"Μπλέχτηκαν" με τις διαφορές Παναθηναϊκός και Εφές!

Οι παίκτες της Εφές και του Παναθηναϊκού δεν γνώριζαν για την αλλαγή κανονισμού και έκαναν φάουλ στο φινάλε νομίζοντας πως έπαιζε ρόλο η διαφορά!

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÐÁÏ - ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ / EUROLEAGUE / PANATHINAIKOS - ANADOLU EFES (Eurokinissi Sports / ÂÁÃÃÅËÇÓ ÓÔÏËÇÓ) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σωσει την παρτίδα με τις τρεις εύστοχες βολές του Τζέιμς στο φινάλε του αγώνα με την Εφές και οδήγησε το ματς στην παράταση όπου εκεί ήταν ανώτερος 100% και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 92-81.

Βέβαια, αυτό που έκανε εντύπωση στο φινάλε του αγώνα ήταν πως αν και είχε χαθεί το ματς για τους φιλοξενούμενους, ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς έδινε εντολή στους παίκτες του για συνεχή φάουλ προκειμένου να κατέβασουν τη διαφορά. Ο λόγος ήταν πως κυνηγούσε τη διαφορά από τη στιγμή που η ομάδα του είχε επικρατήσει με 8 πόντους στην παράταση στον αγώνα των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο, όμως λογάριαζε χωρίς την... Euroleague.

Και αυτό γιατί σύμφωνα με τους κανονισμούς που ισχύουν από τη φετινή σεζόν "όλοι οι πόντοι που θα επιτευχθούν σε παράταση δεν θα μετρούν στη βαθμολογία, ούτε για να κρίνουν ποιος έχει προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας". Αυτό πρακτικά σήμαινε πως στον Παναθηναϊκό αρκούσε νίκη έστω και με έναν πόντο για να υπερτερεί στη βαθμολογία με την Εφές, κάτι όμως που δεν ήξεραν οι Τούρκοι και έπαιζαν για να "προστατεύσουν" το... +8.

Στην ίδια "παγίδα" έπεσαν μάλιστα και οι παίκτες του Παναθηναϊκού άρχισαν να κάνουν και εκείνοι φάουλ στο φινάλε προκειμένου να κρατήσουν νίκη πάνω από 8 πόντους.