Απόλλων Πάτρας - Παναθηναϊκός 71-77

Ο Παναθηναϊκός κινδύνευσε με ήττα στην Πάτρα, ανατρέποντας ωστόσο διαφορά 14 πόντων νίκησε τον άτρωτο εντός Απόλλωνα και γλίτωσε την παγίδα. Επιστρατεύτηκε στο φινάλε ο λαβωμένος στη μέση Διαμαντίδης. Με καθυστέρηση μισής ώρας άρχισε το παιχνίδι.

Η εξέλιξη

Άνοιξε - σβήσε τα φώτα στο κλειστό της Περιβόλας ο Παναθηναϊκός... έχασε το φως του και μπήκε στο παιχνίδι με καθυστέρηση ενός ημιχρόνου. Ο Απόλλων, επιθετική ομάδα με καλούς Αμερικανούς, τιμώρησε κάθε ανισορροπία στην άμυνα των "πρασίνων" και με το δίδυμο Γκαλογουέι - Φιτζπάτρικ να κόβει και να ράβει είχε σταθερό προβάδισμα (12-9, 19-15).

Ο πρώτος μοίραζε και ο δεύτερος σκόραρε, με αποτέλεσμα το 32-25 από 6/11 τρίποντα των Πατρινών. Τα περισσότερα εκ των οποίων από τον Φιτζπάτρικ, ο οποίος με 17 δικούς του πόντους στο πρώτο μισό έφερε τον Απόλλωνα μέχρι και στο +14 (49-35) απειλώντας το "τριφύλλι" με τρίτη ήττα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς άλλαξε τροπάρι. Άφησε στην άκρη το παιχνίδι ρακέτας, είχε πληθωρικότητα και με σερί 13-0 σε 3:30 λεπτά στο τρίτο δεκάλεπτο προσπέρασε 50-49, για πρώτη φορά μετά το 20-19. Οι γηπεδούχοι έμειναν όρθιοι και το 54-50 τούς επέτρεψε να κρατήσουν ψηλά το ηθικό τους και να κλείσουν την τρίτη περίοδο στο +2 (59-57).

Η παραγωγικότητά τους όμως είχε πέσει, έχαναν ακόμη και τις βολές, αδυναμία που οι "πράσινοι" δεν άφησαν ατιμώρητη. Μολονότι έχασαν τον Διαμαντίδη με τραυματισμό στη μέση, πήγαν ξανά στο +4 (64-60, 67-63) και πήραν τον έλεγχο της κατάστασης. Ο Απόλλων δεν είχε άλλες δυνάμεις, ο Σλότερ έβαλε μεγάλα καλάθια και σε συνδυασμό με τις άμυνες του Διαμαντίδη που επιστρατεύτηκε παρά το πρόβλημά του ο Παναθηναϊκός κατέκτησε, με πολύ κόπο και ιδρώτα, το διπλό.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Έι Τζέι Σλότερ γιατί ήταν αφηνιασμένος στην τέταρτη περίοδο (8 πόντοι).

2. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης, αυτός που καθορίζει πάντα τις ισορροπίες στην πεντάδα του Παναθηναϊκού.

3. Ο Εστέμπαν Μπατίστα για τους 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κρατώντας τον Παναθηναϊκό.

4. Ο Κέβιν Γκαλογουέι, για την ποικιλία στο παιχνίδι του.

5. Ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ, αυτός που έκανε δύσκολη τη ζωή των "πρασίνων" στο πρώτο μισό.

Το φύλλο αγώνα

Ο Παναθηναϊκός είδε κι έπαθε για να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα, ο οποίος στην Πάτρα δεν είχε χάσει μέχρι τώρα. Οι Αμερικανοί του Βετούλα δεν δείλιασαν μπροστά στο μεγάλο αντίπαλο και με άγνοια κινδύνου τον ανάγκασαν τον τρέχει διαρκώς. Η μεταμόρφωσε του δευτέρου ημιχρόνου οφείλεται εν πολλοίς στο καλύτερο διάβασμα των φάσεων και στην άνοδο του Σλότερ. Για να καθαρίσει πάντως ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε τη συμβολή του Διαμαντίδη που είχε ζητήσει αλλαγή λόγω προβλήματος στη μέση και αυτό δεν είναι καλό νέο για τον Ιβάνοβιτς.

