Βαριά ήττα στον ημιτελικό αλλά το μετάλλιο είναι ακόμη ανοιχτό
Η Εθνική ομάδα των γυναικών δεν τα κατάφερε κόντρα στη Γαλλία. Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά ηττήθηκαν από την ανώτερη Γαλλία (77-55) στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας αλλά έχουν ακόμη μία ευκαιρία να διεκδικήσουν μετάλλιο την Κυριακή στο μικρό τελικό κόντρα στο Βέλγιο.
![ÅÕÑÙÌÐÁÓÊÅÔ 2017 / ÅËËÁÄÁ - ÃÁËËÉÁ / EUROBASKET / GREECE - FRANCE (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ:FIBA.COM)](https://www.contra.gr/img/7220/7396432/372000/w460/460/maltsi312.jpg)
Oυδείς μπορεί να ισχυριστεί τα κορίτσια ότι δεν προσπάθησαν. Απεναντίας το πλάνο του Κώστα Κεραμιδά θα έλεγε κανείς ότι εκτελέστηκε σχεδόν άψογα, κυρίως στην άμυνα. Η ζώη του δευτέρου δεκαλέπτου αλλά και η εν γένει αμυντική παρουσία της Εθνικής, παρά τη χαώδη διαφορά στα ριμπάουντ, κράτησαν την Ελλάδα μέδα στη διεκδίκηση του παιχνιδιού για 32 αγωνιστικά λεπτά.
Η Γαλλία όμως είχε περισσότερη φρεσκάδα και μεγαλύτερο ροτέισον κάτι που τελικά έπαιξε αποφασιστικό ρόλο. Στο 4ο δεκάλεπτο, όταν η κούραση άρχισε να βαραίνει τα πόδια των διεθνών, οι Γαλλίδες έτρεξαν ένα σερί 15-0 (από 54-50 στο 69-50) και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση νίκη στον ημιτελικό.
Σ' αυτό το διάστημα έλειψε το καθαρό μυαλό και οι δυνάμεις. Ο Κεραμιδάς, ορθά σκεπτόμενος, αντικατέστησε τις βασικές στο 37' για να κρατήσει την ομάδα φρέσκια για το μικρό τελικό της Κυριακής στον οποίο η Ελλάδα θα διεκδικήσει μετάλλιο για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Αντίπαλος θα είναι το Βέλγιο και το ματς θα αρχίσει στις 19:00.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77
Ελλάδα: Σταμολάμπρου, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 5(1), Μάλτση 9(4/14 σουτ), Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 6(2), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 15(3), Χριστινάκη 5(1), Φασούλα 2
Γαλλία: Επουπά 11(1), Μιγιέμ 13, Σιάκ 7(10ριμπ.), Ντουμέρκ 1, Μισέλ 4, Αγιαγί 2, Σκρελά 2, Μίντ 2, Γιοάν 10(2), Σαρτερό 7(1), Αμάν 6, Τσατσουάνγκ 12(1)