Νεπτούνας - Άρης 72-68

Ο Άρης έπαιξε στα ίσια την Νεπτούνας στη Λιθουανία, όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων στο φινάλε στάθηκε αρκετό για να γνωρίσουν οι "κίτρινοι" την ήττα με 72-68. Διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αλλά πλέον εξαρτάται από τα αποτελέσματα της Άλμπα Βερολίνου.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σημαντικό έδαφος στην υπόθεση "πρόκριση" έχασε ο Άρης, που ηττήθηκε από την Νεπτούνας στη Λιθουανία με 72-68. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με 6-2, όμως η ομάδα του Πρίφτη απάντησε άμεσα και με τρίποντο του Ουότερς πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στα μισά του πρώτου μέρους (8-9).

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε νικήτρια την Νεπτούνας με 21-16, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο αύξησε τη διαφορά της ακόμη και στο +10 (30-20) πριν ο Άρης καταφέρει να μειώσει στους 2 πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου (43-41). Με μεγάλο του όπλο την άμυνα, ο Άρης βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο στο τρίτο δεκάλεπτο και έφερε το ματς στα ίσα (50-50), ενώ με ένα σερί 10-0 στα μισά της τελευταία περιόδου έδειξε να παίρνει το πάνω χέρι στην υπόθεση "νίκη".

Οι Τσούπκοβιτς και Ξανθόπουλος έβαλαν μπροστά τους "κίτρινους" με 60-53 στο 36', όμως η Νεπτούνας με αντεπίθεση διαρκείας στο φινάλε, έφερε τα πάνω κάτω και πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 72-68. Ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, όμως πλέον χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-41, 50-50, 72-68

