Η υγεία πάνω από τους Καβαλίερς για τον Τάιρον Λου
Πρόβλημα υγείας, το οποίο δεν έχει διευκρινιστεί, επικαλέστηκε ο Τάιρον Λου εγκαταλείποντας τη θέση του επικεφαλής στο τεχνικό τιμ των Καβαλίερς!
![Cleveland Cavaliers head coach Tyronn Lue in the second half of an NBA basketball game Wednesday, March 7, 2018, in Denver. The Cavaliers won 113-108. (AP Photo/David Zalubowski)](https://www.contra.gr/img/7925/7428228/724000/w460/460/lue_cavaliers.jpg)
Διάφορα τα σενάρια, μα ένα το γεγονός: ο Τάιρον Λου δεν είναι πια ο πρώτος προπονητής των Κλίβελαντ Καβαλίερς. Τουλάχιστον όχι μέχρι νεωτέρας.
Την είδηση έδωσαν οι ίδιοι οι άνθρωποι του Κλίβελαντ για ν' αποφευχθεί η ακατάσχετη φημολογία. Παρόλα αυτά το γεγονός πως ο 41χρονος κόουτς επικαλέστηκε λόγους υγείας για ν' αφήσει τα καθήκοντά του έφερε αναστάτωση και συγκεχυμένες πληροφορίες από την πρώτη στιγμή.
Το βασικό ερώτημα: παραιτήθηκε ή τον... παραίτησαν;
Ας μείνουμε στη δήλωση του Λου. Ο οποίος μίλησε για πόνους στο στήθος και φαρμακευτική αγωγή που θα πρέπει ν' ακολουθήσει και η οποία δεν θα του επιτρέψει ν' ασκεί τα καθήκοντά του με τον τρόπο που οφείλει να το κάνει ένας προπονητής ομάδας που διεκδικεί το πρωτάθλημα.
Η διοίκηση των Καβς στήριξε την απόφαση του Λου, χωρίς όμως να ενημερώσει για τον (προσωρινό ή μόνιμο) αντικαταστάτη του. Όχι πως θ' αλλάξουν πολλά. Ο Λεμπρόν, άλλωστε, κάνει το κουμάντο εντός κι εκτός αποδυτηρίων!