Άνετο πέρασμα από τη Ρόδο το Μαρούσι

Με πλουραλισμό στην επίθεση και «εξολόθρευση» των ατού του Κολοσσού, το Μαρούσι δεν θα μπορούσε παρά να φύγει με το δίποντο από τη Ρόδο, νικώντας τους νεοφώτιστους με 79-63 στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος. Η ομάδα των βορείων προαστίων δεν απειλήθηκε ούτε λεπτό από τον Κολοσσό, ο οποίος στον πρώτο αγώνα της ιστορίας του στην μεγάλη κατηγορία περιορίστηκε σε δευτερεύοντα ρόλο.

Από την έναρξη κιόλας οι «κιτρινόμαυροι» πήραν τα ηνία με τον Μπλάκνεϊ και τον Χόμαν να είναι τα πρώτα «βιολιά» στην επίθεση. Κυριαρχώντας σε όλους τους τομείς, το Μαρούσι βρέθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο +10 (39-29), με τον Μπράιαντ από πλευράς γηπεδούχων, να προσπαθεί να ανατρέψει την κατάσταση.

Η συνέχεια δεν διέφερε. Ο Κυρίτσης πήρε την σκυτάλη στο σκοράρισμα για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, με τον Κολοσσό να επιχειρεί να κλείσει την ψαλίδα από τη γραμμή των 6μ25, χωρίς όμως να τα καταφέρει λόγω αστοχίας. Έτσι λοιπόν το παιχνίδι πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα για το Μαρούσι, που έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-39, 45-57, 63-79.

Κολοσσός Ρόδου: Φαλέκας 2, Πανταζόπουλος 6(2), Μπράσγουελ 6, Παπαδάτος 3(1), Γκογκίδης 2, Παναγιωταράκος, Σκόρδαλης, Νάκιτς 7(1), Σούλης 10, Μπράιαντ 19, Μακρής 8(2), Τσιάκος.
Μαρούσι: Μπλάκνεϊ 16(1), Νικολαΐδης 2, Μπουντούρης 12(4), Κυρίτσης 12(1), Σέκουλιτς 4, Χόμαν 15, Στεφανίδης 2, Κολώκας 4, Καϊμακόγλου 5(1), Νοέας, Λόλας 3(1), Καράγκουτης 4.