17:43
Καλησπέρα σας.
17:44
Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Πατρών στο κλειστό της Περιβόλας. Η αναμέτρηση ξεκινάει στις 18:00.
17:46
Η αναμέτρηση αυτή είναι για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με το παιχνίδι του Πανελευσινιακού με τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Γούβας
17:47
Αυτή τη στιγμή στο κλειστό της Περιβόλας υπάρχει πρόβλημα στην ηλεκτροδότηση του γηπέδου. Λειτουργεί μόνο κεντρικός πίνακας και οι πινακίδες με τους διαιτητές να βρίσκονται σε αναμονή
17:50
Οι "πράσινοι" έρχονται από νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις για την 3η αγωνιστική του Top 16 της Euroleague.
17:54
Αποκαταστάθηκε η τάξη στο κλειστό της Περιβόλας και η αναμέτρηση θα ξεκινήσει κανονικά
17:55
Οι "πράσινοι" θα αγωνιστούν δίχως τους Λευτέρη Μποχωρίδη και Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Ο πρώτος υπέστη θλάση στον τετρακέφαλο, ενώ ο δεύτερος θλάση στους προσαγωγούς
17:56
Λιγότερα από 5 λεπτά απομένουν για την έναρξη του αγώνα
17:58
Ο Απόλλων από την άλλη πλευρά, είναι αήττητος στην έδρα του και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμών
17:58
Τρομερά πράγματα στην Περιβόλα. Έπεσαν ξανά τα φώτα στο γήπεδο!
18:07
Δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η αναμέτρηση στο κλειστό της Περιβόλας. Ακόμα δεν έχει αποκατασταθεί η βλάβη
18:11
Αποκαταστάθηκε επιτέλους η τάξη και όλα έτοιμα για το παιχνίδι!
18:11
Κατάμεστες οι εξέδρες του γηπέδου της Πειβόλα
18:13
Ξαναέπεσαν τα φώτα στο γήπεδο της Περιβόλας... Τρομερό!
18:15
Οι παίκτες των δύο ομάδων συνεχίζουν το ζέσταμα, παρά τα κλειστά φώτα. Το μόνο που είναι φωτεινό είναι ο κεντρικός πίνακας και οι διαφημιστικές πινακίδες.
18:17
Με δύο παιχνίδια (μαζί με αυτό της Πάτρας) να απομένουν για την ολοκλήρωση της 13ης αγωνιστικής, έχουμε τα εξής αποτελέσματα:
Τρίκαλα-ΠΑΟΚ 79-81
Νέα Κηφισιά-Πανιώνιος 86-85
Κολοσσός Ρόδου-Κόροιβος 82-75
Άρης-Ρέθυμνο 68-62
ΑΕΚ-ΚΑΟΔ 89-79
18:19
Σκορδίλης, Γκάλογουεϊ, Πεν, Ελ Αμίν και Γεωργαλλής είναι η πεντάδα του Απόλλλωνα, Χαραλαμπόπουλος, Σλοτερ, Νέλσον, Γκιστ και Μπατίστα για τον Παναθηναϊκό. Ακόμα βρίσκονται στην αναμονή...
18:27
Ακόμα δεν υπάρχει αλλαγή στην Περιβόλα. Άπαντες περιμένουν να λυθεί το πρόβλημα ώστε να ξεκινήσει κανονικά η αναμέτρηση.
18:31
Το πρόβλημα ήταν ένα καλώδιο μέσα στον πίνακα που έκανε βραχυκύκλωμα. Απ' ότι ενημέρωσαν οι τεχνικοί το πρόβλημα έχει αποκατασταθεί πλήρως, μετά τις 2 απόπειρες που έγιναν.
18:32
Όλα έτοιμα για το τζάμπολ του αγώνα, με 32 λεπτά καθυστέρηση
18:32
Πρώτη επίθεση για τους Πατρινούς, μετά τη διακοπή, καθώς έπεσαν χαρτάκια στο παρκέ.
18:33
Εκτός μάχης και ο Γιάνκοβιτς που κρίθηκε σκόπιμο να προφυλαχθεί ενόψει συνέχειας. Ντεμπούτο στην αρχική πεντάδα για τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο!
18:33
Ο Σκορδίλης ανοίγει το σκορ (2-0)
18:34
Ο Γκιστ κέρδισε φάουλ από τον Πεν (1ο, 39'')
18:38
Φάουλ του Σκορδίλη στον Μπατίστα (3'54'')
18:39
Ο Ελ Αμίν έκλεψε από τον Νέλσον και κέρδισε φάουλ από τον Μπατίστα
18:39
Άστοχος ο Γκαλογουεϊ και ο Σκορδίλης μετά το επιθετικό ριμπάουντ έκανε το σκορ 6-4
18:40
Ο Μπατίστα απαντά για το 6-6 (4'33'')
18:41
Φάουλ του Νέλσον στον Πεν (5'09). Τηλεοπτικό τάιμ άουτ στο παιχνίδι.