Το LIVE του αγώνα

18:46
Καλησπέρα σας.
18:47
Ο Άρης δοκιμάζεται στην Κλαϊπέντα κόντρα στη Νεπτούνας για την 5η αγωνιστική του Last-32 στο Eurocup.
18:50
Γιούιν, Μαζέικα, Ζαβάκας, Γκραντ και Μπουτκεβίτσιους οι βασικοί της Νεπτούνας.
18:51
Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς, Μούρτος και ΜακΝιλ οι πενταδάτοι του Άρη στη "Zvyturio Arena".
18:58
Ο Δημήτρης Πρίφτης έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του ενώ στην Κλαϊπέντα βρίσκεται, επίσης, ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Άρης, Νίκος Λάσκαρης.
19:01
Πρώτη επίθεση για τη Νεπτούνας.
19:02
Ο Μπουτκεβίτσιους σκοράρει τους πρώτους πόντους στον αγώνα, 2-0
19:03
Ο Οκάρο Ουάιτ ισοφαρίζει για τον Άρη, 2-2 (1'15").
19:04
Ο Μαρτίνας Μαζέικα δίνει το προβάδισμα στη Νεπτούνας (4-2, 2'05").
19:05
Ο Ουάιτ αστοχεί πίσω από τα 6μ.75, στο αμυντικό ριμπάουντ ο Μπουτκεβίτσιους.
19:06
Ο Ζαβάκας σκοράρει σε "νεκρό" χρόνο και διαμορφώνει το 6-2.
19:06
Ο Χάγκινς καρφώνει εντυπωσιακά για το 6-4 μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του Άρη που βρίσκονται στη "Zvyturio Arena" της Κλαϊπέντα!
19:07
Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό με τον Μούρτο, και 6-6
19:09
Ο Ζαβάκας (4π., 2/2 δίπ.) διαμορφώνει το 8-6.
19:09
Ο Ουότερς σκοράρει για τρεις και δίνει το προβάδισμα στους "κίτρινους" (8-9, 5'13")!
19:11
O Μπάντερ σκοράρει για τρεις (11-9, 6'14").
19:11
Ο Χάγκινς ισοφαρίζει σε 11-11, στα 3'09" για το τέλος της πρώτης περιόδου.
19:12
Ο Ντάνιελ Γιούιν σκοράρει για τρεις (14-11).
19:12
ΤΡΙΠΟΝΤΑ
Νεπτούνας: 2/4 (50%)
Άρης: 1/4 (25%)
19:13
Ο Μπάντερ (6π., 2/2 τρίπ.) διαμορφώνει το 17-11 με τρίποντο και ο Πρίφτης καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.
19:15
Ο Γιούιν στέλνει τη διαφορά στο +8 (19-11, 8'01") για τους Λιθουανούς.
19:17
Ο Τσούπκοβιτς μειώνει σε 19-13 με 2/2 βολές.
19:18
Στο 21-13 η Νεπτούνας με 2/2 βολές του Μπάντερ.
19:18
Τρίποντο από τη γωνία για τον Ζάρα, 21-16.
19:19
Τέλος πρώτης περιόδου στην Κλαϊπέντα, 21-16.
19:20
Η στατιστική απεικόνιση του αγώνα στο α' δεκάλεπτο
19:22
Ο Ουότερς (5π. )σκοράρει από μακριά για το 23-18
19:23
Ο Μαζέικα (6π., 3/3 δίπ.) στέλνει τη διαφορά στο +7 (25-18, 11'17").
19:23
Στο +10 (28-18, 11'51") η Νεπτούνας με το τρίποντο του Μπάντερ (11π., 3/4 τρίπ.).
19:25
ΜακΝιλ και Γιούιν διαμορφώνουν το 30-20, στα 7'29" για το ημίχρονο.
19:28
Ο Ουάιτ σκοράρει, κερδίζει φάουλ από τον Μπιρούτα, ευστοχεί στην συμπληρωματική βολή και κάνει το 30-23 (13'07") με έμμεσο τρίποντο.
19:30
Ο ΜακΝιλ σκοράρει πίσω από τα 6μ.75, ο Άρης φτάνει τα 3/11 τρίποντα και μειώνει σε 30-26.
19:33
Ο Χάγκινς (6π., 3/5 δίπ.) και ο Ουάιτ (7π., 3/4 δίπ.) σκοράρουν για τον Άρη που μειώνει σε 33-30. Τάιμ άουτ για τη Νεπτούνας.
19:34
Άστοχος ο Ουότερς, στο ριμπάουντ ο Γκραντ
19:35
Ο Ζαβάκας (6π., 3/3 δίπ.) κάνει το 35-30.
19:35
Καλάθι στον αιφνιδιασμό για τη Νεπτούνας, 37-30 (16'23").
19:36
Ο Οκάρον Ουάιτ ευστοχεί σε προσπάθεια για τρεις, 37-33 (17'03").
19:37
O Oυάιτ (12π., 4/5 δίπ.) μειώνει σε 37-35.
19:37
Στο 39-35 η Νεπτούνας, με 2/2 βολές του Γιούιν.
19:40
Ο Τζαμέλ Χάγκινς μειώνει σε 41-38 με 1/2 βολές (18'45").
19:41
Ο Ζάρας κερδίζει φάουλ από τον Μπουτκεβίτσιους και ρίχνει τη διαφορά στους δυο (41-39, 19').
19:42
Ο Ζαβάκας (8π., 4/4 δίπ.) διαμορφώνει το 43-39 και ο Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ, στα 35" για το ημίχρονο.
19:44
Ο Ζάρας σκοράρει για το 43-41 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην Κλαϊπέντα.
19:47
Στατιστική ημιχρόνου
Νεπτούνας: 43 πόντοι, 5/5 βολές (100%), 13/20 δίποντα (65%), 4/13 τρίποντα (30%), 16 ριμπάουντ (11-5), 4 κλεψίματα, 7 λάθη, 6 ασίστ, 1 κόψιμο, 9 κερδισμένα φάουλ, 42 ranking.
Άρης: 41 πόντοι, 7/9 βολές (77%), 11/18 δίποντα (61%), 4/12 τρίποντα (33%), 14 ριμπάουντ (10-4), 4 κλεψίματα, 6 λάθη, 6 ασίστ, 1 κόψιμο, 12 κερδισμένα φάουλ, 44 ranking.
19:47

