Ενα δεκάλεπτο χρειάστηκαν οι Κροάτες

Mόνο για ένα ημίχρονο ήταν ντέρμπι ο αγώνα της Κροατίας με την Τουρκία. Στην επανάληψη η ομάδα του Σπάχια αποδείχθηκε πιο ώριμη και επικράτησε με 80-67 και θα βρει στον δρόμο της την Ιταλία, σε αγώνα για την είσοδο στα προημιτελικά. Οι "γείτονες" θα κληθούν να αντιμετωπίσουν την Γερμανία του Ντιρκ Νοβίτσκι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι. Με τον Γκονλούμ να έχει τα επιθετικά ηνία πήραν το προβάδισμα και σιγα σιγά έφθασαν στο 23-17 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Πεκέρ και Τούρκογλου ανέλαβαν τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο και η ομάδα του Τάνιεβιτς πατούσε συνεχώς γκάζι. Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο η διαφορά είχε "πετάξει" στο +11 (34-23) και λίγο αργότερα στο +13. Οι Κροάτες αντέδρασαν και μέχρι το ημίχρονο "ροκάνισαν" το κατά τους σκορ και έκλεισαν το πρώτο μέρος πίσω με 38-41, με πρωταγωνιστή τον Γκίριτσεκ.

Οι Κροάτες παρουσιάστηκαν εξαιρετικοί στην επανάληψη και με ένα σερί 24-0 έδωσαν τέλος στον αγώνα και...έδεσαν την δεύτερη θέση του ομίλου, αφού προηγήθηκαν με 62-41, με τον Πλάνινιτς να κάνει πάρτι. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους παίκτες του Σπάχια μπροστά με 67-46 και τους Τούρκους να έχουν βάλει μόλις...πέντε πόντους.

H τελευταία περίοδος είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό 80-67 απλώς χάρισε στην Κροατία το δεύτερο ροζ φύλλο της στην διοργάνωση και άφησε τους Τούρκους με την...γλύκα του πρώτου μέρους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-38, 46-67, 67-80

Τουρκία: Τουντσερί 5, Κούρτογλου 5, Τουρκσάν 2, Αρσλάν 7, Ακιόλ 2, Ερντογκάν 5, Γκονλούμ 5, Οκούρ 6, Πεκέρ 23, Τούρκογλου 7

Κροατία: Κασούν 10, Ούκιτς 1, Πόποβιτς 7, Βούιτσιτς 20, Πρκάτσιν 2, Γκίριτσεκ 16, Πλάνινιτς 4, Μάμιτς 3, Μπάγκαριτς 7