18:41
Ο Σκορδίλης έχει βρει ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο το αντίπαλο δέος (Μπατίστα) έχει ξεκινήσει ορεξάτο κι αυτό.
18:43
Τα τρίποντα των Ελ Αμίν και Γκιστ κάνουν το σκορ 9-9
18:44
Ο Διαμαντίδης μείωσε μετά το καλάθι του Πεν σε 12-11.
18:44
Φάουλ του Διαμαντίδη (6'33'')
18:45
Με βολές του Γκάλογουεϊ το σκορ έγινε 14-11
18:46
Νέο φάουλ του Σκορδίλη στον Μπατίστα (6'57'')
18:52
Εξαιρετική συνεργασία από Διαμαντίδη και Γκιστ και εντυπωσιακό κάρφωμα για το 19-22
18:52
Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.
18:53
Πολύ καλό πρόσωπο από τους "πράσινους" στο τελευταίο 1'30'' έτρεξαν σερί 7-0, με τους Διαμαντίδη (5π.) και Γκιστ (9π.)
18:56
Προβάδισμα για τον Απόλλωνα δια χειρός Γκάλογουεϊ (23-22)
18:57
Ο Φώτσης κέρδισε το φάουλ από τον Ελ Αμίν (2ο)
18:57
Μεγάλο τρίποντο από τον Διαμαντίδη για το 23-25 του Παναθηναϊκού
18:58
Ο Γκιστ έκοψε τον Φιτζπάτρικ, όμως ο Ελ Αμίν έκλεψε τη μπάλα
18:58
Καλάθι και φάουλ από τον Φιτζπάτρικ και 26-25. Το φάουλ από τον Φώτση (1ο).
19:02
Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς (13'31'')
19:03
Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις και... διαφορά στους γηπεδούχους, οι οποίοι δείχνουν πως θα παλέψουν μέχρι τέλους για τη νίκη
19:04
Κάτω από το καλάθι ο Μπατίστα σκοράρει για το 32-27
19:04
Νέο τρίποντο από τον Φιτζπάτρικ και 35-27!
19:10
Καλάθι από τον Αντωνάκη και 42-31. Στο +11 η διαφορά!
19:13
Οι γηπεδούχοι έχουν επιβάλλει τον ρυθμό τους πλήρως στο παιχνίδι, χάρη στον εξαιρετικό Φιτζπάτρικ (14π.)
19:17
Λάθος πάσα από τον Γκάλογουεϊ και το ημίχρονο ολοκληρώνεται με τον Απόλλωνα να προηγείται με 49-37
19:23
Τα στατιστικά του ημιχρόνου:
Απόλλων Πατρών (9/16 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 7/9 βολές, 13 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη): Σκορδίλης 6, Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ 9, Πεν 6, Φιτζπάτρικ 17, Αντωνάκης 2, Ελ Αμίν 6, Μολφέτας, Γεωργαλλής 3.
Παναθηναϊκός (11/17 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη): Χαραλαμπόπουλος, Σλότερ 2, Φώτσης, Νέλσον, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 9, Μπατίστα 16, Μπλουμς.
19:31
Ολοκληρώνεται σιγά σιγά το ζέσταμα των δύο ομάδων και το δεύτερο ημίχρονο θα ξεκινήσει
19:33
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με άστοχο σουτ του Μπατίστα
19:34
Ο Παππάς με τρίποντο, μετά το επιθετικό ριμπάουντ, σκόραρε για το 49-40
19:34
Ο Φιτζπάτρικ έκανε λάθος και ο Γεωργαλλής έκανε το φάουλ.
19:35
Άστοχο σουτ από τον Σλότερ
19:35
Φάουλ από τον Ελ Αμίν στη συνέχεια.
19:36
Νέο φάουλ, από τον Φιτζπάτρικ αυτή τη φορά (21'30'')
19:36
Βολές για τον Μπατίστα, που μειώνει σε 49-42
19:37
Ο Ελ Αμίν αστόχησε σε τρίποντο
19:38
Στον αιφνιδιασμό ο Σλότερ γράφει το 49-44. Τάιμ άουτ από τον Νίκο Βετούλα (22'09'')
19:39
Άστοχος ο Σκορδίλης
19:39
Διαμαντίδης για τρεις και 49-47. Στο 10-0 το σερί του Παναθηναϊκού.
19:42
Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς (25'02'')
19:44
Το σερί του Παναθηναϊκού επεκτάθηκε στο 15-0, όμως ο Ελ Αμίν το "έσπασε" και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
19:45
