάουλ του Ζήση Σαρικόπουλου άρχισε η δεύτερη περίοδος.
17:26
Λάθος του Στίγκερς, που εκμεταλλεύεται ο Κάρτερ και καρφώνει εντυπωσιακά (14-21).
17:27
Εξαιρετική συνεργασία Κασελάκη-Χογκ και 25-14 η Κηφισιά.
17:31
Λέι απ από τον Κάρτερ που μειώνει σε 25-16 (12'10").
17:31
Αιφνιδιασμός και κάρφωμα από τον Μιλόσεβιτς (18-25).
17:32
Ο Μαρκ Κάρτερ ξεχωρίζει από τους "κιτρινόμαυρους".
17:35
Καλάθι από τον Σάκοτα και 27-20 για την ΑΕΚ. Η Κηφισια διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας, 5:30 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
17:37
Άστοχο τρίποντο από τον Κασελάκη (15'48").
17:37
Ωραίο καλάθι από τον Μαυροειδή (22-29).
17:38
Καλάθι και φάουλ από τον Χογκ (22-31), 03:46 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
17:38
Άστοχος στη βολή ο Αμερικανός.
17:38
Τρίποντο από τον Παπαντωνίου και 31-25!
17:39
Καρφωμα από τον Χέρστον που μειώνει στους 4 (27-31).
17:40
Τρίποντο από τον Σταμάτη που στέλνει τη διαφορά στους 7 (27-34)!
17:41
Καλάθι και φάουλ από τον Χέρστον (30-34), 2:16 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου.
17:42
Τρίποντο από τον Σάκοτα! Στους -3 η "Ένωση" (18'37").
17:43
2/2 βολές από τον Κασελάκη (33-38).
17:43
Νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Καλαμπόκη και 36-38!
17:45
Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Η Κηφισιά πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 39-36.
17:47
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:
18:04
Τρίποντο από τον Χέρστον που μειώνει σε 39-41 με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
18:04
2/2 βολές από τον Μπράουν που ισοφαρίζει σε 41-41.
18:07
Σερί 7-0 από την ΑΕΚ που παίρνει το προβάδισμα με 43-41 (23'00").
18:08
Ωραίο καλάθι από τον Μαυροκεφαλίδη που αυξάνει τη διαφορά στους 4 πόντους (45-41).
18:08
Τάιμ άουτ από τον Παπαθεοδώρου.
18:10
Τρίποντο του Καλαμπόκη και 48-41 η ΑΕΚ (24'00").
18:11
Αιφνιδιασμός για την ΑΕΚ, με τον Σάκοτα να αφήνει την μπάλα στο καλάθι (50-41).
18:11
Ο "Δικέφαλος" έχει το μομέντουμ.
18:11
Σερί 16-0 από την ΑΕΚ!
18:12
Καλάθι και φάουλ από τον Χέρστον (54-41).
18:14
Πολλά λάθη απο την Κηφισιά στο τρίτο δεκάλεπτο.
18:15
Τρίποντο από τον Σάκοτα και 57-41 η ΑΕΚ (26'30")!
18:16
3/3 τρίποντα από την "Ένωση" στο τρίτο δεκάλεπτο.
18:17
Καλάθι από τον Στίγκερς που σταματάει το εντυπωσιακό 21-0 της ΑΕΚ.
18:18
Καλάθι και φάουλ από τον Ελ Αμίν (60-45).
18:20
Τρίποντο από τον Κάρτερ και 63-46 η ΑΕΚ!
18:21
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου. Τρομερό "ξέσπασμα" από την ΑΕΚ που προηγείται πλέον με 63-46.
18:27
Αιφνιδιασμός και λέι απ από τον Καλαμπόκη (67-50).
18:30
Τρίποντο του Πόποβιτς που μειώνει σε 67-53 (34'00").
18:32
Σερί 5-0 από την Κηφισιά και 67-55 στο 34'.
18:34
Τρίποντο από τον Καλαμποκη και 70-55!
18:36
Ωραία προσπάθεια και καλάθι του Γκίκα που ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους 10 (70-62). Τάιμ άουτ από τον Ζντοβτς.
18:38
Λέι απ του Σταμάτη που μειώνει σε 70-64!
18:38
Σερί 9-0 από την Κηφισιά, με 3 λεπτα να απομένουν για τη λήξη.
18:40
2/2 βολές από τον Μπράουν.
18:41
Νέο τρίποντο από τον Πόποβιτς και 72-67 (37'50")!
18:42
Συνεχόμενες κακές επιλογές από ΑΕΚ και Κηφισιά.
18:42
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό.
18:43
Επιθετικό ριμπάουντ του Μαυροειδή και 74-67 για την ΑΕΚ, 42 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη!
18:45
Καλάθι του Χογκ (74-69).
18:45
Τάιμ άουτ από τον Ζντοβτς, 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
18:47
Λάθος από την ΑΕΚ! Η μπάλα στην Κηφισια.
18:47
Τρίποντο από τον Πόποβιτς και 74-72 για την Κηφισιά!
18:50
Στη γραμμή των βολών ο Χέρστον με 17 δευτερόλεπτα να απομένουν.
18:50
18:52
Τέλος! Οι Κασελάκης και Σταμάτης αστοχούν σε σουτ τριών πόντων και η ΑΕΚ παίρνει τη νίκη με 76-73!
18:54
Ο Πόποβιτς είναι αιμόφυρτος στο έδαφος, ύστερα από χτύπημα στην τελευταία φάση του αγώνα.