Φιλικά: Ελαμψαν Μπράιαντ και Νοβίτσκι

Οσο πλησιάζει η ημερομηνία έναρξης της κανονικής περίοδου του πρωταθλήματος του ΝΒΑ, τόσο οι ομάδες "ανεβάζουν στροφές" στα φιλικά προετοιμασίας. Τα ξημερώματα της Τετάρτης (26/10), ξεχώρισαν οι νίκες των Λέικερς επί της Γιούτα με 95-85, αλλά και του Ντάλας επί του Μιλγουόκι με 94-86.

Ο Κόμπε Μπράιαντ πέτυχε τους 12 από τους 20 πόντους του στην τρίτη περίοδο και οδήγησε τους Λος Αντζελες Λέικερς στη νίκη με 95-85 επί των Γιούτα Τζαζ. Αλλους 15 και 14 πόντους αντίστοιχα πρόσθεσαν οι Σμους Πάρκερ και Λαμάρ Οντομ, ενώ για τους "μορμόνους" ξεχώρισε ο Κρις Χάμφρις με 14 πόντους.

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι αρχίζει να βρίσκει τον πραγματικό του εαυτό κάτι που αποδεικνύεται από τους 25 πόντους και τα 10 ριμπάοουντ που μάζεψε στη νίκη των Μάβερικς με 94-86 επί των Μπακς. Ο Μαρκίς Ντάνιελς τελείωσε το ματς με 20 πόντους και ο Τζέισον Τέρι με 16. Ο Μάικλ Ρεντ ηγήθηκε του σκοραρίσματος του Μιλγουόκι με 22 πόντους.

Οι 29 πόντοι και τα 10 ριμπάουντ του Τιμ Ντάνκαν δεν ήταν αρκετά για τους Σαν Αντόνιο Σπερς στο ματς με την Ιντιάνα, η οποία επικράτησε με 97-86. Κορυφαίος παίκτης των νικητών ο Οστιν Κρόσερ με 16 πόντους, ενώ ο "ρούκι", Σαρούνας Γιασικεβίτσιους άλλους 14. Αυτή ήταν η έβδομη ήττα των Σπερς σε 8 φιλικές αναμετρήσεις.

Ο Σέιν Μπατίερ πέτυχε 20 πόντους στη νίκη των Μέμφις Γκριζλς με 95-88 επί των Σικάγο Μπουλς που είχαν πρώτο σκόρερ τον Λιθουανό, Ντάριους Σονγκάιλα με 19.

Η επιστροφή του Σακίλ Ο'Νιλ στο γήπεδο που πέρασε τα κολεγιακά του χρόνια (1991-92), το Pete Maravich Assembly Center, συνοδεύτηκε με συντριβή των Μαϊάμι Χιτ από τους Νιου Ορλεανς Χόρνετς με 111-91. Οι JR Σμιθ και Μπόστιαν Νάχμπαρ πέτυχαν 24 και 20 πόντους, αντίστοιχα, για τους νικητές, ενώ ο "Σακ" τελείωσε το ματς με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και ένα κόψιμο.

Στην παράταση κρίθηκε η αναμέτρηση των Νιου Τζέρσεϊ Νετς με τους Μπόστον Σέλτικς, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 118-116. Ο Ζόραν Πλάνινιτς με 18 πόντους και ο Μαρκ Τζάκσον με 17 "τράβηξαν" το σκοράρισμα των Νετς. Ο Τζέισον Κιντ αγωνίστηκε 23 λεπτά πετυχαίνοντας 9 πόντους και μαζεύοντας 6 ριμπάουντ. Για τη Βοστώνη, ο Ρίκι Ντέιβις πέτυχε 24 πόντους, 14 εκ των οποίων στην τρίτη περίοδο και ο Πολ Πιρς 16.

Ο Κρις Ουέμπερ επέστρεψε, ο Αλαν Αϊβερσον απουσίασε και οι Φιλαδέφλεια 76ers ηττήθηκαν με 80-71 από τους Νιου ΓιορκΝικς. Τζαμάλ Κρόφορντ και Εντι Κάρι πέτυχαν 16 και 15 πόντους, αντίστοιχα, για τους νικητές.