Η Ζενίτ διεκδικεί την Ευρωλίγκα από την Ούνιξ

Σε πέμπτο παιχνίδι θα κριθεί ποια εκ των Ούνιξ ή Ζενίτ θα είναι η αντίπαλος της ΤΣΣΚΑ στους τελικούς της VTB League και αυτή που του χρόνου θα παίξει στην Ευρωλίγκα.

Η Ζενίτ πήρε δεύτερη νίκη στην Αγία Πετρούπολη και αποδείχθηκε ισάξια αντίπαλος της Ούνιξ στο δρόμο για τους τελικούς της VTB League.

Στο 85-82 του τέταρτου ημιτελικού αποτυπώθηκε η ελάχιστη διαφορά που χωρίζει τις δύο ημιφιναλίστ.

Η παρέα του Κώστα Καϊμακόγλου προηγήθηκε με 56-41 στο 23'30'' και 65-55 στο 28'30', στην τελευταία περίοδο ωστόσο δεν τα κατάφερε εξίσου καλά. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με επιμέρους 11-1 και αφότου προσπέρασαν δεν κοίταξαν πίσω.

Στο 37'30'' προηγήθηκαν μάλιστα 81-74, προτού οι παίκτες του Πασούτι προσπαθήσουν με τρίποντα ν' ανατρέψουν την κατάσταση. Θα είχαν στείλει το ματς στην παράταση αν μετά τις 0/2 βολές του Πουσκόφ ο Κολόμ δεν έχασε το τελευταίο σουτ.

Ο Ομάρ Τόμας με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών που είχαν 23 ασίστ και 41% στο τρίποντο. Κολόμ με 26 πόντους και Λάνγκφορντ με 22 ήταν ξανά οι αρχισκόρερ της Ούνιξ. Ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 4 πόντους και 6 ριμπάουντ.