Ολυμπιακός-Πανιώνιος 84-58

Ο Ολυμπιακός νίκησε και πάλι εύκολα τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ (84-58), έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και χρειάζεται άλλη μία νίκη για να φτάσει στους τελικούς.

Η εξέλιξη

Ο Πανιώνιος επιχείρησε να βγάλει έναν εγωισμό στο παρκέ μετά τη συντριπτική ήττα της Τρίτης και πράγματι στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν ενέργεια και πάθος. Μετά όμως το 2-9 και το 14-14, ο Ολυμπιακός ανέλαβε τα ηνία του ματς διαλύοντας την αντίπαλη άμυνα έξω από τα 6.75 με τα συνεχή τρίποντα του Λοτσέσκι.

Από το 28-21 και μετά, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε γκάζι και έριξε σκόνη στον αντίπαλό της. Ο Περπέρογλου πήρε τη σκυτάλη της εκτέλεσης από τον Σπανούλη και σε συνδυασμό με την...απροθυμία των παικτών του Πανιωνίου να παίξουν άμυνα το σκορ πήρε διαστάσεις (46-31, 61-33) και το όποιο ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή ατόνησε.

Ο Ολυμπιακός φυσικά ουδόλως ενδιαφέρθηκε αυτό. Με... επαγγελματική απόδοση μέχρι το τέλος φρόντισε να μην βάλει ξανά στο παιχνίδι τον Πανιώνιο.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Ο Λοτσέσκι δεν άφησε τον Πανιώνιο να πιστέψει στη νίκη. Του έκοψε τη φόρα με τρία συνεχόμενα τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο.

2. Ο Περπέρογλου δείχνει να βελτιώνει ολοένα και περισσότερο το παιχνίδι του ακόμα και στα 30.

3. Δεν χρειάστηκε να μείνει πολύ στο παρκέ. Σε 18 λεπτά είχε 12 πόντους και 5 ασίστ.

4. Πάντα συνεπή ο Πρίντεζης με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ.

5. Ο Μίλμπουρν ήταν ο μόνος παίκτης του Πανιωνίου που είχε καλή παρουσία σχεδόν σε όλο το διάστημα που αγωνίστηκε.

Το φύλλο αγώνα

Ανετος και ωραίος ο Ολυμπιακός, και πάλι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από τον υποτονικό Πανιώνιο. Λογικά η σειρά θα καθαρίσει στα τρία ματς και οι ερυθρόλευκοι θα πάρουν την πρόκριση για τον τελικό.

TO LIVE

21:17
Καλησπέρα σας!
21:17
Σε περίπου δέκα λεπτά αναμένεται να αρχίσει το ματς ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Πανιώνιο.
21:20
Ξεκίνησε η παρουσίαση των δύο ομάδων.
21:22
Οι παίκτες κάνουν σουτάκια και σε μερικά λεπτά θα αρχίσει ο αγώνας.
21:28
Ακόμα δύο πόντοι από τον ΜακΚόλουμ και 0-7 για τους φιλοξενούμενους.
21:29
2/2 βολές από τον Ντάνστον και 2-7.
21:29
Ο Μίλμπουρν ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (2-9).
21:30
Ο Σπανούλης μείωσε σε 4-9 και ο Μίλμπουρν σημείωσε το 4-11.
21:30
Τρίποντο από τον Βαγγέλη Μάντζαρη στο 4' για να μειώσει σε 7-11.
21:31
Ο Σπανούλης με τρίποντο μείωσε σε 10-11 στο 4'.
21:36
Ο Λοτζέσκι στο 6' έκανε το 12-11, δίνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό στο παιχνίδι.
21:37
Ο Μπατής με πέντε πόντους σημείωσε το 12-16.
21:38
Μείωσε ο Σπανούλης σε 14-16 και ο Λοτζέσκι με τρίποντο πέτυχε το 17-16 στο 8'.
21:38
Άστοχος σε τρίποντο ο ΜακΚόλουμ και ο Ολυμπιακός με τον Λοτζέσκι που ανεβάζει στροφές έκανε το 20-16. Τάιμ άουτ για τον Πανιώνιο.
21:40
Τρίποντο από τον Μίλμπουρν και 20-19, ακόμα 1:35'' για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
21:41
Τρίποντο ξανά από τον Λοτζέσκι και 23-19 στο 8'.
21:41
Ο Σερμαντίνι ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους (25-19).
21:41
Ο ΜακΚόλουμ μείωσε σε 25-21.
21:42
Τρίποντο από τον Σπανούλη και έκανε το 28-21, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.
21:45
Άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο!
21:46
Ο Πρίντεζης έκανε το 30-21 στο 11'.
21:48
Ο Ντούβνιακ με 2/2 βολές σημείωσε το 30-23 στο 12'.
21:49
Ο Μίλμπουρν μείωσε σε 30-26.
21:50
2/2 βολές από τον Σίμονς και 32-26 στο 13'.
21:52
Ο Πρίντεζης σημείωσε το 34-26 στο 14'.
21:54
Ο Περπέρογλου έκανε το 36-26, τάιμ άουτ για τον Πανιώνιο.
21:56
Τρίποντο από τον Σλούκα και 39-26, απαντάει αμέσως ο Κάρτερ για το 39-29.
21:56
Ο Περπέρογλου πέτυχε το 41-29.
21:56
Ο Λάνγκφορντ μείωσε σε 41-31 στο 17'.
21:58
Τρίποντο από τον Περπέρογλου για το 44-31.
21:58
Ο Περπέρογλου σημείωσε το 46-31.
22:02
Ο Μισέλ με 2/2 βολές μείωσε σε 46-33.
22:02
1/2 βολές από τον Περπέρογλου και 47-33.
22:04
Το ημίχρονο κλείνει με 47-33 για τον Ολυμπιακό.
22:29
Ο Ολυμπιακός συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και το σερί ανεβαίνει στο 13-0.
22:34
Ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές μείωσε σε 61-38 στο 28'.
22:35
1/2 βολές από τον Σπανούλη και 62-38.
22:40
Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 66-43 για τον Ολυμπιακό.
22:46
Ο Παπαπέτρου με 1/2 βολές έκανε το 69-46.
22:51
Ο Κώστας Σλούκας έκανε το 72-46 με 2/2 βολές στο 35'.
23:00
Ο Σλούκας με τρίποντο σημείωσε το 80-55 στο 39'.
23:00
Ο Αγραβάνης έκανε το 84-55, ακόμα 45 δευτερόλεπτα για το τέλος του ματς.
23:02
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 84-58 του Πανιωνίου και έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ. Επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες την Δευτέρα (19/5).