X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Αιχμάλωτοι του Artest οι Cavaliers

O Rοn Asrtest πέρασε "χειροπέδες" στον Le Bron James και οι Indiana Pacers έδωσαν τέλος στο νικηφόρο σερί των 8 αγώνων, των Cleveland Cavaliers. Με τον Kobe Bryant να πετυχαίνει 29 πόντους στα τελευταία 18 λεπτά του αγώνα, οι Lakers επικράτησαν με 108-96 των Seattle Supersonics.

Το ματς της ημέρας

Indiana Pacers - Cleveland Cavaliers 98-76

Οι Cavaliers ταξίδεψαν στην Indianapolis με τον αέρα των οκτώ συνεχόμενων νικών αλλά οι Pacers γνώριζαν καλά το μυστικό για να υποτάξουν τους φιλοξενούμενους. Ο πρώην κορυφαίος αμυντικός της σεζόν, Ron Artest περιόρισε στους 19 πόντους το βαρύ πυροβολικό της ομάδας του Cleveland, τον Le Bron James και η νίκη ήρθε εύκολα με 98-76.

Ο Artest παίρνει δίκαια τον τίτλο του "man of the match" αφού εκτός από την αμυντική του προσήλωση πάνω στον James, προσέφερε και επιθετικά με τους 21 πόντους που πέτυχε. Ο Sarunas Jasikevicius επιχείρησε περισσότερα τρίποντα από δίποντα και δικαιώθηκε. Ο Λιθουανός άσος, πέτυχε 17 πόντους με 5/6 τρίποντα και 1/3 δίποντα! Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Jermain O'Neal τελειώνοντας το ματς με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Οσον αφορά τους φιλοξενούμενους, έμειναν πολύ μακριά από τις επιθετικές τους επιδόσεις (105 πόντοι μ.ο.) και εκτός από τον Le Bron James με τους 19 πόντους, άλλους 16 πέτυχε ο Drew Gooden και 13 ο Larry Hughes. Δίνοντας τέλος στο νικηφόρο σερί των Cavaliers οι Pistons διεύρυναν το δικό τους στους τρεις αγώνες, φτάνοντας τις 7 νίκες σε 10 αγώνες.

Indiana Pacers: Artest 21, O'Neal 15, Pollard 2, Jackson 14, Tinsley 11, Croshere 10, Harrison 2, Jasikevicius 17Granger 6.

Cleveland Cavaliers: James 19, Gooden 16, Ilgauskas 4, Hughes 13, Snow 2, Jones 8, Marshall 8, Jackson 4, Henderson 2.

Τα υπόλοιπα ματς

Στο άλλο ματς της ημέρας οι L.A. Lakers επιβλήθηκαν με 108-96 των Seattle Supersonics. Σε μορφή του αγώνα αναδείχθηκε ο Kobe Bryant. Ο αστέρας των "λιμπανθρώπων" είχε μείνει στους 5 πόντους ενεργητικό, μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά απο'κει πέρα, "πήρε φωτιά". Με 29 πόντους (συνολικά 34) σε 18 αγωνιστικά λεπτά οδήγησε την ομάδα του στην πέμπτη της νίκη σε 11 αγώνες.

Αξιος συμπαραστάτης του ο Lamar Odom ο οποίος τα κάνει όλα και συμφέρει. Τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Ray Allen έμεινε στους 19 πόντους και οι 32 πόντοι του Rashard Lewis δεν ήταν αρκετοί ώστε οι "υπερηχητικοί" να αποφύγουν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα.