Η νέα γενιά των "Bad Boys"

Οι Detroit Pistons φαίνονται ασταμάτητοι στο ξεκίνημα αφού περασαν νικηφόρα και από το Phoenix. Οι Los Angeles Clippers συνέχισαν την εξαιρετική τους πορείας και με σκορ 102-95 έφθασαν το 5-1, στην ούτως ή άλλως κακή έδρα των Atlanta Hawks. Επιστροφή στις νίκες για το Miami, με 88-84 επί του Houston.

Οι Detroit Pistonsφαίνονται ασταμάτητοι στο ξεκίνημα αφού περασαν νικηφόρα και από το Phoenix. Οι Los Angeles Clippers συνέχισαν την εξαιρετική τους πορείας και με σκορ 102-95 έφθασαν το 5-1, στην ούτως ή άλλως κακή έδρα των Atlanta Hawks. Επιστροφή στις νίκες για το Miami, με 88-84 επί του Houston.

Το παιχνίδι της ημέρας

Phoenix Suns - Detroit Pistons 104-111

Το...τρένο που ονομάζεται Pistons πέρασε θριαμβευτικά και από την America West Arina του Phoenix, επικρατώντας με 111-104 των Suns. Ο Chauncey Billups ήταν αυτός ο οποίος με 27 πόντους και 11 ασίστ πήρε την ομάδα του από το χέρι και την έφερε προηγούμενη στο σκορ μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Τότε "μίλησε" ο Richard Hamiltonσημειώνοντας 11, από τους 18 συνολικά, πόντους του σε 7,5 λεπτά καιοι Pistons παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Οι πέντε νίκες σε ισάριθμα ματς, φέρνει στη μνήμη το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία της ομάδας, όταν η παρέα του Isiah Thomas είχε ανοίξει το πρωτάθλημα της περιόδου 1988-89 με 8 συνεχόμενες νίκες. Οσον αφορά τους Suns, δεν έχουν καταφέρει ακόμη να γευτούν τη χαρά της νίκης στην έδρα τους, αφού αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε τρία παιχνίδια!

Ο αγώνας ήταν εξ ορισμού ντέρμπι και η εξέλιξή του δικαίωσε τις προβλέψεις. Οι Pistons κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (30-25) αλλά αυτή η διαφορά εξανεμίστηκε με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (52-52). Οι γηπεδούχοι, με κορυφαίους τους Steve Nash (18 πόντοι και 8 ασίστ) και Leandro Barbosa πήραν το πάνω χέρι στην τρίτη περίοδο, όπου προηγήθηκαν με 82-74. Το εντυπωσιακό come back των φιλοξενούμενων στην τέταρτη περίοδο, με επι μέρους σκορ 37-22, διαμόρφωσε το τελικό 111-104.

Phoenix Suns: Nash 18, Bell 14, Marion, Diaw 10, Thomas 10, Jones 11, Berbosa 21, Grant 6, House 2
Detroit Pistons: Hamilton 18, Billups 27, Prince 18, R. Wallace 16, B. Wallace 15 (16ριμπ), McDyess 8, Arroyo 3, Evans 2, Delfino 4.

Στην αναμέτρηση της Florida o Dwyane Wade έπιασε τα στάνταρ του με 25 πόντους, αλλά οι κρίσιμοι πόντοι για τους Heat ήρθαν από τον Jason Williams, o οποίος πέτυχε 8 από τους συνολικά 13 του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο. Με αυτή την νίκη ο Stan Van Gundy προηγείται του αδελφού του, Jeff, με 3-2 επιτυχίες. Οι "ρουκέτες" είχαν σε καλή μέρα τον Yao Ming με 24 πόντους, αλλά ο θηριώδης σέντερ δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης.

Μένοντας στην Ανατολή, οι Los Angeles Clippers έφθασαν πλέον το 5-1 και έχουν κάνει το καλύτερο ξεκίνημα τους στα τελευταία είκοσι χρόνια. Ο Elton Brand πρόσθεσε 23 πόντους για να κατακτηθεί το ροζ φύλλο του αγώνα (102-95) κόντρα στην απογοητευική Atlanta, που αισίως έχει μόνο ήττες (5 στην σειρά) και "απειλεί" το δικό της αρνητικό ρεκόρ, το οποίο είναι 0-7, από την περίοδο 2001-02. Ο Brand πρώτευσε σε πόντους και κοψίματα, αλλά οι υπόλοιπες κατηγορίες άνηκαν εξ' ολοκλήρου στον Sam Cassell. Στην αντίπερα όχθη το δίδυμο των Johnson και Pachulla δεν αρκούσε για να αποφευχθεί άλλη μία ήττα για τα "γεράκια".