Bryant - Kidd σημειώσατε...2

Αλήθεια, ποια ήταν η τελευταία φορά που θυμάστε τους Lakers να βρίσκονται στην τελευταία θέση της Pacific μετά από 12 αγώνες στο ΝΒΑ; Κι όμως, η εντός έδρας ήττα από τους Nets με 102-96 στην παράταση (κ.αγ. 91-91) έφερε την ομάδα του Phil Jackson στο 5-7 και πλέον είναι ουραγός στην περιφέρειά της.

Αλήθεια, ποια ήταν η τελευταία φορά που θυμάστε τους Lakers να βρίσκονται στην τελευταία θέση της Pacific μετά από 12 αγώνες στο ΝΒΑ; Κι όμως, η εντός έδρας ήττα από τους Nets με 102-96 στην παράταση (κ.αγ. 91-91) έφερε την ομάδα του Phil Jackson στο 5-7 και πλέον είναι ουραγός στην περιφέρειά της. Αυτή τη φορά ο Kobe Bryant ήταν απελπιστικά μόνος και μπορεί με τους 46 πόντους που πέτυχε να ξεπέρασε το αντίπαλο δέος του Jason Kidd αλλά ο άσος του New Jersey (35 πόντοι) πήρε την ομάδα του από το χέρι, όταν χρειαζόταν...

Ο Kidd άγγιξε το triple-double figure αφού στους 35 πόντους και στις 12 ασίστ πρόσθεσε και 8 ριμπάουντ. Αξιος συμπαραστάτης του Kidd στάθηκε ο Nenad Krstic ο οποίος πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ άλλοι τρεις παίκτες των φιλοξενούμενων τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων (Jefferson 10π./10ρ., Carter 10π. και McInnis 10π.).

Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Kobe Bryant πήρε, περίπου, το 40% των επιθέσεων των Lakers, πέτυχε 46 πόντους αλλά σίγησε στην παράταση όπου πέτυχε μονάχα έναν πόντο. Ο μόνος που πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων πλην του Bryant, ήταν ο Brian Cook (14π.) ο οποίος πέτυχε και το καλάθι της ισοφάρισης στο τέλος των 48 λεπτών, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Οι Nets έφτασαν έτσι τις 6 νίκες σε 13 αγώνες και κατέχουν τη δεύτερη θέση στην Atlantic πίσω από τους πρωτοπόρους της περιφέρειας, 76ers (7-7).

L.A. Lakers: Odom 8, Cook 14, Bryant 46, Mihm 6, Parker 5, Bynum 5, Walton 8, Green 2, Vujacic 2

Ν.Jersey Nets: Jefferson 10, Collins 4, Krstic 20, Carter 10, Kidd 35, Robinson 8, McInnis 10, Jackson 1, Vaughn 4.