Γλίτωσε το σοκ η Εφές του Ίβκοβιτς, μάθημα της Φενέρ στη Νίζνι (VIDEOS)

Βίοι παράλληλοι για την Εφές και τη Φενέρμπαχτσε των κουμπάρων Ίβκοβιτς-Ομπράντοβιτς. Αμφότερες νίκησαν Μάλαγα και Νίζνι επιβεβαιώνοντας δύσκολα ή εύκολα το ρόλο του φαβορί. Έκανε σεφτέ και η Ζαλγκίρις.

Εφές - Μάλαγα 74-70

Μετά κόπων και βασάνων διπλασίασε τις νίκες της στο Top16 η Εφές. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς βρήκε τον μπελά της από τη Μάλαγα και έχανε σταθερά από την πρώτη περίοδο και μέχρι το 57-57 στο 30'. Η δεύτερη φορά που πέρασε μπροστά ήταν στο 31' (59-57), αλλά έκτοτε δεν κοίταξε πίσω. Ο Τζάνινγκ έκανε μεγάλο ματς, ο Περπέρογλου σταθερή αξία για ακόμη μία φορά, ενώ ο Οσμάν έβαλε τα καλάθια που έγειραν την πλάστιγγα στην πλευρά των γηπεδούχων. Μετά το 74-70 στο 39', από τρίποντο του Ντρέιπερ, οι Γκρέιντζερ και Στέφανσον έχασαν δύο ευκαιρίες να φέρουν την Ουνικάχα σε απόσταση βολής και η Εφές πανηγύρισε τη δεύτερη επιτυχία της στον όμιλο του Ολυμπιακού μετά το διπλό στη Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-49, 57-57, 74-70

Εφές: Μπαλμπάι, Οσμάν 12(5/7δ), Περπέρογλου 13(2), Σάριτς 5(1), Ντρέιπερ 13(3τρ, 5ρ, 6ασ), Κρστιτς 4, Λάσμε 2, Κορκμάζ 5(1), Τζάνινγκ 17(5/8τρ), Ερτέλ, Μπιέλιτσα 3(1)

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 5(1), Βασιλειάδης 3(1/5τρ), Τούλσον 8(2τρ, 6ασ), Τόμας 9(1), Σουάρεθ 5(1τρ, 9ρ), Γκρέιντζερ 5(1), Βάθκεθ 6(9ρ), Κουζμίνσκας 10, Στέφανσον 7(1), Γκριν 2, Γκολούμποβιτς 10(5ρ)

Νίζνι Νόβγκοροντ - Φενέρμπαχτσε 60-78

Αν κάποιος έκανε τη διαφορά ήταν ο Άντριου Γκάουντλακ. Ο Αμερικάνος σκόρερ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο β' ημίχρονο και σε συνδυασμό με τη άμυνα που έπαιξαν συνολικά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς η Νίζνι δεν είχε τύχη. Κρατήθηκε κοντά έως το 45-49, από τη στιγμή όμως που ο Ρότσεστι έμεινε μακριά από τα συνήθη στάνταρ σε σκοράρισμα και οργάνωση, η έκπληξη της διοργάνωσης ξέμεινε από λύσεις. Η Φενέρμπαχτσε δεν χαρίστηκε, πήγε στο +10 με τα μεγάλα σουτ του Γκάουντλακ και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος, φτάνοντας να προηγηθεί ακόμη και 78-58. Το παράδοξο είναι πως επικράτησε τόσο άνετα έχοντας μόνο οκτώ τελικές πάσες σε 40 λεπτά!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 51-60, 60-78

Νίζνι: Μπαμπούριν 6(2), Παραχούσκι 9(3κοψ.), Ίβλεφ, Αντόνοφ 11(1τρ, 6ρ), Πατσάτσια, Χβοστόφ 2, Κίνσεϊ 16(2τρ, 4ρ), Ρότσεστι 10(2), Σαβέλιεφ 2, Τόμπκινς 4

Φενέρμπαχτσε: Γκάουντλακ 23(8/15δ, 2/2τρ), Ζήσης 2, Μπιέλιτσα 7(10ρ), Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 17(3/7τρ, 5ρ), Σαβάς 7, Ζόριτς 4, Βέσελι 8, Σίπαχι 2, Πρέλντζιτς 8

Ζαλγκίρις - Άλμπα 75-62

Πιο δύσκολα απ' όσο αντικατοπτρίζει το +13 ήρθε η πρώτη νίκη στον όμιλο του Top16 για τη Ζαλγκίρις. Οι πρωταθλητές Λιθουανίας είχαν το προβάδισμα από την πρώτη μέχρι την τελευταία επίθεση, αλλά 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη ήταν μόλις τέσσερις πόντους μπροστά (64-60). Η φάση που έκρινε ουσιαστικά το ματς ήταν το γκολ φάουλ του Γιαφτόκας, αφού στη συνέχεια ο Χάμοντς αστόχησε για τρεις στο σουτ που θα κρατούσε ζωντανή την Άλμπα. Οι γηπεδούχοι δεν σπατάλησαν την ευκαιρία και στο φινάλε εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά, εξέλιξη που ίσως τους φανεί πολύ χρήσιμη στη συνέχεια.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 35-28, 53-46, 75-62

Ζαλγκίρις: Τσέρι 5(1τρ, 4ρ, 4ασ), Λεκαβίτσιους 10(2), Γκουντάιτις 11(1), Σονγκάιλα, Γιανκούνας 14(1τρ, 6ρ), Γιαφτόκας 5, Μιλάκνις 12(4/8τρ), Άντερσον 16(2/8τρ, 6ρ, 3ασ), Ντίμσα, Ουλάνοβας 2

Άλμπα: Γκίφεϊ 3(4ρ), Κινγκ 5(1/5τρ), Βάργκας, Μπάνιτς 12, Ρέντινγκ 6, Στογιανόφσκι, Ρενφρόε 7(1τρ, 7ρ, 5ασ), Σάιφερτ, Χάμοντς 13(5/6δ, 1/4τρ, 5ρ, 6ασ), ΜακΛιν 16(5/14δ)