B' όμιλος

B' όμιλος
Λιθουανία - Βουλγαρία 92-79

Με τον αέρα της πρώτης και αήττητης του Β΄ ομίλου πέρασε η Λιθουανία στα προημιτελικά του 34ου Eurobasket. Την Κυριακή (18/09), στο φινάλε της πρώτης φάσης, η ομάδα του Αντάνας Σιρέικα πέτυχε άλλη μία επιβλητική νίκη, την ένατη συνεχόμενη σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, αυτή τη φορά επί της Βουλγαρίας με 92-79, παίρνοντας έτσι και τυπικά το εισιτήριο που οδηγεί κατευθείαν στην οχτάδα. Στον αντίποδα, οι Βούλγαροι αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση, καθώς κατέλαβαν την τελευταία θέση του ομίλου χωρίς να γευτούν τη χαρά του ροζ φύλλου.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν από την έναρξη κιόλας τα δόντια τους. Προηγήθηκαν με 16-0, με τους Βαλκάνιους να χρειάζονται κάτι περισσότερο από τέσσερα λεπτά για να σημειώσουν τους πρώτους τους πόντους και ο φωτεινός πίνακας να γράψει το απίστευτο 22-2! Από εκεί και μέχρι την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι. Οι προσπάθειες των Βούλγαρων κυρίως από τη γραμμή των 6μ25 με τον Βιντένοφ οδηγό μπορεί να κατέβασαν τη διαφορά σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα γι’ αυτούς, όμως η Λιθουανία έλεγχε το ματς, φτάνοντας στο 30-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι απόκτησε ενδιαφέρον. Κάτι ο εφησυχασμός των τυπικά γηπεδούχων, κάτι η άνοδος των Βούλγαρων και οι τελευταίοι βρέθηκαν να ισορροπούν το ματς (39-39) χάρη σε ένα επί μέρους 20-9. Η απάντηση όμως ήρθε γρήγορα από τους κατόχους του τίτλου, οι οποίοι με ένα δικό τους 10-3 πήγαν στα αποδυτήρια στο +7 (49-42).

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά και μόνο στην Λιθουανία, η οποία άρχισε με ένα σερί 8-0 (57-42) και κάπου εκεί τέλειωσαν όλα, αφού ο εκπληκτικός Βιντένοφ ήταν απελπιστικά μόνος του. Με το ροζ φύλλο να έχει πάρει ήδη το δρόμο για τα χέρια των Λιθουανών, το μοναδικό ερωτηματικό ήταν αν θα πετύχαιναν την κατοστάρα. Τελικά, δεν τα κατάφεραν (92-79), όμως αυτό λίγο μετράει…

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 49-42, 69-54, 92-79.

Λιθουανία: Γκινεβίτσιους 11, Ζουκάουσκας 12(4), Λουκάουσκις, Ντ. Λαβρίνοβιτς 14(1), Σισκάουσκας 12(2), Γκούστας, Σεραπίνας, Σιλίνσκις 2, Κ. Λαβρίνοβιτς 7(1), Γιασάιτις 17(5), Γιανκούνας 2, Γιαφτόκας 15.
Βουλγαρία: Ντ. Ιβάνοφ 6, Κ. Ιβάνοφ, Μπάνεφ 5, Βιντένοφ 34(5), Μποζόφ, Ντάβιντοφ, Αγγέλοφ 10(2), Γκεοργκίεφ 8, Μλαντένοφ 5, Ντιμιτρόφ 3, Στόικοφ 8(2).
Τουρκία - Κροατία 67-80

Mόνο για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι ο αγώνα της Κροατίας με την Τουρκία. Στην επανάληψη η ομάδα του Σπάχια αποδείχθηκε πιο ώριμη και επικράτησε με 80-67 και θα βρει στον δρόμο της την Ιταλία, σε αγώνα για την είσοδο στα προημιτελικά. Οι "γείτονες" θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την Γερμανία του Ντιρκ Νοβίτσκι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι. Με τον Γκονλούμ να έχει τα επιθετικά ηνία πήραν το προβάδισμα και σιγα σιγά έφθασαν στο 23-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πεκέρ και Τούρκογλου ανέλαβαν τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο και η ομάδα του Τάνιεβιτς πατούσε συνεχώς γκάζι. Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο η διαφορά είχε "πετάξει" στο +11 (34-23) και λίγο αργότερα στο +13. Οι Κροάτες αντέδρασαν και μέχρι το ημίχρονο "ροκάνισαν" το κατά τους σκορ και έκλεισαν το πρώτο μέρος πίσω με 38-41, με πρωταγωνιστή τον Γκίριτσεκ.

Οι Κροάτες παρουσιάστηκαν εξαιρετικοί στην επανάληψη και με ένα σερί 24-0 έδωσαν τέλος στον αγώνα και...έδεσαν την δεύτερη θέση του ομίλου, αφού προηγήθηκαν με 62-41, με τον Πλάνινιτς να κάνει πάρτι. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους παίκτες του Σπάχια μπροστά με 67-46 και τους Τούρκους να έχουν βάλει μόλις...πέντε πόντους.

H τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό 80-67 απλώς χάρισε στην Κροατία το δεύτερο ροζ φύλλο της στην διοργάνωση και άφησε τους Τούρκους με την...γλύκα του πρώτου μέρους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-38, 46-67, 67-80

Τουρκία: Τουντσερί 5, Κούρτογλου 5, Τουρκσάν 2, Αρσλάν 7, Ακιόλ 2, Ερντογκάν 5, Γκονλούμ 5, Οκούρ 6, Πεκέρ 23, Τούρκογλου 7

Κροατία: Κασούν 10, Ούκιτς 1, Πόποβιτς 7, Βούιτσιτς 20, Πρκάτσιν 2, Γκίριτσεκ 16, Πλάνινιτς 4, Μάμιτς 3, Μπάγκαριτς 7