19:50
Νεπτούνας - Άρης 43-41 (ημίχ.)
Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-41.
Νεπτούνας (Αντομάιτις): Γιούιν 9 (1), Σίκσνιους 3, Μαζέικα 8, Μπάντερ 11 (3), Ζαβάκας 8, Πλέστεντ 2, Γκραντ, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 2.
Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάκος, Τσούπκοβιτς 2, Ουάιτ 14 (1), Ουότερς 5 (1), Ζάρας 6 (1), Χάγκινς 7, Κοέν, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 5 (1).
20:00
Ξεκίνησε το β' ημίχρονο στη Λιθουανία.
20:01
O Γκραντ σκοράρει τους πρώτους πόντους της Νεπτούνας στο β' ημίχρονο (45-41, 21').
20:04
Τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη. Ο Ζαβάκας κάνει το 46-41 από τη γραμμή των βολών.
20:07
Ο Ουότερς απαντάει στο καλάθι του Γιούιν και οι "κίτρινοι" μειώνουν σε 48-43 (23'39").
20:09
O Oυότερς (9π., 3/5 δίπ.) συνεχίζει να δίνει λύσεις στην επίθεση του Άρη (48-45, 25'10").
20:15
O Tζαμέλ Χάγκινς ισοφαρίζει σε 48-48 με γκολ-φάουλ!
20:15
Ακόμα 2' για το τέλος της τρίτης περιόδου.
20:18
Προβάδισμα για τον Άρη, με τον Ξανθόπουλο (49-50, 28'50")!
20:20
1/2 βολές από τον Μπουτκεβίτσιους, για το 50-50.
20:23

20:24
Ο Ζαβάκας σκοράρει για τρεις, 53-50.
20:25
Τρίποντο από τον Τσούπκοβιτς, για το 53-53 (31'45").
20:28
Ακόμα 6'45" για το τέλος.
20:30
O Oυότερς (11π., 4/6 δίπ.) βάζει τον Άρη μπροστά στο σκορ (53-55).
20:31
Νέο καλάθι από τον Αμερικανό γκαρντ, και 53-57 στα 5'35" για το τέλος!
20:34
Μεγάλο τρίποντο από τον Ουότερς, στο +7 (53-60, 35'32") οι "κίτρινοι".
20:34
Ο Γιούιν απαντάει με εύστοχο σουτ τριών πόντων (56-60, 35'48").
20:35
Νέο τρίποντο για τον Άρη, αυτή τη φορά από τον Ξανθόπουλο! Στο 56-63 οι "κίτρινοι" και ο Αντομάιτις καλεί τάιμ άουτ, στα 3'24" για το τέλος του αγώνα στην Κλαϊπέντα.
20:38
Σερί 3-0 για τη Νεπτούνας με 1/2 βολές του Μαζέικα και το καλάθι του Γιούιν στον αιφνιδιασμό (59-63).
20:39
Ο Άρης προηγείται με +4 (59-63) κι ενώ απομένουν 2'35" για το τέλος του αγώνα στη Zvyturio Arena
20:40
H κατάταξη στον 10ο όμιλο του Eurocup
20:40
Στο μεταξύ ο Ζαβάκας μειώνει σε 61-63 με 2/2 βολές.
20:43
Ακόμα 1'10" για το τέλος, ο Άρης διατηρεί ισχνό προβάδισμα.
20:43
Ο Μαζέικα σκοράρει για τρεις (64-63, 38'57") και ο Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ.
20:45
Ο Ουότερς αστοχεί για τρεις στα 42".
20:46
Οι Λιθουανοί βγάζουν αιφνιδιασμό και ο Μαζέικα κάνει το 67-63 με γκολ-φάουλ, έπειτα από το φάουλ του Οκάρο Ουάιτ!
20:46
Ο Πρίφτης καλεί τάιμ άουτ στα 35.6" για το τέλος. Συγκλονιστικό φινάλε στην Κλαϊπέντα.
20:48
Άστοχο τρίποντο από τον Ουότερς...
20:49
2/2 βολές από τον Γιούιν, στο 69-63 η Νεπτούνας.
20:51
Ο Ζάρας μειώνει σε 69-65 με 2/2 βολές, στα 15" για το τέλος. Τάιμ άουτ.
20:53
Γρήγορο φάουλ του Ξανθόπουλου στον Ζαβάκας, ο οποίος κάνει το 71-65 με 2/2 βολές.
20:55
Τέλος αγώνα στην Κλαϊπέντα. Ο Άρης προηγήθηκε της Νεπτούνας με 59-63 στα 2'35¨για το τέλος ωστόσο ηττήθηκε με 72-68.
20:56
Έτσι οι "κίτρινοι" έχασαν τεράστια ευκαιρία σε ό,τι αφορά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup.