Χαμηλή "πτήση" για Αντετοκούνμπο, νέα ήττα για Μπακς (VIDEOS)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε σε μέτρια βραδιά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του να αποφύγει την ήττα από τη Γιούτα με 82-75. Νίκη για τους Γκρίζλις με τους Κουφό και Καλάθη να έχουν περιορισμένη συμμετοχή.

Το μπελά τους βρήκαν οι Μπακς στη Γιούτα κόντρα στους Τζαζ σ' ένα παιχνίδι που η ομάδα του Τζέισον Κιντ σκόραρε μόλις 75 πόντους και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα με 82-75. Οι Μορμόνοι, όπως γίνεται αντιληπτό και από το τελικό σκορ, έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, ιδιαίτερα πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Οι Τζαζ κυριάρχησαν στις μάχες των αιθέρων, πήραν 23 πόντους και 6 ριμπάουντ από τον Μπεργκ, άλλα 10 ριμπάουντ από τον Γκομπέρ και έφτασαν με το δικό τους στιλ στη νίκη.

Γιούτα Τζαζ - Μιλγουόκι Μπακς (26-18 21-22 11-15 24-20) 82-75

Αντετοκούνμπο 8 (5ρ., 4ασ., 3κλ., 1κόψ., 3λ.), Ιλιασόβα 12, Πατσούλια 2, Μίντλετον 18, Κάρτερ-Γουίλιαμς 16, Χένσον 9, Μπέιλες, Μέιγιο 8, Ο'Μπράιαντ, Ένις 2- Χέιγουορντ 14, Φέιβορς 16 (12ρ.), Γκομπέρ 12 (10ρ.), Ίνγκλς 2, Μίλσαπ 3 (7ρ.), Μπερκ 23, Μπούκερ 12.

Στη Μινεσότα οι Γκρίζλις δεν φοβήθηκαν τους Τίμπεργουλβς και γιατί άλλωστε να το κάνουν αφού η ομάδα του Κέβιν Γκαρνέτ έχει μόλις 13 νίκες εφέτος. Ο Μαρκ Γκασόλ έκανε θαυμάσια δουλειά με 27 πόντους (9 συνεχόμενους στην τέταρτη περίοδο) και 11 ριμπάουντ ενώ πήρε και πολύτιμες ανάσες από τον Κώστα Κουφό ο οποίος σε 13 λεπτά είχε 4 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο Νικ Καλάθης από την πλευρά του τελείωσε το ματς με 4 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Μινεσότα Τίμπεργουλβς - Μέμφις Γκρίζλις (24-18 22-30 24-24 27-29) 97-101

Γουίγκινς 25, Γκαρνέτ 6, Πέκοβιτς 1, Μάρτιν 13, Ρούμπιο 13 (10ασ.), Ντιένγκ 13, Πέιν 4, ΛαΒιν 6-Γκριν 13, Ράντολφ 7 (11ρ.), Γκασόλ 27 (11ρ.), Λι 5, Κόνλεϊ 17, Άλεν 11, Κουφός 4 (6ρ., 2λ., 1κόψ.), Ούντριχ 8, Καλάθης 4 (2ρ., 6ασ., 2κλ., 2λ.), Λούερ 5.