Η ανατροπή της χρονιάς: Επέστρεψαν από το -26 στο φινάλε!

Πραγματικά ασύλληπτο αυτό που κατάφεραν οι Ατλάντα Χοκς. Ενώ βρέθηκαν να χάνουν με 26 πόντους στην τρίτη περίοδο από τους Κλίβελαντ Καβαλίερς, τελικά έφεραν τα πάνω κάτω και πήραν τη νίκη στο φινάλε με τον πιο τρελό τρόπο.

Atlanta Hawks forward Kent Bazemore (24) goes up for the jump ball in the final seconds of the second half of an NBA basketball game against the Cleveland Cavaliers on Sunday, April 9, 2017, in Atlanta. The Hawks won in overtime 126-125. (AP Photo/Todd Kirkland) AP

Αναμφίβολα ήταν ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της χρονιάς. Οι Ατλάντα Χοκς πήραν τη νίκη με 126-125 στην παράταση κόντρα στους Καβαλίερς κι ενώ βρέθηκαν να χάνουν στην τρίτη περίοδο μέχρι και με 26 πόντους διαφορά.

Επί 48 λεπτά οι Χοκς μπορεί να μην προηγήθηκαν ούτε μια φορά, το έκαναν όμως όταν έπρεπε και πήρα μια νίκη με απίθανο τρόπο. Βέβαια το παιχνίδι στιγματίστηκε από ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις, ειδικά στα τελευταία λεπτά του κανονικού αγώνα και στην παράταση, με τους Καβαλίερς να εκφράζουν πολλά παράπονα.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μίλσαπ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησε και ο Χάρνταγουεϊ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Ίρβινγκ μπορεί να έκανε τα πάντα στο παρκέ και να πέτυχε 25 πόντους και 9 ασίστ και ο Λεμπρόν Τζέιμς να είχε 32 πόντους, 16 ριμπάουντ και 10 ασίστ όμως κατάφεραν να χάσουν αυτό το παιχνίδι!