"Επιασαν πάτο" οι Raptors

Τα πέντε λεπτά της παράτασης έκριναν τον νικητή στην αναμέτρηση των Toronto Raptors κόντρα στους Seattle Supersonics. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τη δεύτερη φετινή τους νίκη με 126-121 και υποχρέωσαν τους Raptors στην έκτη συνεχόμενη ήττα τους, που σηματοδοτεί το χειρότερο ξεκίνημα στη σεζόν στην ενδεκάχρονη ιστορία τους.

Τα πάντα εξελίσσονταν φυσιολογικά στο Air Canada Centre, με το Seattle να παίρνει προβάδισμα στο σκορ από την αρχή και να φτάνει τη διαφορά στους 18 πόντους, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ομως ο Mike James είχε βάλει σκοπό να γίνει ο ήρωας της αναμέτρησης. Με τους 36 πόντους που πέτυχε (ρεκόρ καριέρας) κατάφερε να οδηγήσει το ματς στην παράταση (117-117) αλλά μέχρι εκεί.

Οι φιλοξενούμενοι καθοδηγούμενοι από έναν εκπληκτικό Rashard Lewis, που τελείωσε το ματς με 41 πόντους και 8 ριμπάουντ και άξιο συμπαραστάτη του τον Nich Collison ο οποίος πρόσθεσε άλλους 20 και μάζεψε 12 ριμπάουντ, σημείωσαν τη δεύτερη φετινή τους νίκη και αυτή στην παράταση.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των Supersonics στις πέντε τελευτείες επισκέψεις τους στο Toronto.

Toronto Raptors: James 36, Rose 7, Bosh 21, Peterson 11, Williams 2, Villanueva 26 (12ρ.), Calderon 4, Bonner 3, Graham 7, Araujo 2, Sow 2

Seattle Supersonics: Ridnour 16, Allen 19, Lewis 41, Collison 20, Petro 3, Murray 15, Radmanovic 8, Fortson 2, Evans 2

Μετά από πέντε αποτυχημένες απόπειρες οι Knicks βρήκαν το δρόμο για την επιτυχία. Εκμεταλλευόμενοι την κακή αγωνιστική κατάσταση των Kings οι παίκτες τουLarry Brownέφυγαν θριαμβευτές από το Σακραμέντο. Κορυφαίος ένας παίκτης που ήρθε από τον πάγκο, ο 22χρονος Τσέινινγκ Φράι, ο οποίος με 19 πόντους αποτέλεσε την ευχάριστη έκπληξη της βραδιάς. Απελπιστικά μόνος ο Predrag Stojakovic, οι 31 πόντοι του οποίου δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για τους γηπεδούχους.

Τη δεύτερη ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισαν οι Clippers. Η ομάδα του Λος Αντζελες υποτάχθηκε στις... ορέξεις του Alan Iverson, ο οποίος είχε double-double (28π, 10 ασ.). Λίγο λιγότερα από τα μισά ριμπάουντ των Nuggets μάζεψε ο Marcus Camby (22! από 54) στην αναμέτρηση με τους Timberwolves, οπότε λογικό ήταν οι… ορεσίβιοι να περάσουν νικηφόρα από την Μινεσότα. Ο έμπειρος σέντερ είχε ακόμη 18π.