Η Μιλάνο νίκησε πριν από τον Ολυμπιακό

Με τον Σαμάρντο Σάμιουελς να κάνει θραύση στην επίθεση, η Μιλάνο επικράτησε 77-68 της Μπρίντιζι στο "Φόρουμ" και συμπλήρωσε μια ντουζίνα νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Ο βασικός σέντερ των πρωταθλητών Ιταλίας πέτυχε 21 πόντους με 8/8 δίποντα και... έστειλε μήνυμα στους ψηλούς του Ολυμπιακού ενόψει του αγώνα της Πέμπτης στο ΣΕΦ. Διψήφιοι ήταν επίσης ο Μπρουκς με 13 πόντους και οι Τζεντίλε - Μος με 11 πόντους σ' ένα παιχνίδι που η ομάδα του Μπάνκι είχε τον έλεγχο μετά την πρώτη περίοδο.

Μελανό σημείο για τη Μιλάνο τα 12 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι φιλοξενούμενοι, αλλά και το μόλις 27% στα τρίποντα (6/22).

Με τη νίκη τους αυτή οι Λομβαρδοί πήραν κεφάλι στη μάχη της πρωτιάς στην κανονική περίοδο, καθώς η Βενέτσια ηττήθηκε από τη Σάσαρι εντός.