Λάθος από τον Διαμαντίδη και στην εξέλιξη της φάσης ο Ελ Αμίν πέτυχε καλάθι, πήρε και το φάουλ για το 54-50. Φάουλ από τον Παππά (3ο)
19:46
Νέο λάθος από τον Σλότερ
19:46
Φάουλ του Σλότερ (2ο)
19:46
19:47
Νέο λάθος από τον Γκιστ, ο Γκάλογουεϊ έκλεψε τη μπάλα και πήρε το φάουλ από τον Νέλσον
19:50
Καλάθι και φάουλ από τον Γκιστ (55-54, 28'05'')
19:51
Εύστοχη η βολή και 55-55!
19:52
Ο Αργυρόπουλος κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Νέλσον, ο οποίος αποβάλλεται από το παιχνίδι με 0 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ
19:53
2/2 βολές και προβάδισμα για τον ΠαναθηναΪκό (56-57, 28'57'')
19:55
Μεγάλο καλάθι από τον Αργυρόπουλο στο φινάλε της τρίτης περιόδου και 59-57 για τον Απόλλωνα!
19:57
Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
19:59
Φάουλ του Αργυρόπουλου στον Σλότερ (31'06'')
19:59
Άστοχος ξανά ο Σλότερ
19:59
Δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση ο Απόλλων, καθώς το σουτ του Ελ Αμίν ήταν εκτός χρόνου
20:00
Τρίποντο από τον Διαμαντίδη και 59-60 για τον Παναθηναϊκό
20:01
Ο Φώτσης έκλεψε τη μπάλα και ο Χαραλαμπόπουλος κέρδισε φάουλ από τον Αργυρόπουλο (4ο) (32'10'')
20:01
2/2 βολές από τον νεαρό και 59-62
20:03
Οι ρόλοι αντιστράφηκαν τώρα, με τον Αργυρόπουλο να κερδίζει φάουλ από τον Χαραλαμπόπουλο
20:03
7'27'' για το τέλος του αγώνα
20:03
1/2 βολές και 60-62
20:04
Άστοχος ο Χαραλαμπόπουλος από τη γωνία, η κατοχή, όμως παραμένει στους πράσινους
20:06
Με βολές του Λετονού το σκορ έγινε 60-64 (33'32'')
20:08
5'14'' για το τέλος του αγώνα
20:08
1/2 βολές από τον Αμερικανό και 63-64
20:10
Μεγάλο τρίποντο από τον Σλότερ και 63-67
20:11
Άστοχο σουτ από τον Γεωργαλλή, κατοχή για τον Παναθηναϊκό (35'18'')
20:11
Φάουλ του Έλληνα φόργουορντ (4ο)
20:12
Άστοχος ο Μπλουμς, ριμπάουντ από τον Μπατίστα
20:12
Νέο καλάθι από τον Σλότερ και 63-69 (35'56')
20:12
Τάιμ άουτ από τον Νίκο Βετούλα
20:13
Ο Έι Τζέι Σλότερ "μίλησε" στο κατάλληλο σημείο και ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 6 πόντων.
20:15
Εξαιρετική συνεργασία Διαμαντίδη-Γκιστ και 66-71!
20:18
Φάουλ του Διαμαντίδη στον Φιτζπάτρικ (1'16'' για το τέλος)
20:18
1/2 βολές και 69-74. Τάιμ άουτ από τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς
20:20
Φάουλ του Φιτζπάτρικ στον Διαμαντίδη (1'03'' για το τέλος του αγώνα)
20:22
Λάθος πάσα από τον Σλότερ. Κατοχή για τον Απόλλωνα μετά το τάιμ άουτ (17,6'' για το φινάλε)
20:24
Λάθος από τον Ελ Αμίν, ο οποίος χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ 12 δεύτερα πριν το τέλος
20:25
Δυσκολεύτηκαν πολύ οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, όμως πέρασαν από την Περιβόλα.
20:26
Καθοριστικός ο Έι Τζέι Σλότερ, ο οποίος "σάλπισε" την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.
20:26
Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 19 πόντους, με τον Εστεμπάν Μπατίστα να έχει 18 και τον Δημήτρη Διαμαντίδη 15(με 7 ασίστ).
20:27
Από τον Απόλλωνα ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ πέτυχε 23 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετοί. Τον ακολούθησαν οι Ελ Αμίν και Γκάλογουεϊ που πέτυχαν από 13 πόντους ο καθένας
20:28
Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για την ομάδα του Νίκου Βετούλα στο φετινό πρωτάθλημα