Εμειναν ζωντανοί οι Γάλλοι

Οι Γάλλοι τα χρειάστηκαν πάλι, προς στιγμήν στριμώχθηκαν στα σκοινιά από τους μαχητικούς Βόσνιους αλλά τελικά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαν το δρόμο προς την πρώτη τους νίκη στο Ευρωμπάσκετ με 79-62.

O Mρσιτς και οι υπόλοιποι Βόσνιοι έβαλαν δύσκολα προβλήματα στους Γάλλους στο πρώτο ημίχρονο όταν και είχαν το πάνω χέρι στο ματς. Η Βοσνία προηγήθηκε με 29-21 και 36-31 στο ημίχρονο και έδειχνε ικανή για το μπαμ.

Από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά όμως οι Βαλκάνιοι ξεφούσκωσαν (όπως και την Παρασκευή). Η Γαλλία με μπροστάρηδες τους Ντιαό και Μικαέλ Πιετρούς άρχισαν να ρολάρουν και από τη στιγμή που πήραν το προβάδισμα (47-48) δεν το έχασαν. Μάλιστα στο τέλος και διαφορά δημιούργησαν και θέαμα πρόσφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-31, 47-53, 62-79.

ΒΟΣΝΙΑ: Όβτσινα, Τελέτοβιτς 8 (2), Λέριτς 3, Ντόμερκαντ 13, Κοβάτσεβιτς, Τουλίκοβιτς 2, Μρσιτς 24 (6/11), Χούκιτς 8 (2), Ραντόγεβιτς, Μπαϊράμοβιτς 4.

ΓΑΛΛΙΑ : Φοτού, Ζελαμπάλ 8, Ριγκοντό 2, Ζιλιάν 11, Πιετρούς Μ. 22 (4), Πάρκερ 2, Πιετρούς Φ. 8, Σμιτ 2, Ντιό 23 (1), Βάις 1, Ζιφά.